Friss koronavírus hírek ma
Rossz hír! A magyar virológus szerint az omikron még nem biztos, hogy tetőzött itthon
Egyelőre még nem tudni, hogy az omikron itthon elérte-e a járványhullám csúcsát.
"Aki biztosra tudja állítani, hogy elértük az omikron járvány csúcsát, és ez már csak lefelé megy, az vagy jós, vagy jósgömböt használ, vagy nem tudom" - mondta Jakab Ferenc, a Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutatóközpontjában működő virológiai laboratórium vezetője az RTL műsorában, amit az Index szúrt ki.
Omikron: sokkal több lehet a fertőzött
Jakab kiemelte a naponta jelentett húszezres regisztrált esetszám még így is jóval kevesebb annál, mint amennyi a fertőzöttek tényleges száma lehet itthon. A virológus hozzátette, hogy az omikron nálunk is nagyon gyorsan terjed, ugyanakkor jó hír, hogy enyhébb tüneteket okoz. A betegségek súlyosságát az oltás is enyhíti, bár oltottan is el lehet kapni.
"Ez abszolút előfordul. Soha nem mondtuk, senki nem állította, hogy az oltás ellenére nem lehet elkapni a betegséget. Az a bizonyos hatékonyság arra vonatkozik, hogy ha el is kapjuk, ne kerüljünk kórházba és ne legyünk súlyos betegek. De ez sem száz százalék, nincs százszázalékos vakcina." - fejtette ki a szakember.
Még halálosabb vírus lesz a következő?
Jakab Ferenc most is beszélt arról, hogy a koronavírusnál sokkal súlyosabb betegség is világjárványt okozhat. A 2002-es SARS-koronavírus-járvány óta minden nemzetközi kutató azt állítja, hogy sajnos egyre több ilyen járványra kell felkészülnünk.
Még sosem volt covidos? Ez lehet az oka - olvasson tovább!
A virológus egy személyes példát is felhozott, hogy a kutatócsoportjuk két tagja nemrég Bangladesből érkezett haza egy hónap után, ahol egy olyan, cseppfertőzéssel terjedő, súlyos idegrendszeri betegséget okozó vírust tanulmányoztak, amelynek 65 százalékos a halálozási aránya. Ehhez képest a koronavírusé 2,5%."Szóval vannak ilyen jószágok szerte a világon, és ott lokálisan bizony-bizony okoznak haláleseteket és kisebb-nagyobb járványokat." - tette hozzá Jakab.