Tüsszentés: ennyit ér az, ha a szánk elé tarjuk a kezünket
"Tedd a szád elé a kezed, ha tüsszentesz!"- tanítottak rá a szüleink. De vajon ez mennyit ér?
Vajon milyen messzire jut el a tüsszentésünk, és meg tudjuk-e állítani a baktériumokat a szánk elé tett kezünkkel? Tudósok nagy sebességű kamera segítségével kutatják ezekre a kérdésekre a válaszokat.
Szingapúri tudósok egy óriási tükör és egy nagy sebességű kamera segítségével próbálják kideríteni, hogyan is terjed a vírus a levegőben.
Az új eszközök használatával a kutatók valós időben képesek vizsgálni a köhögés, tüsszentés, nevetés vagy egyszerűen a beszéd közben távozó folyadékcseppeket, és azt remélik, hogy az új ismeretek segítségével hatékonyabbá válik a fertőzések megelőzése.
- Az a célunk, hogy a fertőzésekkel foglalkozó csoportok tisztább képet kapjanak a betegségek levegőben történő terjedésének módjáról, és arról, hogy ezeknek mekkora az aránya az egyéb fertőzési lehetőségekhez képest.
– számolt be a kutatásról Julian Tang, a szingapúri Nemzeti Egyetem Kórházának vírusszakértője és konzultánsa.
Csillagászati eszközzel mérik a vírus hatótávolságát
Míg az szinte biztos, hogy egy fertőzött személy köhögéssel és tüsszentéssel megfertőzhet másokat, azt nem tudjuk pontosan, milyen távolságig terjed a fertőzés, és mennyi levegő – és így vírus – kerül át egy másik emberhez. Tang és csapata egy nagy, homorú tükröt fejlesztett ki, hasonlót azokhoz, amelyek a csillagászati távcsövekben találhatók. Ennek a tükörnek és egy kamerának a segítségével a tudósok képesek lemérni a kifújt légáramlat sebességét és hatótávolságát köhögés, tüsszentés, vagy akár nevetés, sírás, éneklés, fütyülés, beszélgetés, horkolás és lélegzés közben is. A vizsgálatok során arra is ki akarnak térni, mennyire hatékony védelem, ha kezünkbe, zsebkendőbe vagy egy arcmaszkba köhögünk.
A tudósok abban bíznak, hogy az eredmények fényében hatékonyabb módon tudják megelőzni a fertőzéseket, például annak megállapításával, hogy milyen messze szükséges elhelyezni egymástól az ágyakat egy fertőző betegekkel teli kórteremben.
Összegezve
- Tudósok nagy sebességű kamerával kutatják, hogy milyen messzire jut el a tüsszentésünk.
- Szingapúri tudósok óriási tükörrel és kamerával vizsgálják a vírus terjedését a levegőben.
- Céljuk hatékonyabbá tenni a fertőzések megelőzését az új ismeretek segítségével.
- Kutatásaik során mérni tudják a köhögés, tüsszentés, nevetés és más cseppjeinek hatótávolságát.
- Eredményeik alapján hatékonyabb módon tudják majd megelőzni a fertőzéseket.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Halálos betegséget is jelezhet a bűzös tüsszentés