Friss koronavírus hírek ma
Rekord! Egy spanyol nő 20 nap alatt kétszer lett covidos
Egy 31 éves egészségügyi dolgozó 20 napon belül kétszer kapta el a koronavírust. Két különböző variáns fertőzte meg.
A hölgyet december végén a delta, majd januárban az omikron variáns fertőzte meg. Spanyol kutatók szerint a hölgy ezzel rekordot döntött, hiszen a diagnosztizált esetek közül ő kapta el legrövidebb időn belül kétszer is a koronavírust - írja a BBC.
Újrafertőződésnek az Egyesült Királyságban az számít, ha valakinek a két pozitív tesztje között legalább 90 nap eltelik. Ennek értelmében Nagy-Britanniában április elejéig közel 900 000 ember fertőződhetett meg kétszer coviddal.
A kutatók szerint nehéz pontosan megbecsülni az újrafertőződéses eseteket, mert csak teljes genom szekvenálással lehet megerősíteni, hogy a fertőzéseket különböző törzsek okozzák. Ezen a folyamaton pedig nagyon kevés pozitív teszt megy át.
Az első pozitív PCR-tesztje után a spanyol ápolónőnek nem voltak tünetei. Alig 3 héttel később a nő belázasodott és köhögni kezdett, így újabb tesztet csináltatott, ami megint pozitív lett. Amikor a teszteket tovább elemezték, kiderült, hogy két különböző koronavírustörzzsel fertőződött meg.
A Klinikai Mikrobiológia és Fertőző Betegségek Európai Kongresszusán tartott előadásában a tanulmány szerzője, Dr. Gemma Recio elmondta, hogy az eset rávilágított arra, hogy az omikron megkerülheti a korábbi, akár a más variánsokkal való természetes fertőzésből, akár a vakcinákból szerzett immunitást. A doktornő hozzátette, hogy azok, akik korábban már átestek a koronavíruson, újrafertőződhetnek még akkor is, ha teljesen be vannak oltva.
Omikron: az oltatlanok és a 3 oltást kapók vírusterhelése szinte ugyanolyan - olvasson tovább!
"Mindazonáltal úgy tűnik, hogy a korábbi, más variánshoz köthető koronavírus-fertőzés és a védőoltás részben védelmet nyújt a súlyos megbetegedések, és a kórházi kezelés ellen az omikronos betegeknél" - tette hozzá Dr. Recio, aki szerint fontos az újrafertőződések nyomon követése a teljesen beoltott embereknél, mert ez segítené a vakcinákat kikerülő variánsok azonosítását.