Megcsípte egy tigrisszúnyog? Ezekre a tünetekre figyeljen utána
Az ázsiai tigrisszúnyog által terjesztett dengue-láz olykor súlyos következményekkel járhat.
Mivel a potenciálisan halálos kimenetelű trópusi betegség Európa-szerte terjed, érdemes ismerni a tigrisszúnyogok okozta fertőzés korai figyelmeztető jeleit. Az EU-ban a tavalyi évben összesen 130 megbetegedést jegyeztek fel, ami azért aggasztó, mert ez csaknem kétszerese az előző évinek. A szakemberek attól tartanak, hogy ez a tendencia folyamatosan növekedni fog.
Bár ez a fajta szúnyog Közép- és Dél-Amerikában, a Karib-térségben és Délkelet- Ázsiában honos, az éghajlatváltozás miatt már a magyarok kedvenc nyaralóhelyein, például a Földközi-tenger térségében is egyre gyakrabban találkozni velük. Sőt, már hazánkban is, így idő kérdése, hogy mikor bukkan fel az első, itthon szerzett fertőzés (egyelőre behurcolt esetekről van tudomásunk).
Péterfi Zoltán, a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központ I. sz. Belgyógyászati Klinika Infektológiai Osztályának osztályvezetője nemrégiben azt nyilatkozta a 24.hu-nak, hogy a dengue-láz okozta panaszok többsége olyan, mint egy teljesen átlagos vírusfertőzésé, ám súlyosabb esetekben orvosi kezelésre lehet szükség - bár specifikus terápia nem létezik rá. A szakértő szerint nagyobb probléma akkor alakul ki, ha valaki újrafertőződik a vírus egy másik típusával. Hiszen a kórokozónak négy változata létezik és az immunitást csak az adott szerotípussal szemben lehet megszerezni.
Milyen tünetek jelzik a Dengue-lázat?
A tünetek általában 4-10 nappal a csípés után jelentkeznek és a betegek általában influenzaszerű tüneteket tapasztalnak. 2-7 napos láz léphet fel, mely erős hullámzást mutathat: hol csökkenhet, hol felszökhet. Ezt az első napokban az arcon jelentkező bőrpír kísérheti. Jelentkezhet még súlyos fejfájás, szem mögötti fájdalom, izom- és ízületi fájdalom, hányinger, hányás, valamint jól kitapinthatóak a megduzzadt nyirokcsomók is.
A második hétben lapos, vörös kiütések jelenhetnek meg a test nagy részén, a tenyereken és a talpakon pedig viszketés és hámlás léphet fel – ez vélhetően az immunrendszer vírusra adott reakciója. A viszketés a betegek körülbelül egynegyedénél jelentkezik.
Van, amikor súlyossá válik
Bár a legtöbben egy-két hét után felépülnek, előfordulhat, hogy egyeseknél a fertőzés sokkal súlyosabb formája alakul ki, ami már egy életveszélyes állapot. Ez az esetek kb. öt százalékában lép fel. Tünetei közé tartozik a súlyos gyomorfájdalom, ismétlődő rosszullétek, szapora légzés, fogínyvérzés, orrvérzés, rendkívüli fáradtság, nyugtalanság és véres hányás/széklet (ezek bálrendszeri vérzésre utalnak). A fellépő citokinvihar miatt folyadékkilépés történhet az érpályából a szövetekbe, valamint jelentősen leesik a vérnyomás. Ezek a tünetek általában 24-48 órával azután jelentkeznek, hogy a dengue-láz kezdeti hulláma elmúlt, és az érintett jobban érzi magát.
Célzott terápia sajnos nincs rá, csupán tüneti kezelés érhető el.
Hogy lehet elkerülni a fertőzést?
- hosszú ujjú felső és nadrág viselése
- rovarriasztó szerek használata
- ablakok zárva tartása
- szúnyogháló
- ne hagyjon a kertben vizet (vagy fedjük le)
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!