Friss koronavírus hírek ma
Rossz hír! Egy újabb koronavírust azonosítottak pockokban Európában
A pockokban talált koronavírust Grimsö-vírusnak nevezték el a kutatók. A pocok az egyik leggyakoribb rágcsáló Európában.
A svédországi vörös hátú pocokban (Myodes glareolus) a kutatók egy gyakori koronavírust azonosítottak, amelyet a felfedezés helye után Grimsö-vírusnak neveztek, írja a ScienceAlert cikke alapján a Helló Magyar.
“Még mindig nem tudjuk, hogy a Grimsö-vírus milyen potenciális veszélyeket jelenthet a közegészségügyre. Megfigyeléseink és a pockok között azonosított korábbi koronavírusok alapján azonban jó okunk van a koronavírus vadon élő rágcsálók körében történő megfigyelésére” – mondja Åke Lundkvist, a svéd Uppsalai Egyetem virológusa.
A pockok gyakran húzzák meg magukat épületekben, amikor menedéket keresnek a kedvezőtlen időjárási viszonyok elő. Ez növelheti annak az esélyét, hogy a vírus átugorjon állatról emberre. Lundkvist és munkatársai már a Covid-világjárvány kitörése előtt figyelemmel kísérték a pockokat. 2015 és 2017 között az uppsalai kutatók 450 vadon élő parlagi pockot vizsgáltak meg egy Stockholmtól nyugatra, Grimsö nevű helyen. A kisállatokat koronavírusra tesztelték. Az eredményekből kiderült, hogy az állatok 3,4 százaléka pozitív egy újfajta béta koronavírusra.
Három év alatt a svéd kutatók a Grimsö-vírus több különálló vírustörzsét is megtalálták parlagi pocok populációiban Európában.Többek között Franciaországban, Németországban és Lengyelországban. Ez arra utalhat, hogy ezek az állatok a betegség természetes hordozói, és a Grimsö-vírus könnyen alkalmazkodik új gazdákhoz és élőhelyekhez.
Koronavírus: mégsem volt köze a denevérhez és a vuhani laborhoz? Olvasson tovább!
"Tekintettel arra, hogy a parlagi pocok az egyik leggyakoribb rágcsálófaj Svédországban és Európában, eredményeink azt mutatják, hogy a Grimsö-vírus széles körben keringhet a parlagi pocokpopuláció körében, és rámutatnak a koronavírusok megfigyelésének fontosságára a vadon élő kisemlősöknél, különösen a vadon élő rágcsálóknál” – fejtették ki a szerzők.