Ezeket látta már?

Fertőző kór fenyeget: ezek a férfiak van a legnagyobb veszélyben

Betegségek
2022. december 30. 13:54
Lyme-kór, kullancscsípés, Lyme borreliosis, fertőzés, spirochéta baktérium

40 éve fedezték fel a kórokozót, ami ma minden ötödik embert elér Közép-Európában - azt is tudni lehet, hogy mely korosztály a legveszélyeztetettebb.

40 éve ismerték fel a kullancscsípés okozta Lyme-kórt

Négy évtizede fedezték fel a kórokozót, ami ma minden 5. embert érint Közép-Európában. Willy Burgdorfer kutató, aki korábban a (szintén kullancscsípés által okozott) Sziklás-hegységi foltos lázat tanulmányozta, az 1970-es évek végén kezdte el vizsgálatait a gyerekek között terjedő súlyos ízületi gyulladások miatt az USA-beli kisváros, Lyme területén.

A Lyme borreliosis, azaz a Lyme-kór később erről a településről kapta nevét. Dr. Burgdorfer hamarosan megtalálta a kapcsolatot a szarvas-kullancs és a betegség között: felismerte, hogy a Lyme-kórt egy spirochéta baktérium okozza, amelyet a kullancsok hordoznak. A felfedezést először 40 éve, 1982-ben publikálta munkatársaival, az orvosi közösség pedig azzal tisztelgett Dr. Burgdorfer előtt, hogy a baktériumot Borrelia burgdorferinek nevezték el.

Dr. Burgdorfer találta meg a kapcsolatot a szarvas-kullancs és a betegség között.

Dr. Burgdorfer találta meg a kapcsolatot a szarvas-kullancs és a betegség között.

Forrás: egeszsegkalauz.hu


40 évvel később, a BMJ Global Health folyóiratban idén megjelent kutatás szerint a világon Közép-Európában a legmagasabb a fertőzési arány, közel 21%. A legnagyobb kockázatnak a vidéki területeken élő 50 év feletti férfiak vannak kitéve.

Az 1980-as évek óta a Lyme-kórral fertőződöttek száma egyre nő a világ minden tájékán. Az amerikai járványügyi központ, a CDC már 2012-ben a 10 legfontosabb bejelentés köteles betegség közé sorolta. A korábbiaktól eltérő módszerekkel végzett, 2022-es becslésük szerint az Egyesült Államokban évente körülbelül 476 ezer ember kaphatja el a Lyme-kórt. Európában még ennél is több, egyes becslések szerint akár 2,5 millió új fertőzött lehet évente.

A Lyme-kór diagnózisa még a gyakorlott orvos számára is nehézségekkel teli

A diagnózist nehezíti, hogy nincs egyértelmű laboratóriumi módszer a szakorvos döntésének megalapozására, és a tünetek sem mindig egyértelműek. A fertőzés kimutatására ma többféle tesztet is találhatunk, és az eddigi, immunválaszon alapuló laborvizsgálatok mellett már megjelentek a kórokozót közvetlenül kimutató, úgynevezett direkt tesztek.

A Lyme-fertőzés folyamata során a baktérium a szervezet védekezését aktívan gátolja. A hatékony immunreakció így az esetek nagy részében nem is tud kialakulni, vagy nem mérhető. Ennek következtében az immunreakción alapuló tesztek az esetek felében nem adnak pozitív eredményt, a fennálló fertőzés ellenére.

A fertőzés kimutatása ilyenkor leginkább egy direkt teszt alkalmazásával igazolható, aminek eredménye csak a kórokozó jelenlététől függ. Ilyen a magyar fejlesztésű DualDur teszt is. A fertőzés tényének megállapítása után pedig a kezelés menetét a szakorvos határozza meg.

A Lyme-kór főbb tünetei

A betegség tünetei attól függnek, hogy a fertőzés mennyi ideje áll fenn a szervezetben. A jelek nagyon eltérőek is lehetnek, és a test szinte minden szervét érinthetik.

A Lyme-kór korai tünetei

A legismertebb tünete a kokárdára hasonlító bőrelváltozás, ami általában a csípés után 3-30 nap múlva jelentkezik. Jellegzetes képe az egyre nagyobbodó és középen feltisztuló vörös színű kör, ami idővel akár a 30 cm-es átmérőt is elérheti. Van, akinél nemcsak a csípés helyén jelenik meg ez a bőrelváltozás, hanem a test egyéb területein is. Egyes esetekben azonban a bőrelváltozás vagy nem ennyire jellegzetes, vagy meg sem jelenik.

A bőrelváltozás mellett az alábbi tünetek is jelentkezhetnek:

  • láz,
  • hidegrázás,
  • fáradtság,
  • fájdalmak,
  • nyakmerevség,
  • nyirokcsomók duzzanata. 

A bőrelváltozás néha viszkethet, fájhat, érintésre meleg lehet.

Kései tünetek

Ha a betegséget nem kezelik, néhány hét vagy hónap múlva újabb tünetek jelentkezhetnek.

  • a test más területein is megjelenő bőrelváltozások;
  • erős, duzzanattal is járó ízületi fájdalom;
  • súlyos idegrendszeri tünetek;
  • szívritmuszavarok;
  • látászavarok;
  • májgyulladás;
  • extrém kimerültség.

Idegrendszeri tünetként előfordulhat például a végtagok vagy arcizmok gyengesége vagy érzékkiesése, zavarok az izommozgásokban, melyek hátterében arcideggyulladás, agyhártyagyulladás állhat.

A Lyme-kór lehetséges szövődményei

A kezeletlen betegségnek komoly következményei lehetnek , melye többféle szervet is érinthetnek:

  • krónikus ízületi gyulladás, általában a térdben;
  • idegrendszeri tünetek, mint arcidegbénulás, neuropátia;
  • gondolkodási zavarok, memóriazavarok;
  • szívritmuszavar.

Mikor forduljon orvoshoz?

Amennyiben a kullancscsípés helyén a jellegzetes kokárda alakú bőrelváltozást vagy bármelyik fent felsorolt tünetet észleli, mielőbb forduljon háziorvosához!

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: egeszsegkalauz.hu
# Lyme-kór # kullancscsípés # Lyme borreliosis # spirochéta baktérium # fertőzés # Kutatás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés