Világjárvány: optimisták a szakemberek
Tegnap meghalt az első új típusú influenzás magyar beteg, illetve ismét igazoltak a korábban hatásosnak hitt antivirális szerrel szemben rezisztens vírustörzset Kanadában. Ennek ellenére az illetékesek nem változtatnak a járványmegelőzés stratégiáján. Az oltóanyag várhatóan szeptember végére elkészül, ám azt nem tudni, hogy mi lesz, ha a járvány hamarabb lecsap az országra.
Miközben az Egészségügyi Világszervezet (WHO) egyre aggodalmasabban figyeli az új típusú influenza terjedését, a hazai illetékesek optimisták. Azt mondják, annak ellenére sincs szükség új pandémiás tervre, hogy meghalt az első magyar beteg. A hivatalos közlés szerint az állapotát súlyosbító alapbetegségei voltak annak a 41 évesen elhunyt férfinak, akinél az influenza A(H1N1)v jelenlétét igazolta az ÁNTSZ Országos Epidemiológiai Központ vizsgálata.
Eddig 37 megbetegedést regisztráltak Magyarországon, ebből 36 enyhe lefolyású volt, 1 személy - aki vírusfertőzést súlyosbító alapbetegségekben szenvedett - életét vesztette. A beteg halálát nem lehet rendkívülinek minősíteni, mert a szezonális influenzában is minden évben néhányan rendkívül gyorsan kialakuló tüdőgyulladásban vesztik életüket.
A kormány április vége óta a nemzeti pandémiás tervben meghatározott lépések szerint szervezi az influenza A(H1N1)v elleni védekezést. A tömeges védőoltások csökkentik a leghatékonyabban a megbetegedések súlyosságát és gyakoriságát - írják a tegnapi sajtóközleményben. A kabinet döntése értelmében megkezdődött a vakcina tömeges gyártására való felkészülés, amelynek eredményeképp szeptember végére rendelkezésre áll az engedélyezett, biztonságos oltóanyag, október elejére pedig megkezdődhet a lakosság tömeges oltása mind a szezonális, mind a pandémiás vakcinával. Hazánk ezzel élen áll az influenza A(H1N1)v elleni védekezésre való felkészülésben, Magyarországon az első között kezdődhet majd meg a tömeges védőoltás.
Arról azonban egyelőre hallgatnak az illetékesek, hogy vajon mi lesz akkor, ha a járvány nem várja ki a vakcinát. A Medipress antivirális szerek központi beszerzését célzó kérdésére az országos tiszti főorvos továbbra sem kívánt válaszolni. Falus Ferenc állítja: nincs szükség mindkét vírus elleni készítmény központi beszerzésére, mivel az állami depókban lévő készlet szükség esetén kellőképpen hatékony lehet mind az egyes betegek terápiájában, mind a járvány terjedésének megakadályozásában.
Mint arról korábban beszámoltunk, az egészségügyi kormányzat által megrendelt orvosságról idő közben kiderült, nem mindig hatásos, vagyis megjelentek a mutálódott vírusok. A másik, egyelőre hatásosnak ítélt készítmény esetleges központi beszerzésének terve változatlanul nincs napirenden, jóllehet, a legtöbb fejlett országban mindkettőből beszereztek.