Ezeket látta már?

Ezt a 7 dolgot tapasztalhatja, amikor abbahagyja a fogamzásgátló szedését

Tünet
2025. február 25. 15:24
fogamzásgátló, szedés, abbahagy, tünet, hormon

Vajon természetes az, amiket tapasztal?

A hormonális fogamzásgátlók megakadályozzák a nem kívánt terhességet, segítenek szabályozni a ciklust, csillapíthatják a menstruációs görcsöket, sőt, jó hatással lehetnek a bőr állapotára is. De mire számíthat, ha abbahagyja a tabletta szedését?

Pattanások jelentkezhetnek

Fogamzásgátló szedése esetén a bőr állapota gyakran javul és kevesebb pattanás keletkezhet rajta. Érdekesség, hogy a tablettát használók kb. 14%-a nem a terhesség megakadályozása miatt alkalmazza őket – hanem főleg a bőrproblémák miatt. A javulás főleg az alacsonyabb tesztoszteronszint miatt következik be, hiszen fogamzásgátlóval kívülről női nemi hormonokat juttatunk be. De amikor abbahagyja a szedését, a bőrpanaszok ismét felléphetnek – főleg akkor, ha előtte is küzdött aknékkal.

Ha ez nem volt Önre jellemző korábban, akkor a probléma nem tart majd sokáig, maximum pár hónapig. A testünk ugyanis nem szereti a változásokat, hozzászokott a folyamatos hormonpótláshoz.

Ha a fogamzásgátló szedése előtt is voltak pattanásai, akkor nagy valószínűséggel ezek ismét megjelennek majd. Ha tartósan jelen vannak az aknék, úgy érdemes orvoshoz fordulni, ugyanis a panasz akár PCOS-re is utalhat, melynek tüneteit a tabletta addig elfedett!

Megváltozik a libidója

A sok női nemi hormon miatt a fogamzásgátlót szedő nőknél előfordulhat, hogy csökken a nemi vágyuk a tablettaszedés során. Ennek eredményeként ők nagyobb libidóról számolnak be, amikor abbahagyják az alkalmazását.

Megváltozhat a menstruációja

Ez talán nem meglepő, hiszen fogamzásgátló szedése során nincs is a szó szoros értelmébe vett menstruáció. Így könnyen lehet, hogy miután abbahagyja, máshogy jelentkezik a vérzés. Eltarthat egy kis ideig, amíg a szervezet az új állapothoz hozzászokik. Az első pár hónapban jelentkezhet köztes vérzés, ráadásul a ciklus hossza és a távozó vér mennyisége is megváltozhat. Amennyiben 3 hónapnál tovább áll fenn a menstruációs zavar, úgy érdemes orvoshoz fordulni.

Változás a testsúlyban

Bár sokan reménykednek benne, de nem mindenki fogy le a tablettaszedés után. Sőt, vannak, akik inkább felszednek néhány kilót. Szakemberek azt mondják, hogy a nők harmada fogy, harmaduk hízik, a többiek súlya pedig ugyanolyan marad.

Fogyás esetén érdemes tudni, hogy a súlycsökkenés oka főleg a vízvesztés, mivel a tabletta szedése vízvisszatartást okozhat. De ne feledje: ez nem egyenlő a zsírvesztéssel, így a leadott kilók nagy valószínűleg nem maradnak meg.

Kevesebb fejfájás

A fogamzásgátlók gyakran fejfájást, migrént okozhatnak a bevitt ösztrogén miatt. Éppen ezért, amikor leteszi a tablettát, azt tapasztalhatja, hogy kevesebbszer fáj a feje, ami valljuk be, igencsak plusz pont a hormonális fogamzásgátló nélküli életnek.

Jobban aludhat

A hormonális változások befolyásolhatják egyes nők alvását. A Sleep Science -ben megjelent tanulmányban a hormonális fogamzásgátlást használó nők alvásminőségét hasonlították össze a nem hormonális fogamzásgátlást alkalmazókéval. Bár a szerzők nem találtak szignifikáns különbséget az alvás minőségében köztük, de azt tapasztalták, hogy azok a nők, akik nem hormonális fogamzásgátlást alkalmaztak, mélyebben aludtak.

Jobb intim együttlétek

Néhány ember számára a fogamzásgátló szedése kissé kényelmetlenné teheti az intim együttléteket. Ez jellemzően a tabletta által kiváltott hüvelyszárazság miatt jelentkezik. Éppen ezért sokan számolnak be arról, hogy nem csak a libidójuk ébred fel a fogamzásgátló abbahagyását követően, de a házasélete is élvezetesebbé válik.

Összegezve

  • A hormonális fogamzásgátlók sok pozitív hatással lehetnek a szervezetre, de abbahagyásuk után jelentkezhetnek bőrpanaszok.
  • A női nemi hormonok tartós szedése csökkentheti a nemi vágyat, mely abbahagyás után visszaállhat.
  • Az abbahagyás után változhat a vérzés mennyisége és a ciklus hossza.
  • Nem mindenki fogy le a tabletta szedésének abbahagyása után, van aki súlyt szed fel.
  • A tabletta abbahagyása után kevesebbszer fájhat a fej és javulhat az alvásminőség.
A fogamzásgátló szedése mellrákot okoz? 6 tévhit az emlőrákról
Kapcsolódó cikk a témában

A fogamzásgátló szedése mellrákot okoz? 6 tévhit az emlőrákról

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# Fogamzásgátló # fogamzásgátló tabletta # hormon # hormonzavar # menstruáció # libidó # pattanás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés