Ezeket látta már?

Csípik a szúnyogok? Nem hinné, de még a ruháját is megnézik!

szúnyogcsípés vércsoport ruha

Van, aki megússza pár csípéssel, másokat "megesznek" a szúnyogok.

Gondolta volna, hogy a szúnyogok a ruháját is megnézik? Pedig még a ruha szabása is befolyásolhatja, mennyi szúnyogcsípéssel kell a nap végén megküzdenünk. Van, aki az egész nyarat megússza egy-két csípéssel, másoknak minden szabadban töltött pillanat kínszenvedés, annyira „szeretik” őt a szúnyogok. Nézzük, milyen tudományos magyarázatok adnak erre választ.

A nyári kerti estékhez, vízparti nyaralásokhoz ugyanúgy hozzátartoznak a szúnyogok, mint a fagylalt, és a tapasztalatok azt mutatják, egyeseket sokkal többször csípnek meg ezek a vérszívók, mint másokat. Hogy miért fordulhat ez elő, régóta foglalkoztatja a tudósokat. Valóban vannak olyan tényezők, melyek vonzóbbá tesznek minket a szúnyogok számára?

A kutatások szerint valószínűleg a következő tényezők befolyásolják, kit mennyiszer csípnek meg a szúnyogok:

  • a túlsúly
  • a fokozott verejtékezés
  • a fizikai igénybevétel
  • a 0-s vércsoport
  • a sötét ruházat
  • az alkoholfogyasztás
  • a várandósság

Ugyanakkor rendkívül fontos tisztában lenni azzal, hogy több ezer szúnyogfajt egyedeit nem lehet ugyanazokkal a dolgokkal befolyásolni: valószínűleg mindegyiknél kisebb-nagyobb mértékben eltér, mit tartanak különösen vonzónak vagy taszítónak. Sőt a kutatások szerint időnként kifejezetten ellentmondásosak is lehetnek az eredmények, függően az adott szúnyogfajtától.

A szúnyogokat vonzzák az illatok

Már eleve az érdekes kérdés, miért csípik meg a szúnyogok az embereket, pontosabban, miért léteznek olyan szúnyogfajták, amelyek szinte kizárólag emberek vérét szívják. Carolyn McBride, a Princeton University ökológus és evolúciós biológus kutatója éppen ezzel foglalkozik. A szakember elsősorban olyan szúnyogfajtákkal foglalkozik, melyek az embereket megfertőző betegségeket terjeszthetnek, vagyis ún. vektorként működhetnek.

A világon közel 3000 szúnyogfajta létezik, és ezek többsége opportunista, vagyis emlősökön vagy madarakon élősködik, de az egyek állatfajok között nem nagyon tesznek különbséget. Ha lehetőségük van arra, hogy vért szívjanak, akkor megteszik

- mondta. „Vannak azonban olyan fajok, mint az Aedes aegypti vagy a Culex pipiens, amelyek szinte kizárólag embereken élősködnek, és súlyos betegségeket is terjeszthetnek, mint amilyen a Zika, a sárgaláz vagy a Nyugat-nílusi lázat okozó vírus.” McBride többek között azt tanulmányozta, hogyan képesek a szúnyogok különbséget tenni az egyes emlősállatok (így az emberek) szaga között.

Az emberi testszag több száz különböző összetevőből áll, ezek többsége más állatoknál is megtalálható, mindössze az arányok különböznek. Önmagában ezen vegyületek egyike sem vonzó a szúnyogok számára, a szúnyogok agya azonban képes felismerni az emberi testszagot meghatározó pontos arányokat. McBride és csapata kísérleteiből ráadásul az is kiderült, hogy az egyes emberek testszaga között is lehetnek olyan minimális különbségek, amelyek valakit vonzóbbá tesznek a szúnyogok számára.

Az egyik ilyen összetevő a vizsgálatok szerint a tejsav, mely a verejtékünkben is megtalálható. Minél többet izzad valaki, annál nagyobb az esélye arra, hogy sok tejsavban gazdag verejték lesz a bőrén, ami rendkívül vonzó lehet a szúnyogok számára. A túlsúlyos emberek, a fizikai tevékenységet végzők általában többet izzadnak, és néhány krónikus betegség is fokozza a verejtékezést. Hogy a bőrön lévő extra tejsavtól megszabaduljunk, zuhanyozzunk le, mielőtt szúnyogban gazdag területre megyünk (ha erre nincs lehetőségünk, már az is segítség lehet, ha nedves törlőkendővel áttörüljük a bőrünket).

A szúnyogok iránytűje a szén-dioxid

Az emberi anyagcsere egyik „alaptézise”, hogy oxigéndús levegőt lélegzünk be és szén-dioxidban dúsat lélegzünk ki. A szúnyogoknál pedig a szén-dioxid az egyik olyan „iránytű”, mellyel megtalálják az áldozatukat. Michael Dickinson és kollégái, a Califonia Institute of Technology szakemberei szerint a szúnyogok akár 50 méterről is képesek érzékelni a kilélegzett szén-dioxidot, nagyjából 5-10 méterről látják meg az embert, és – a népszerű tévhittel ellentétben – a testhőt alig 20 centiméterről érzik. Tehát, minél több szén-dioxidot lélegez ki valaki, annál intenzívebb és vonzóbb jeleket adhat le a szúnyogoknak. Minél nagyobb darab valaki, annál több szén-dioxidot lélegez ki – ezért lehetnek nagyobb „veszélyben” a túlsúlyosok, és ezért lehet ritkább a szúnyogcsípés a gyerekek körében.

Szintén több szén-dioxidot adnak le azok, akik intenzív fizikai megterhelésnek vannak kitéve, a szabadban edzenek vagy kerti munkát végeznek. Az egyik, legalább részleges megoldás ez ellen az lehet, ha a körülöttünk lévő, kibocsájtott szén-dioxid-felhőt megpróbáljuk megbontani, például úgy, hogy szélfútta helyre ülünk vagy bekapcsoljuk a ventilátort. Ez lehet az oka annak is, hogy a futóknál talán kevesebb a szúnyogcsípés: egyszerűen „túlfutnak” azon a területen, melyet a szúnyogok érzékelnek.

Szúnyogcsípés: számíthat a vércsoport is?

Több kutatás foglalkozott azzal, lehet-e összefüggés a vércsoport és a szúnyogcsípések gyakorisága között. Ezek szerint a 0-s vércsoportúakat jobban kedvelnek a szúnyogok, de szignifikáns különbség csak a A-s vércsoportúakkal összehasonlítva volt. Ugyanakkor más vizsgálatok éppen ennek az ellenkezőjét állapították meg.

Fontos azonban kiemelni, hogy a különböző kutatásokban más-más szúnyogfajtákat vizsgáltak, vagyis ez egy újabb bizonyíték arra, hogy nem lehet egyértelműen meghatározni, mit részesítenek előnyben a szúnyogok.

Nem mindegy, milyen ruhát viselünk!

Mint már említettük, a szén-dioxid és a testhő csak részben „igazítják el” a szúnyogokat, nagyon fontos tényező az is, hogy észrevegyék az áldozatukat. A szúnyogoknak meglepően jó a látása, és minél jobban meg tudják különböztetni az áldozatukat a környezettől, annál könnyebben találnak rá. A sötét ruházatot viselők esetében élesebb lehet a kontraszt, a világosabb ruhákat viselők azonban jobban beleolvadhatnak a környezetbe.

Nemcsak a szín, de a szabás is befolyásolhatja, mennyi szúnyogcsípéssel kell a nap végén megküzdenünk. A hosszú, minél nagyobb testfelületet takaró, laza, bő szabású nadrágok és felsőrészek előnyösebbek, a testre tapadó vékonyabb anyag ugyanis nem állítja meg a szúnyogokat, képesek ezekent „átcsípni”.

Több alkohol, több szúnyogcsípés?

Az alkoholfogyasztás több szempontból is befolyásolhatja, mennyi szúnyogcsípésre számíthatunk. Az alkohol fokozza az izzadást, növelheti a testhőmérsékletet és a testszagot is megváltoztathatja, ez pedig mind jobban érzékelhető és vonzóbb célponttá tehet a szúnyogok számára. Egy kutatás szerint már egyetlen pohár sör elegendő lehet ahhoz, hogy több szúnyog csípjen meg minket.

Nagyobb veszélyben a kismamák

Az is több okra vezethető vissza, miért lehet jobb célpont egy várandós kismama a szúnyogok számára: általában jobban izzadnak, a testük több hőt bocsájt ki, gyorsabb az anyagcseréjük, emiatt több szén-dioxidot lélegeznek ki. Emellett pedig a hormonális változások miatt a testszaguk is megváltozhat, oly módon, hogy az még vonzóbb áldozattá válhat.

A szúnyogok elriaszthatók?

Nem csak magunkra kenhetjük a riasztókat, vannak a levegőbe juttatott szerek is. Ezekről mit érdemes tudni? Csak a szabadban használjuk a meggyújtható változatokat, például a fáklyát, spirált. Ha nincs erős légmozgás, akkor a felszabaduló irtószer a szúnyog számára kellemetlen környezetet teremt. Zárt térben az irtószer, a füst és a tűzveszély miatt ezek nem használhatók, ott a különböző aeroszolok és elektromos párologtatók segíthetnek, amelyek szintén irtószert juttatnak a levegőbe, és elpusztítják a már bejutott rovarokat. De a rovarok bejutása ellen mindig a szúnyoghálót, függönyt, fizikai megoldást javasoljuk, ami vegyszermentes és fenntartható.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Tigrisszúnyogok: készüljünk egy lehetséges járványra? Itt a kutató válasza!

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

szúnyog

Forrás: egeszsegkalauz.hu
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához