Szputnyik: nekik nem ajánlott az orosz vakcina
Mikor és kinek nem adható be az orosz vakcina? Mire figyeljünk, mielőtt oltatjuk magunkat a Szputnyikkal?
Kijelenthető, hogy nincsen gyógyszer vagy vakcina ellenjavallat nélkül. Vagyis, minden gyógyszer és oltóanyag esetén vannak olyan betegek, betegcsoportok, akiknél az adott készítmény használata kerülendő.
Az összetétel és a hatásmechanizmus alapján a Gamaleja Intézet által fejlesztett, orosz vakcinaként emlegetett Szputnyik V vakcina úgynevezett vektor alapú oltóanyag. A Szputnyik V tehát semmilyen formában nem tartalmaz sem élő, sem gyengített koronavírust, ami bárkit is megbetegíthetne; és a hordozóként funkcionáló adenovírus sem tud légúti betegséget okozni. Ennek ellenére az orosz vakcina esetén is vannak olyan személyek, akik nem olthatók vele.
- Kerülendő az orosz vakcina azoknál, akiknél korábban súlyos allergiás reakció fordult elő a védőoltás bármely összetevőjével vagy hasonló összetevőket tartalmazó védőoltásokkal szemben.
- Akut, fertőző és nem fertőző betegségek esetén 2-4 héttel a gyógyulás után, míg krónikus betegségek fellángolása esetén az állapot javulása után 2-4 héttel adható be a Szputnyik V.
- Nem súlyos, vírus okozta légzőrendszeri fertőzés vagy akut gyomor-bél rendszeri fertőzés esetén a védőoltás a testhőmérséklet normalizálódása után adható be. A védőoltás beadásának napján a védőoltásért jelentkezőt kötelező orvosnak megvizsgálnia: egy fizikális vizsgálatot kell végezni és a testhőmérsékletet is meg kell mérni: ha a testhőmérséklet 37 °C felett van, a védőoltás nem adható be.
- Terhesség és szoptatás alatt ellenjavallt az orosz vakcina.
- 18 év alattiaknak nem adható a Szputnyik V.
- Krónikus vesebetegség vagy májbetegség esetén, endokrin betegségek esetén nem adható a Szputnyik V. Amennyiben jelentős eltérések vannak a pajzsmirigyfunkciós értékekben, vagy nem megfelelően kezelt a cukorbetegség, az szintén ellenjavallatot képezhet.
- Súlyos vérképzőszervi betegségek, epilepszia és más központi idegrendszeri betegségek, akut koronária szindróma, akut agyi keringési történés, szívizomgyulladás, szívbelhártya-gyulladás, szívburokgyulladás, autoimmun betegségek, rosszindulatú daganatos megbetegedések is ellenjavallatot képeznek.
Ez is érdekelheti:
- Melyik vakcina mennyire hatásos? Itt az összehasonlító táblázat
- Pfizer vakcina: ezek a 2. oltás utáni mellékhatások
- Szputnyik V vakcina: mennyire hatásos és biztonságos?
- Kínai vakcina: mikortól véd, miért nincs védettség az oltás után?
- Ez a teszt mutatja ki, hogy mennyi antitestje van oltás után