Ezeket látta már?

Súlyos Covid: az immunműködést elnyomó gyógyszerek befolyásolják a halálozást vagy sem?

véralvadásgátló gyógyszer

Csak egy gyógyszer esetében figyelték meg a halálozás kockázat emelkedését.

Dobson Szabolcs, gyógyszerengedélyeztetési szakértő írt a Lancet Rheumatology orvosi szaklapban megjelent tanulmány alapján az immunműködést elnyomó gyógyszerek tartós használata és a kórházban ápolt COVID-19 betegek állapotának viszonylatáról.

Az amerikai tanulmányban 222.575 fő igazolt vagy gyanított koronavírusos betegek adatait elemezték, akik kórházba kerültek. A leggyakoribb alapbetegségek az alábbiak voltak: cukorbetegség: 23%; tüdőbetegség: 17%; vesebetegség: 13%.

"Különféle okok (reumatológiai betegsége (33%)k, szervátültetés (26%), rák (22%)) miatt 16.494 beteg szedett hosszú időtartamon át immunműködést elnyomó (immunszuppresszív) gyógyszert.

Az eredmények szerint az ilyen gyógyszereket szedőknél valamelyest kisebb volt az invazív mesterséges lélegeztetés kockázata (relatív kockázat: 0,89). Egyetlen vizsgált gyógyszercsoport sem növelte az invazív mestreséges lélegeztetés kockázatát.

A kórházi halálozás és a hosszú időtartamú immunszuppresszáló gyógyszerszedés között nem találtak kapcsolatot, kivéve a reumás és rákos betegségek kezelésére szedett rituximabot (előbbinél a relatív kockázat 1,72, az utóbbinál 2,57).

Összességében tehát csak a rituximab esetében figyelték meg a halálozási kockázat emelkedését.

A vizsgált gyógyszerek: glükokortikoidok, interleukingátlók, JAK-gátlók, rituximab. TNF-gátlók, szelektív immunszuppresszánsok, azatioprin, kalcineuringátlók, mikofenolsav, ciklofoszfamid, antraciklinek, immunellenőrzőpont-gátlók, proteinkinázgátlók, egyéb gyógyszerek az ATC L01 és L04 kategóriákban."

Olvasson tovább! Harmadik oltás: meddig tart a hatása?

Hivatkozás: Kathleen M Andersen, Benjamin A Bates, Emaan S Rashidi, et al: Long-term use of immunosuppressive medicines and in-hospital COVID-19 outcomes: a retrospective cohort study using data from the National COVID Cohort Collaborative. DOI:https://doi.org/10.1016/S2665-9913(21)00325-8

https://www.thelancet.com/.../PIIS2665-9913(21.../fulltext

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához