Több hónapja volt covidos, de most is fáradékony? Erre a vizsgálatra menjen el!
A lezajlott koronavírus-fertőzést követően a leggyakoribb tünet a fáradtság, de tüdőkárosodás is állhat a háttérben, ezért érdemes az alábbi módon kivizsgáltatni.
A betegség átvészelése megviselheti a szervezetet, ezért bizonyos mértékben ez természetes, ám dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, a Tüdőközpont főorvosa elmondta, hogy ha a terhelhetőségünk heteken, hónapokon át sem javul, fontos kivizsgáltatni mi áll a háttérben.
A koronavírus így rontja a gázcserét
A tüdőben a gázcsere a léghólyagocskákon keresztül történik. Ezek az apró, vékony falú, levegővel töltött gömbök sokszorosára növelik a tüdő légzőfelületét, az őket borító hajszálerek falán keresztül jut a vérbe a belélegzett levegőből az oxigén. Innen pedig a véráram viszi a szervekhez, az agyba, izmokhoz stb. A koronavírus-fertőzés következtében azonban a léghólyagocskák károsodhatnak, ezáltal pedig romlik a gázcsere a tüdőben. A léghólyagocskák falában idővel kötőszöveti réteg rakódhat le, a tüdő egyre rugalmatlanabbá válik, a véroxigén-ellátás tovább romlik.
Post-covid: fáradtság, köhögés és nehézlégzés
A romló oxigénellátás miatt a beteg terhelhetősége csökken, egyre kevésbé tud koncentrálni, erőtlennek érzi magát, állandó fáradtságra panaszkodik. Fontos megjegyezni, hogy a post-covid tünetek átfogó kivizsgálást igényelnek. A betegség lezajlását követő tartós fáradtságot okozhatja vérszegénység, egyéb szervi, például szív- és érrendszeri megbetegedés is. Ilyen esetben azonban gondolni kell a tüdő károsodására is, különösen, ha más panaszok is utalnak erre, mint például elhúzódó köhögés, légszomj és nehézlégzés.
Speciális vizsgálatra van szükség
Ahhoz, hogy megtudjuk, hogy a krónikus fáradtságot és légzőszervi panaszokat a post-covid szindróma okozza-e, tüdőgyógyászati kivizsgáláson kell részt vennünk. Ennek során többek közt – például laborvizsgálat, CT - speciális légzésfunkciós vizsgálatot, ún. diffúziós kapacitásmérést is végeznek, aminek segítségével a gázcserezavart korai stádiumban, még azelőtt ki lehet mutatni, hogy az olyan előrehaladott elváltozásokat okozna, ami már a tüdő röntgen képen is látható és nagy eséllyel maradandó.
Olvasta már?
- Omikron: kolompol a vészcsengő a magyar háziorvos szerint
- Napvilágra került a lista: ezt okozza az emberi szervezetben a Pfizer és a Moderna vakcinája
- Háromszor oltottként egy hónapon belül kétszer is el lehet kapni a koronavírust? Vakcinainfó - Az orvos válaszol
- Új trükk: répa emoji mögé bújnak az oltásellenesek a Facebook-on
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!