Ezeket látta már?

Övsömör: fájdalmas kiütést is okozhat az oltás

övsömör, koronavírus oltás, covid19, Varicella Zoster

A koronavírus elleni oltás beindíthatja az övsömör kialakulását. Miért lobbanhat be az oltás után ez a fájdalmas kiütés?

Az övsömör és a bárányhimlő kórokozója ugyanaz a vírus, a herpeszvírusok családjába tartozó a Varicella Zoster vírus. Ha valaki átesik a bárányhimlőn, akkor a kórokozó vírus élve maradhat a szervezetében, és a gerincvelő idegsejtekben fog „szunnyadni”. Egészen addig, míg az immunrendszer valamilyen okból bekövetkező gyengülése során a „szunnyadó” vírusok nem aktiválódnak. Ekkor a vírusok kilépnek a gerincvelőből az ideggyökök mentén, és onnan elvándorolnak a szervezet egyéb területeire, majd jellemzően egy övszerű területen fájdalmas ideg- és bőrgyulladást okoznak. Az övsömör (Herpes zoster) tünetei közül kiemelendő a bőrön tapasztalható égő, viszkető, zsibbadó vagy bizsergő érzés, ami annyira fájdalmas lehet, hogy a ruha viselése is kínokat okozhat a betegeknek.

Vagyis, az övsömör a bárányhimlőn átesett immunhiányos állapotban szenvedő betegeknél jelentkezik. Felmerül a kérdés, hogy mitől lehet valaki immunhiányos? Gyakran immunrendszeri betegségek, immunrendszert gyengítő gyógyszerek (ún. immunszuppresszánsok) szedése, illetve különféle fertőzések (pl. HIV) kiváltotta immunrendszeri gyengeség hozható kapcsolatba az övsömörrel.

Covid-19 fertőzötteknél is előjöhet az övsömör

Már 2020-ben megfigyelték, hogy a koronavírus okozta fertőzés olyan mértékben megviseli és legyengíti az immunrendszert, hogy az akár a kiváltója is lehet a kialakuló övsömörnek. Tudományos közleményben jelent meg beszámoló arról, hogy az övsömör több esetben a tünetek nélkül lezajlott Covid-19 fertőzésre hívhatja fel a figyelmet.

Covid-19 elleni oltás után övsömör

2021 áprilisában írtak elsőként arról, hogy a Covid-19 elleni oltást felvett egyéneknél megjelenhet az övsömör. Fel kell azonban hívni a figyelmet arra, hogy nem egy gyakori jelenségről van szó, és ez elsősorban – mint a napokban megjelent közleményből is kiderül – az immunrendszeri kórképekben, autoimmun betegségekben szenvedőket érinti.

A Rheumatology folyóiratban számoltak be arról, hogy 491 autoimmun betegségben szenvedő, Pfizer/BioNTech vakcinával oltott személy közül az oltást követően 6-nál (1,2 %) alakult ki övsömör. Az érintettek közül 4 beteg reumatoid arthritises volt, 1 beteg Sjögren-szindrómás, 1 páciens pedig kötőszöveti betegségben szenvedett. Valamennyi érintett nő volt, és a 6-ból 5 esetben a vakcina első dózisa után alakult ki övsömör (2 héten belül). A kialakult övsömört antivirális gyógyszerekkel eredményesen kezelték, és az hat héten belül gyógyult. A kórkép egyetlen esetben vált súlyosabbá, amikor az a beteg szemét is érintette. A tudományos beszámoló szerint az említett 6 főből 5 fő a második dózis Pfizer-oltást is megkapta.

Ez is érdekelheti:

Az oltás és az övsömör közti kapcsolat nem igazolt, de az orvosok nem lepődnek meg

A Covid-19 elleni védőoltás és az övsömör közti kapcsolat nem bizonyított, ugyanakkor a szakemberek jelentős része nem lepődik meg az oltást követően kialakult övsömörön. A fertőző betegségekkel foglalkozó szakember, dr. Amesh A. Adalja (Johns Hopkins Center for Health Security, Maryland, USA) szerint "az autoimmun kórképekben szenvedő betegeknél, akik immunszuppresszáns gyógyszereket szednek, az átlagosnál magasabb az övsömör kialakulásának a kockázata” - a koronavírus-pandémiától és a védőoltásoktól függetlenül. A szakember hozzáteszi azt is, hogy a védőoltást követő övsömör nem csak a Covid-19 elleni vakcinációhoz köthető. Tehát, például az influenza elleni védőoltás vagy egyéb vakcinák „mellékhatásaként” is kialakulhat övsömör; korábban már tapasztaltak ilyet.

Dr. Budai Marianna PhD.

szakgyógyszerész

Forrás

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32447801/

https://www.health.com/condition/infectious-diseases/coronavirus/herpes-covid-vaccine

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához