Ezért fontos az, hogy megfelelően fújja ki az orrát - a rossz technika nagy bajokat is okozhat
Akár fülgyulladás is lehet a vége annak, ha rosszul fújja ki az orrát. Az orvos elmagyarázza a megfelelő technikát.
Az ünnepek közeledtével nemcsak a családi összejövetelek időszaka érkezik el, hanem a megfázások és orrfújások szezonja is. Sajnos sokan nincsenek tisztában azzal, hogy ha helytelenül végezzük, az bizony komolyabb problémákat okozhat, például fülfertőzéseket, orrvérzést és további szövődményeket. Egy videójában a népszerű orvos elmagyarázta, hogyan kell megfelelően orrot fújni, hogy elkerülhessük a kisebb-nagyobb problémákat.
Fertőzések, orrvérzés, dobhártya károsodás
Dr. Zachary Rubin, chicagói gyermek allergológus, felhívja a figyelmet arra, hogy az orr mindkét oldalának egyidejű fújása jelentős nyomást gyakorolhat a már amúgy is érzékeny orrjáratokra, ami azok károsodásához vezethet. Ez a nyomás könnyen ahhoz vezethet, hogy a vírusok és a baktériumok a hátsó orrüregbe juthatnak, ahol komoly fertőzéseket okozhatnak.
Ráadásul, ha túl erősen fújja az orrát, a nyálka és a káros mikroorganizmusok bekerülhetnek az orrot a középfüllel összekötő eustachianus csövekbe, ami tovább növeli a fülfertőzés valószínűségét – figyelmeztet Dr. Rubin, és hozzátette, hogy az intenzív orrfújás a dobhártya mögött is gyors nyomásváltozást okozhat, ami fájdalmat, sőt, ritka esetekben akár dobhártya-repedést is eredményezhet.
A túlzott nyomás orrvérzést is okozhat, mivel az orrban lévő erek megfeszülhetnek és elrepedhetnek. Az ilyen típusú orrvérzések általában maguktól elmúlnak és nem igényelnek orvosi beavatkozást.
Dr. Carl Philpott, a Kelet-Angliai Egyetem professzora a DailyMail-nek megjegyezte, hogy rendkívül ritka esetekben a túlzott orrfújás a belső fülben található apró csontok törését is okozhatja. Ennél is ritkábban találkozni olyan esetekkel is, amikor a szemüreg és az orrmelléküreg közötti vékony csont törése következik be a túl erőteljes fújás miatt.
Mi tehát a megoldás?
Dr. Rubin azt javasolja, hogy mindig óvatosan fújjuk ki az orrunkat, méghozzá egyszerre csak az egyik orrlyukat
- A legjobb módszer az, ha az egyik orrlyukát befogja és óvatosa kifújja az orrát egy zsebkendőbe. Ne csinálja túl erősen, fontos, hogy a folyamat kényelmes legyen – tanácsolja. - Ezután ismételje meg a másik oldalon, majd ne felejtsen el kezet mosni szappannal és vízzel, hogy elkerülje a kórokozók terjedését.
Nem csak a megfázás okozhat orrdugulást, orrfolyást
Fontos megjegyezni, hogy nemcsak a megfázás okozhat orrdugulást, orrfolyást.
- megfázás
- influenza
- allergiák
- orrmelléküreg-fertőzések (sinusitis)
- szénanátha
- hideg időjárás
- irritáló anyagok belélegzése (pl. füst, vegyszerek)
- hormonális változások
- gyógyszer-mellékhatások
- orrpolipok
- kiszáradás
- idegentest az orrban
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát