Vakcina-problémák: védőoltások és a formaldehid tartalom
A védőoltásokban szereplő formaldehid-tartalmat illetően szakmai aggályok merültek fel, mivel magas koncentrációban károsíthatja a DNS-t.
A védőoltásokban szereplő formaldehid-tartalmat illetően szakmai aggályok merültek fel, mivel magas koncentrációban károsíthatja a DNS-t, és laboratóriumi körülmények között a (formaldehiddel kezelt) sejtek daganatos elfajulást mutattak. Bár a gyártás során a formaldehid kellő mértékben hígul, de bizonyos védőoltásokban még így is kimutatható maradvány-mennyiségek találhatóak (táblázatunkban látható).
Emberen eddig nem igazolódott, hogy daganatos elfajulást okozna a formaldehid. Állatokon, nagy mennyiségben alkalmazva (25 mg/kg egyszeri dózis, vagy 80-100 mg/kg/nap ismételt dózisok) esetén sem alakult ki daganatos elváltozás.
Csecsemő- és kisgyermekkorban a formaldehid (védőoltással megkapott) egyszeri dózisa nem lehet több mint 0,2 mg. Ez a mennyiség még biztonságos, lássuk az indokokat:
A formaldehid az emberi lebontó (metabolikus) folyamatokban is szerepel, és a DNS- és aminosavszintézis egyik alkotóeleme. Ezért voltaképpen minden emberben van mérhető mennyiség (a vérben kb. 2.5 µg/ml). Ha egy átlagos 2 hónapos és 5 kg-os csecsemőt szemlélünk a példa kedvéért, az ő teljes vértérfogata 85 ml/kg, akkor a keringésében fellelhető formaldehid mennyisége 1,1 mg, azaz kb. 5x nagyobb mennyiség, mint amennyi egy védőoltás alkalmával a baba szervezetébe jut.
Másrészt a védőoltásokban található formaldehid-mennyiség mintegy 600x-osa biztonságosan adható kísérleti állatoknak, toxikus hatások jelentkezése nélkül.
forrás:
http://vec.chop.edu/service/vaccine-education-center/vaccine-safety/vaccine-ingredients/formaldehyde.html
Irodalom
Epidemiology of chronic occupational exposure to formaldehyde: report of the Ad Hoc panel on health aspects of formaldehyde. Toxicol Ind. Health. 1988;4:77-90. Goldmacher VS, Thilly WG. Formaldehyde is mutagenic for cultured human cells. Mutat. Res. 1983;116:417-422.
Heck H, Casanova-Schmitz M, Dodd PB, et al. Formaldehyde (CH2O) concentrations in the blood of humans and Fischer-344 rats exposed to CH2O under controlled conditions. Am Ind Hyg Assoc J. 1985;46:1-3.
Huennekens FM, Osborne MJ. Folic acid coenzymes and one-carbon metabolism. Adv Enzymol. 1959;21:369-446.
Natarajan AT, Darroudi F, Bussman CJM, van Kesteren-van Leeuwen AC. Evaluation of the mutagenicity of formaldehyde in mammalian cytogenetic assays in vivo and in vitro. Mutat. Res. 1983;122:355-360.
Ragan DL, Boreiko CJ. Initiation of C3H/10T1/2 cell transformation by formaldehyde. Cancer Lett. 198113:325-331.
Til HP, Woutersen RA, Feron VJ, et al. Two-year drinking-water study of formaldehyde in rats. Food Chem Toxicol. 1989;27:77-87.