Friss koronavírus hírek ma
Új covid-vakcina: hagyományos technológiával, 100 %-os hatásfokkal készült
Az is beoltathatja vele magát, aki tart az mRNS- vagy vektor-alapú oltóanyagoktól - már 100 millió dózis vakcinát legyártott belőle a gyógyszergyár.
A francia Sanofi és a brit-amerikai GSK gyógyszergyárak közösen fejlesztettek Covid-19 elleni oltóanyagot. A Vidprevtyn nevű fehérje-alegység-alapú Covid-19 elleni oltóanyaguk igen magas hatásfokú védelmet kínál a súlyos lefolyású Covid-19-cel szemben. Az oltóanyag a klinikai vizsgálatok alapján 100 %-os hatásosságúnak bizonyult a kórházi ellátást igénylő Covid-19 kivédésében. A vakcina még hatósági engedélyezés előtt áll, de feltehetően hamarosan piacra kerül, és alapimmunizálásra és booster oltásként is használható lesz.
A Vidprevtyn márkanevű vakcina egy fehérje alegység típusú vakcina. Tulajdonképpen úgy képzelhető el az oltóanyag, mint egy folyadék, amiben a koronavírus (SARS-CoV-2) letördelt tüskefehérjéi hemzsegnek. A tüskefehérjéket ezúttal biotechnológiai módszerrel állították elő. Vagyis, oltás során az emberi szervezetbe pusztán a koronavírus tüskefehérjék kerülnek be, élő vagy elölt vírus nem jut be. A tüskefehérjéket megjegyzi az immunrendszer, és egy későbbi, valódi koronavírussal való találkozás során már támadóan lép fel a vírusokkal szemben.
A Sanofi és GSK vakcinájában hatásfokozó, úgynevezett adjuváns is található (GSK által fejlesztett adjuváns), ami a tüskefehérje által előidézett immunreakciót még kifejezettebbé teszi.
Alapimmunizálásra és booster-ként is kiváló
A vakcina fázis III. klinikai vizsgálataiban számos ország részt vett, köztük ázsiai, afrikai és észak-, illetve latin-amerikai országok is. A vakcinából 2 adag felvétele jelenti az alapimmunizálást. A 2 adag oltást 3 hét időeltéréssel adják be.
A klinikai vizsgálatok során fény derült a vakcina hatásosságára is, amit a következő számok írnak le.
- 58 % a hatásosság a Covid-19 tünetek kivédésében,
- 75 % a hatásosság a mérsékelt és súlyos lefolyású Covid-19 elkerülésében,
- 100 % a hatásosság a súlyos, kórházi ellátást igénylő Covid-19-cel szembeni védelem vonatkozásában.
Omikron: így hatott a daganatos betegek halálozására
Kiemelendő, hogy egy olyan időszakban végzett klinikai vizsgálatról van szó, amit akkor végeztek, amikor aggodalomra okot adó koronavírus-variánsok támadtak, úgy mint a delta vagy az omikron. Mindezek ellenére a vakcina magas hatásosságokat mutatott.
Górcső alá vették azt is, hogy Vidprevtyn booster-ként, azaz „harmadik” oltásként adva mekkora ellenanyagválaszt idéz elő. Igen kedvező eredmények születtek. A korábban Pfizer, Moderna, AstraZeneca vagy Johnson&Johnson vakcinákkal immunizáltaknál 18-30-szoros ellenanyagszint-emelkedést okozott a Sanofi és GSK oltóanyaga.
Az is beoltathatja vele magát, aki tart az mRNS- vagy vektor-alapú oltóanyagoktól
A Vidprevtyn gyártástechnológiája nagy múltra tekint vissza; ismert és bizonyított hatásosságú oltóanyagok sora született már ezzel a módszerrel; köztük influenza elleni oltóanyagok, tüdőgyulladás ellen védelmet nyújtó vakcina is.
A bevált gyártástechnológia a vakcina szállítása és tárolhatósága szempontjából is kényelmet kínál; a vakcina ugyanis 2-8 °C között tárolható, nincs szükség extrém hűtésre, mint az mRNS-alapú oltóanyagoknál.
A jól kipróbált gyártástechnológia azokat is meggyőzheti a Covid-19 elleni oltás felvételéről, akik korábban azért nem éltek az oltás lehetőségével, mert ódzkodtak az új technológiájú, genetikai alapú, mRNS-bázisú oltóanyagoktól.
Már folyik a gyártás
Noha az engedélyezés még hátra van, mind az USA-beli, mind pedig az európai gyógyszerhatóságoknál, már 100 millió dózis vakcinát legyártott a gyógyszergyár, és további 400 milliót ígért.
Dr. Budai Marianna PhD.
szakgyógyszerész
Forrás
(1) https://en.wikipedia.org/wiki/Sanofi%E2%80%93GSK_COVID-19_vaccine
(2) https://edition.cnn.com/2022/02/23/health/new-gsk-sanofi-vaccine-covid-19/index.html