Önterjedő vakcinákat fejlesztenek
Elég lenne egy-egy embert beoltani, és az oltás átterjedne a közelben lévőkre.
A National Geographic írt arról, hogy önterjedő vakcinákat fejlesztenek. ezeknek az a lényege, hogy képesek átterjedni oltottról beoltatlanra. Vagyis azon az alapon működne, hogy nem kellene minden embert beoltani, ugyanis maga a vakcina "fertőzőképes" lenne, és egy oltott több embernek is átadhatná.
Jelenleg az ebola, a szarvasmarha-tuberkulózis és a Lassa-láz ellen fejlesztik a vakcinákat, és ha működik, a többi vírus - mint például a veszettség, a nyugat-nílusi vírus, a Lyme-kórt és a pestist - esetében is működőképes lehetne a módszer.
Ezek az oltások pont olyan ragályosak lennének, mint az eredeti betegség, ami ellen kifejlesztették, és átterjedhetnének a közelben lévőkre. Jelenleg állatokon tesztelik, állatokra kifejlesztett vakcinákról van szó és a zoonózis ellen kívánják használni, de nem tartják elképzelhetetlennek, hogy a jövőben az emberek oltása során is lehet szerepe ennek a módszernek.
A módszer ellenzői között vannak, akik azt mondják, hogy van rizikója a fertőző vakcinának, ugyanis mutálódhat a szervezetben, és nem lehet tudni, mi fog történni az oltással. Vagyis akár olyan problémákat is okozhat a végén, mint maga a vírus.
Olvasson tovább! Fülcsengés: a koronavírus elleni oltás mellékhatása is lehet?