Újra terjed a kanyaró: mi a teendő?
Gyorsan terjed a kanyaró Kárpátalján, Szerbiában és Romániában. Milyen oltást kell beadni és kik a veszélyeztetettek? Mi a helyzet, ha látogatóba mennénk?
Fontos tudni, hogy a kanyaró a tünetek megjelenése előtt is fertőz már! Lássuk, mire lehet számítani.
Mi a kanyaró?
- vírusos, igen fertőző betegség
- 9-10 nap lappangási idő után láz, köhögés, hurut és kötőhártyagyulladás lép fel
- utána a fül mögött majd az arcon és az egész testen kiütések jelennek meg
- a kiütések kezdetben élénvörösek, majd barnás színűreváltoznak
A kanyaró elleni oltás
Szomszédainknál az oltás hiánya miatt terjedt el akanyaró:Kárpátalján mintegy300 kanyarós beteget regisztráltak, és naponta újabb eseteket jelentenek. A fertőzöttek 78 százaléka 17 éves kor alatti, s a betegség terjedésének fő oka az, hogy agyerekeket nem oltották be kanyaró ellena megfelelő időben, mert nem volt oltóanyag.
Szerbiában is egyre jobban terjed a kanyaró,már halálos áldozata is lett a járványnak. Október óta Szerbia és Koszovó területén összesen 630 beteget vettek nyilvántartásba.A legtöbb fertőzött azöt évnél fiatalabbak és a 30 évnél idősebbekközül került ki.Romániában pedig a kanyarójárvány halálos áldozatainak száma már38-ra emelkedett.A legfrissebb jelentések szerint országszerte több mint10 300-an fertőződtek mega kanyarójárvány 2016. február eleji megjelenése óta.
Háromkomponsensű oltóanyag van forgalomban, mely a rubeola és a mumpsz elleni gyengített vírusokat is tartalmazza. Ne lepődjön meg, hogyha az oltás után rosszul érzi magát: 8-28 nap között oltási betegség léphet fel. Figyeljen arra, hogy 9 hónapos kor alatt, várandósoknak és immunhiányosoknak nem adható be az oltás. A védettséget az oltástól számítva 14 nap múlva éri el. Ha már egyszer átesett a betegségen, életre szóló védettsége van.
Nézze meg videónkat - kattintson a képre!
Ha meglátogatná barátját, családtagját kanyaróval fertőzöttterületen
Először is érdeklődjenek, hogy a családban előfordult-e kanyarós megbetegedés a közelmúltban. 15 hónapos kor alattiaknak nem javasolt az utazás. Havalamilyen oknál fogja halaszthatatlan, akkor az esedések oltást előre lehet hozni. De érdemes tudni, hogyha 9-12 hónaposan már beoltja gyermekeét kanyaró ellen, azt 15 hónapos korban meg kell ismételni! Keresse fel háziorvosát, és kövesse az utasításait.
Aki 1969 és1978 között született érdemes lehet emlékeztetető oltást beadatnia magának, hogyha magas a feertőződés kockázata. 1969 előtt születettek valószínűleg már mind átestek a kanyarón, hogyha nincs erről tudomása, akkor javasolt beoltani magát
Kanyaró és szövődményei: ki veszélyeztetett leginkább? Kattintson tovább!
Hogyan lehet csökkenteni a kanyaró fertőzés kockázatát?
- kerülendő a zsúfolt helyek látogatása
- javasolt a légúti és kézhigénés szabályok betartása
- ha lázas, léegúti megbetegedés tünetei észleli maradjon otthon, ne menjen közösségbe
Az oltóanyagot a háziorvosa vényre felírhatja, amit gyógyszertárban ki tud váltani. Ha így jár el, az oltóanyagot a háziorvos adja be.De egyébként kanyaró elleni védőoltás az utazókat ellátó oltóhelyeken, és azOEK Utazás-egészségügyi és Oltóközpontjábanis kérhető.
forrás: ÁNTSZ, MTI