Ezeket látta már?

Orbánc, ótvar, tályog: ezekből a tipikus jelekből ismerheti fel!

ótvar, orbánc, tályog, bőrbetegség

A bőr szervezetünk külső védelmi vonala. Viszonylag gyakori, hogy valamilyen fertőzés a bőr felső rétegeit, vagy az alatta található szöveteket támadja meg.

E betegségek okozója lehet baktérium, gomba, egysejtű kórokozó és vírus. A fertőzések a hevenytől a krónikusig, a kezelést nem igénylőtől az életet veszélyeztetőig terjednek.

A bakteriális eredetű megbetegedések leggyakoribb kórokozói a Staphylococcus és a Streptococcus baktériumok. A fertőzés kiindulhat bőrfelszíni képletekből (pl. szőrtüszők), de a kórokozóknak már az igen csekély, szabad szemmel szinte nem is látható hámsérülés is elegendő, hogy megtámadják a szervezetet. Sok esetben a behatolás helye szembetűnő: vágás, csípés, műtéti heg, erős vakarás, égés vagy egyéb bőrbetegség miatt sérült bőrfelület enged utat a baktériumoknak.

A diagnózis általában a tünetek alapján felállítható. Néha a gyógyszer megválasztásához szükséges a baktériumok kitenyésztése, esetleg további laboratóriumi vizsgálatok, eljárások.

A kezeléshez fontos tudni, hogy a fertőzés csak meghatározott területet érint (lokális), vagy a szervezet más részére is eljutottak a kórokozók (szisztémás). A helyileg alkalmazható antibiotikumok krémek, kenőcsök, ecsetelők formájában rendkívül hatásosak a lokális fertőzések kezelésére.

Vérmérgezés is kialakulhat

Ha a fertőzés egyre nagyobb területet érint, lázzal, hidegrázással, vérnyomáseséssel jár, a kórokozók gyorsan szétterjednek a szervezetben, szepszis (vérmérgezés) alakulhat ki. Ekkor szájon át szedhető, még súlyosabb esetben intravénás antibiotikumokkal kell folytatni a kezelést. (Ezt a terápiát már kórházban, szakorvosi felügyelet mellett.)

Súlyos lágyrész fertőzés és szövetelhalással járó (nekrotizáló) fertőzés esetén szükséges lehet műtéti beavatkozás is. Ilyen lehet a bőr alatti bevérzés, a bőr érzéketlenné válása, gáz jelenléte a szövetekben és a fertőzés gyors terjedése.

Bakteriális bőrfertőzések fajtái

Cellulitisz (nem összetévesztendő a köznyelvben szintén cellulitisznek nevezett narancsbőrrel, amely csak esztétikai probléma, nem fertőzés!)

A bőrt és a közvetlen alatta lévő szöveteket érintő akut fertőzés, helyi és az egész szervezetet érintő tünetekkel jár. Leggyakrabban a végtagokon, az arcon és a gáttájékon jelentkezik. Az érintett bőrterület piros, duzzadt, fényes, meleg, narancshéjra hasonlító, a bőrön tályogok jelenhetnek meg, hidegrázás és láz is kísérheti.

Legtöbbször enyhe lefolyású, de elérheti a közeli nyirokcsomókat, sőt a baktériumok a véráramba is bejuthatnak (szepszis). Jól kezelhető antibiotikumokkal, enyhébb esetben szájon át, míg súlyosabb, vagy gyorsan terjedő formáknál intravénásan adagolva.

Érdekes megjegyezni, hogy az antibiotikumos kezelés először a tünetek rosszabbodását okozza, a baktériumok pusztulása és szövetkárosító anyagok felszabadulása miatt, a javulás csak ezután kezdődik meg.

Orbánc tünetei

A cellulitisz egy formája a bőr felszínét érintő orbánc, amely (főként az arcon) kidudorodó pirosas elváltozásokat okoz. A kisgyermekek és az idősek különösen veszélyeztetettek, de gyakorlatilag bármely életkorban előfordulhat. A fertőzés gyakran makacs, visszatérő, általában A-csoportú Streptococcus okozza.

  • A bőrtünetek megjelenése előtt, a lappangás időszakában erős fejfájás, rossz közérzet, bágyadtság, étvágytalanság jelentkezik, majd hidegrázás és magas láz alakul ki, ami esténként a 39-40 C-fokot is meghaladhatja.
  • A fertőzés helyén (általában valamilyen hámsérülés, seb körül) bőrpír, fénylő, vörös folt, ödémás duzzanat alakul ki és gyorsan növekszik, bőrfeszülés, heves bőrfájdalom mellett.
  • A heves bőrgyulladás több napig, súlyos esetben akár két hétig is eltart, majd az élénk bőrpír helyén barnás elszíneződés alakul, ezután hámlás kezdődik a bőr teljes gyógyulásáig.
  • A tünetek intenzitása eltérő, az enyhe bőrpírtól egészen a hólyagos, sőt fekélyes, tályogos, a bőr mélyebb szöveteit is érintő bőrgyulladásig. Ritkán belső szervek hártyáira (mellhártya, agyburok, szívburok) is átterjedhet.

Szövetelhalással (nekrózissal) járó fertőzések

Az előbbinél súlyosabb, a fertőzött részek; a bőr, az alatta lévő szövetek (nekrotizáló cellulitisz), az izompólya (nekrotizáló faszciitisz) és gyakran maga az izom pusztulásával jár. A szöveti elhalás oka, hogy a fertőzés az érintett terület hajszálereinek elzáródását okozza, így a baktériumok ellen küzdő fehérvérsejtek és ellenanyagok sem jutnak el oda.

A cellulitiszhez hasonló tünetekkel kezdődik, majd a bőrfelület lilás lesz, nagy, barnás folyadékkal teli hólyagok jelennek meg rajta. Az elhalt (gangrénás) részek feketék. Egyes fertőzéseknél (Clostridium okozta, vegyes bakteriális) gáz is képződhet. A Streptococcus által okozott, igen gyorsan terjedő szövetelhalásos fertőzéseket tartják számon "húsevő baktérium" néven.

A helyi tünetek mellett az egész szervezetre kiterjedő szisztémás tünetek is megjelennek: láz, gyors szívverés, rossz közérzet, szeptikus sokk léphet fel. Kezelése antibiotikumokkal történik, az elhalt szövetrész; a bőr, az izompólya és az izomzat, esetleg a végtag sebészi eltávolítására is sor kerülhet.

Ótvar (impetigo)

A bőr felső rétegeit érintő fertőzés, amely varasodott, sárgás pörkökkel borított fekélyek, vagy apró, borsónyi folyadékkal teli hólyagok formájában jelentkezik. Gyakori, főleg a gyermekeket érintő betegség, igen fertőzőképes, közösségekben gyorsan terjed.

Erősen viszket, enyhén fájdalmas, a vakarás pedig a fertőzés terjedésének kedvez a test egyik részéről a másikra. Kezelése helyileg alkalmazható antibakteriális krémekkel, súlyosabb esetben szájon át szedhető gyógyszerekkel hatásos.

Egy formája az eritrazma, a bőr felső rétegeit érintő Corynebacterium minutissimum által okozott fertőzés.

Leforrázott bőr szindróma

Ebben a betegségben az égési sérüléshez hasonló módon a bőr felső rétege lehámlik. Ez igen veszélyes is lehet, mert megnöveli a felülfertőződés és a kiszáradás kockázatát. A kórokozó általában Staphylococcus, a fertőzés elsősorban a gyermekeket és legyengült immunrendszerű egyéneket érinti. A diagnózis a jellemző tünetek figyelembevételével egyértelműen felállítható, azonban szükséges a kórokozó kitenyésztése, és a mielőbbi antibiotikumos kezelés megkezdése.

Bőrtályogok

Elzáródott szőrtüsző és faggyúmirigy bakteriális fertőzése, mely gennyel telt tasakos elváltozások formájában jelentkezik. A kórokozó általában Staphylococcus aureus, ritkább esetben Pseudomonas aeruginosa, és a Candida-fajok. Gyakran érintett területek a nyak hátsó része, a hónalj, a far – az érintkező, súrlódó felületek. Általában nem megfelelő higiéniás körülmények között, vagy más krónikus bőrbetegség megléte mellett alakulnak ki. Egyeseknél visszatérő bőrfertőzések lehetnek.

Kezelése számos tényező függvénye; a betegség súlyossága, egyéb betegségek megléte, a tályogok helye (az arcon jelentkező tályogokat nem nyitják fel), a fertőzés esetleges terjedése a környező szövetekben, vagy a baktérium bekerülése a véráramba.

Bőrsérülések otthoni ellátása

  • Rossz higiéniás körülmények között élők
  • Perifériás érbetegség
  • Alul- és túltápláltság
  • Károsodott immunrendszerű egyének: HIV-fertőzés, szteroid kezelés, szervátültetés után, immunműködést elnyomó gyógyszerek, stressz
  • Egyéb bőrbetegségek (atópiás dermatitisz, allergiás kontakt dermatitisz, pszoriázis) esetén a károsodott bőr másodlagos fertőzése
  • Napégés, csípés vagy kiütés miatt károsodott bőr

Trauma, vagy műtét után

  • A vágást, horzsolást tiszta, enyhén szappanos vízzel le kell mosni
  • Steril kötéssel, ragtapasszal lefedni
  • Cink-hialuronátot tartalmazó sebkezelőket lehet alkalmazni, melyek megakadályozzák a felülfertőződést, és elősegítik a hámosodást
  • Ha a seb nem gyógyul, erősen váladékozik, láz és hidegrázás lép fel, orvoshoz kell fordulni

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Viszkető, piros csalánkiütéssel lett tele a bőre? Ezek lehetnek a háttérben

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

#bőrgyógyászat

Forrás: MTI
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához