18+

Felnőtt tartalom

Elmúlt már 18 éves? Ezen az oldalon felnőtt tartalom található!

Ezeket látta már?

Nehézkes fogamzásgátlás: nem minden módszer vagina-barát

Betegségek
2024. május 05. 20:04
fogamzásgátlás, módszer, vagina, érzékeny

Bár több fogamzásgátló módszer közül is lehet választani, ám a döntés nem mindig egyszerű, hiszen némelyikre érzékenyen reagálhat az intim terület.

A fogamzásgátló tabletta kevésbé ismert „mellékhatása”: a hüvelygomba

Kényelmes lehetőség a nem kívánt terhesség megelőzésére a fogamzásgátló tabletta. Ugyan nem teljesen „demokratikus” módja a védekezésnek, hiszen ilyenkor kizárólag a nőé a teljes felelősség, mint ahogy egyedül ő szembesül a gyógyszer okozta esetleges mellékhatásokkal is. Sokan panaszkodnak, amiért meghíztak vagy kiszőrösödtek a tablettától, és akadnak olyanok is, akik visszerességüket „köszönhetik” a hosszabb távú gyógyszerszedésnek. Arról nem is beszélve, hogy a hormontartalmú készítmények befolyásolhatják a hüvelyflóra állapotát, ami miatt a tablettaszedő nőknél viszonylag gyakrabban alakulnak ki hüvelygombás panaszok.

Az óvszer sem mindenkinek előnyös?

Az óvszer a teherbe esés mellett a nemi betegségek elkerülésére is alkalmas eszköz, ám sok férfi ódzkodik a használatától, mondván, hogy nincs kedvük „zokniban lábat mosni” avagy „kesztyűben zongorázni” – és még sorolhatnánk a közismert, óvszerellenes, „műmacsó-kiszólásokat”… Valahol persze érthető, hogy a gumit sokan természetellenesnek érzik, pláne, hogy az együttlétet is meg kell miatta szakítani arra a kis időre, amíg a férfi magára ölti a „védőfelszerelését”. Ráadásul a nők számára sem feltétlenül problémamentes az óvszeres védekezés, hiszen akadnak, akiknél az óvszerek spermicid síkosító anyaga felborítja a hüvelyflóra érzékeny biológiai egyensúlyát. Márpedig, ha nincs rend „odabent”, olyankor könnyebben alakulhat ki valamilyen hüvelyi fertőzés – bár ezt akár meg is előzhetjük, amennyiben időben gondoskodunk a hüvelyi pH védelméről.

Spirál mellett nem kell óvszer – vagy mégis?

A méhen belüli fogamzásátló eszköz, azaz spirál kényelmes megoldásnak tűnhet, bár szinte mindenki hallott már olyat, hogy eme fogamzásgátló módszer mellett is megfogant a kisbaba. Eltekintve a rendkívüli esetektől, spirállal mégis csak viszonylag biztonságos a védekezés, amit sokan amiatt is előnyben részesítenek, mert így legalább biztosan nem kell vacakolniuk a gumióvszerrel. Holott egyes nőknél meg éppen hogy a „guminélküliség” okozhatja a hüvelyi bajokat! A hüvely kémhatása ugyanis savas, amelyet az alapvetően lúgos kémhatású sperma igencsak „megboríthat” – az erre érzékeny nőknél tehát a spermával való érintkezés könnyen vezethet panaszokhoz.

Érdekességként megemlítenénk, hogy a tapasztalatok szerint a vagina általában az „új” spermára reagál érzékenyen, míg a már megszokott partnertől származó ejakulátumot ritkábban „kifogásolja”. Azt mindenki tudja, hogy partnerek gyakori cserélgetése amúgy sem szerencsés, mert fokozza a nemi úton terjedő betegségek kockázatát, ám úgy tűnik, maga a természet is „ellenzi” a poligám magatartást…!

Trombózis után sem mindegy, mit használ

Köztudott, hogy a hormonális fogamzásgátlók megnövelik a mélyvénás trombózis esélyét, így azok, akiknek hajlamuk van a vérrögökre, illetve volt már trombózisuk/tüdőembóliájuk, kerüljék a fogamzásgátló tabletták szedését. Fontos, hogy nem csak a szájon át szedhető készítmények, de az egyéb hormontartalmú módszerek is fokozott rizikóval bírnak, így mindenképp hormonmentes módszert válasszon ilyenkor!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Hormonmentes fogamzásgátló módszerek: ezeket jobb, ha előre tudja



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# fogamzásgátlás # hüvelyi folyás # bakteriális hüvelyfertőzés # hüvelygomba

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés