Ezeket látta már?

Friss koronavírus hírek ma

Rossz hír! 3 új koronavírust azonosítottak denevérekben, emberekre is átterjedhetnek

koronavírus, covid-19, SARS-CoV-2, vírus, járvány, denevér, eredet

Kockázatot jelenthet az emberre az a három koronavírus, amit a világon először laoszi denevérekben azonosítottak.

Három új, SARS-CoV-2-vel kapcsolatos koronavírust fedeztek fel laoszi denevérekben, amelyek "kockázatot jelenthetnek az emberi egészségre". A laoszi Pastour Intézet és a Laoszi Nemzeti Egyetem tudósai úgy vélik, hogy az eredményeik súlyt adnak a Covid-19 állati eredetére vonatkozó elméletnek - írja a Nature cikke alapján a ma.hu.

Hasonlítanak a Covid-19-re

A három vírus a BANAL-103, BANAL-236 és BANAL-52 nevet kapta. Mindhárman hasonlítanak a Covid-19-hez, különösen a tüskefehérjéjükben. Az újonnan felfedezett vírusok ugyanazon receptoron keresztül képes bejutni az emberi sejtekbe, mint a világjárványt okozó SARS-CoV-2.

"A denevérekben, mint gazdaállatokban felfedezett vírusok létezése alátámasztja azt a feltevést, hogy a Covid-19 az Indokínai-félsziget karsztos fennsíkján élő denevérektől származhat" - mondta Marc Eloit, a kutatás egyik vezetője, majd hozzátette, hogy az eredményekből az is következik, hogy "más rokon vírusok is kockázatot jelenthetnek az emberi egészségre".

A denevérek a koronavírus bölcsői

Egy másik kutatásban kínai tudósok arra jutottak, hogy egy másik denevérekben lévő koronavírustörzs a közel-keleti légzőszervi szindrómás koronavírus (MERS) legközelebbi rokona, amely mutáció esetén átterjedhet az emberre is. A MERS-CoV, amelyet az Egészségügyi Világszervezet a jövőbeni világjárványok valószínű okozójaként tart jelenleg is számon, 2015-ben 21 országban okozott járványt.

"A denevérek "a legkülönbözőbb koronavírusváltozatok természetes bölcsőjét jelentik" - mondta Vladimir Bolibok immunológus egy korábbi vírusban, ezért világszerte a tudósok az elmúlt időszakban nagy hangsúlyt fektettek a denevérek betegségeinek kutatására.

A munkában magyar tudósok is részt vesznek. Dr. Kemenesi Gábor virológus, a Pécsi Tudományegyetem adjunktusa, a Virológiai Nemzeti Laboratórium munkatársa és PhD-hallgatója, Tóth Gábor Endre december végén egy hónapot töltöttek Bangladesben a Nipah-vírus nyomában. A Nipah-vírus gyümölcsevő denevérek vizeletével terjed. A koronavírus néhány százalékával szemben az emberi fertőzések körülbelül 70 százalékában végződik halállal.

10-ből 7 ember meghal, aki elkapja ezt a vírust, magyar kutatók segíthetnek a megállításában- olvasson tovább!

Forrás: ma.hu
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához