Ezeket látta már?

Rekedt, lázas és a torka is fáj? Ezek a gégefedő-gyulladás tünetei is lehetnek

Rekedtség láz torokfájás gégefedő-gyulladás tünet

A gégefedő-gyulladás rendkívül gyorsan válik igen súlyossá, életveszélyessé, az orvosi vizsgálat vagy éppen a kezelés megkezdésének halogatása akár visszafordíthatatlan következményekkel is járhat.

A gégefedő a nyelvünk hátsó részénél helyezkedik el, rugalmas, nyálkahártyával borított szerv, melynek feladata tulajdonképpen a levegő, illetve az ételek, italok megfelelő helyre irányítása. A gégefedő lélegzetvételkor nyitva van, vagyis a levegő szabadon bejuthat rajta keresztül a tüdőbe, viszont amikor eszünk vagy iszunk, akkor lezáródik, és megakadályozza, hogy a lenyelt falat vagy korty a légutakba kerüljön és ott fulladást vagy más problémákat okozzon.

A gégefedő-gyulladás okai

A gégefedő gyulladását a legtöbbször bakteriális fertőzés, esetleg sérülés vagy égés okozza. Korábban a Haemophilus influenzae b (Hib) egyik legsúlyosabb szövődménye volt, de a védőoltások elterjedésével szerencsére egyre kevesebb eset vezethető vissza a fertőzésre.

A betegség során, a gyulladás következményeként a gégefedő megduzzadhat, így nem tudja megfelelően ellátni a feladatát, sőt az is előfordulhat, hogy szinte teljesen elzárja a levegő, illetve a lenyelt falat vagy korty útját.

A gégefedő-gyulladás (epiglottitis) lehetséges tünetei

  • hirtelen jelentkező, magas láz
  • igen intenzív torokfájás
  • rekedtség vagy a hang teljes "elvesztése"
  • nyelési nehézségek vagy a nyeléskor jelentkező fájdalom
  • fokozott nyálzás
  • légzési nehézségek (a légzés szaporábbá, felületessé válása)
  • lélegzetvételt kísérő, sípoló hang

A beteg állapota fekvéskor romlik, de ha felül vagy előrehajol, akkor általában valamennyire javul, hiszen könnyebben kap levegőt.

A gégefedő-gyulladás rendkívül gyorsan válik igen súlyossá, életveszélyessé, az orvosi vizsgálat vagy éppen a kezelés megkezdésének halogatása akár visszafordíthatatlan következményekkel is járhat. Azonnali beavatkozást igényel például, ha a beteg szája, körömágya, végtagjai kékülni kezdenek, ez ugyanis az jelenti, hogy nem jut elegendő oxigén a szervezetébe.

Megelőzhető-e a gégefedő-gyulladás?

A betegség életkortól és nemtől függetlenül bárkit érinthet, de a kialakulásának a rizikója magasabb a férfiaknál, az idősebbeknél, a túlsúlyosaknál, illetve a cukorbetegeknél. A gégefedőn lévő ciszta, a tüdőgyulladás vagy a legyengült immunrendszer szintén növeli a betegség veszélyét. A nem fertőzés eredetű gégefedő-gyulladás lehet forrázás vagy mérgezés következménye is. Ritkábban, de előfordulhat, hogy az epiglottitis a kemoterápia egyik mellékhatása.

A gégefedő-gyulladás megelőzésében rendkívül nagy szerepe van a védőoltásnak. A Hib vakcina bevezetése előtt rengeteg kisgyermek veszítette életét a betegség szövődményeként, de az elmúlt évtizedekben ez a szám minimálisra csökkent. A mérgezések és forrázások megelőzése természetesen nagyobb odafigyelést és óvatosságot igényel, a fertőző betegségek megelőzéséhez pedig olyan "hétköznapi" teendők szükségesek, mint a kézmosás vagy a felületek rendszeres fertőtlenítése, tisztítása.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Ezért ne hanyagolja el az egyszerű náthát!

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

nátha

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához