Szputnyik: ez lehet a baj az orosz vakcinával
Se a komplikációk, se a hatásosság nincs kifogástalanul feltüntetve a vakcináról közreadott adatokban.
Az EMA (Európai Gyógyszerügynökség) vakcinastratégiai igazgatója szerint a következő hetekben még vizsgálják az orosz vakcinát, és világossá tették, hogyha a szakembereik nincsenek meggyőződve az adatok hitelességéről, az orosz vakcina nem fogja megkapni az engedélyt.
Vakcinák hatákonysága egy táblázatban: itt nézze meg, mit tud az oltása
Hiányos adatok a Szputnyikról
Habár a Lancet orvosi lap kedvezően értékelte a Szputnyik 3. klinikai fázisának adatait, a British Medical Journalben ellenvélemény jelent meg. Ebben a lapban nyilatkozott Vaszilij Vlaszov járványszakértő is Moszkvából, aki nem értette, hogy miért nem szerepelnek a Lancetben megjelenő táblázatban a vizsgálatban résztvevők 30%-ának a védettségi adatai, és a komplikációval kapcsolatos adatok sem teljesek.
Szerinte a komplikációkkal kapcsolatos adatok azért hiányoznak, mert az oroszok tudatosan eltüntették őket, hogy előnyös legyen az összehasonlítás a többi vakcinával.
A francia Florian Naudet professzort az zavarta a leginkább, hogy minden korcsoportban ugyanúgy biztonságos 90-92%-os eredmény jött ki, pedig általában nagyobbak a különbségek az egyes korosztályok között.
Szputnyik: csak júliusra lehet meg a WHO engedélye - olvassa el, miért
A brazilok visszautasították, a szlovákok júniustól oltanak vele
Április végén a brazilok nem engedélyezték a Szputnyikot, amit a szakemberek szerint komolyan kell venni, ugyanis ők szisztematikusan törekszenek arra, hogy elérjék azt a szintet, ahol az EMA és az amerikai FDA áll. A brazilok a vakcina minőségét kifogásolták elsősorban - a vakcinagyártó el is ismerte, hogy a tömeggyártás során akadnak problémák.
A szlovákoknál kiderült, hogy nem ugyanaz a vakcina került hozzájuk, mint amit a 3. klinikai fázisban teszteltek. Azóta a rend helyreállt, júniusban ott is elkezdenek oltani a Szputnyikkal.
Ez is érdekelheti: