Ezért sem jó ötlet nyers hússal etetni a kutyát
A nyers hússal etetett kedvtelésből tartott állatok kórokozókkal fertőzhetik gazdáikat.
Egy új angliai kutatás szerint a nyers húsokon nagy eséllyel antibiotikumoknak ellenálló Escherichia coli baktériumok lehetnek. Ezek alapvetően immunhiányos esetekben okoznak fertőzést. Viszont a háziállatokat nyers hússal etetve azok ürülékével, vagy a nyers húsokat nem kellő higiéniával feldolgozva ezek a baktériumok bekerülhetnek az emberi szervezetbe és terjeszthetik a rezisztenciáért felelős géneket. Leginkább a csirkehús volt érintett (mind emberi, mind állati fogyasztásra), majd a bárány, a sertés és a marhahús. Az érintett antibiotikumok közé tartozott a spektinomicin, a sztreptomicin, egyes fluorokinolonok és a cefotaxim.
Az új kutatási eredmények
A Barcelonában megrendezett ESCMID Kongresszuson bemutatott új kutatás szerint az emberi és állati fogyasztásra értékesített húsokban jelentős mértékű rezisztencia mutatkozik az antibiotikumokkal szemben. A tanulmányt Dr. Jordan Sealey, Matthew Avison professzor és kollégái készítették az Egyesült Királyságbeli Bristoli Egyetemről.
Az Egyesült Királyságban az emberek és a kísérő állatok fogyasztása szánt húst az Egyesült Királyság Kormányzati Élelmiszer-szabványügyi Ügynöksége (FSA) szabályozza, hogy a hús a biztonságosnak ítélt bakteriális határok közé essen. Míg azonban a húst a jelenlévő kórokozók típusára és mennyiségére vizsgálják, rezisztens kórokozókra (pl. Escherichia coli ) nem.
Több tanulmány is kimutatta, hogy szoros összefüggés van a kutyák nyers húst tartalmazó (nyers kutyaeledel) etetése és a kritikusan fontos antibiotikumokkal szemben rezisztens E. coli baktériumok ürülékükben történő kiválasztásának fokozott kockázata között. A nyers húst fogyasztó kedvtelésből tartott állatokról átterjedhet gazdáikra a fertőzés. A szerzők 58, emberi fogyasztásra értékesített, főzés után nyers húsmintát (egyenként 15 marha-, csirke- és bárányhúsból, valamint 13 sertéshúsból) és 15, csirkéből készült nyers kutyahúsmintát (RDM) vizsgáltak rezisztens E. coli baktériumokra.
A csirkehúshoz hasonló mértékű rezisztenciát mutattak ki a nyers kutyatáp mintákban: 87% spektinomicin és sztreptomicin rezisztencia, 47% pedig fluorokinolon rezisztencia. A kritikusan fontos cefotaximmal szembeni rezisztencia tekintetében a minták 27%-a volt pozitív a nyers kutyatápok esetében.
Ezért is fontos a higiénia
"Míg a legtöbb ember tudja, hogy ha nem megfelelő higiéniával bánik a nyers hússal, akkor »ételmérgezést« kaphat, a legtöbben nem tudják, hogy antibiotikum-rezisztens kórokozók is bejuthatnak a szervezetünkbe. Azok a gazdik, akik nyers kutyatápot adnak kutyájuknak, talán nem tudják, hogy ez a nyers hús is tartalmazza ezeket a kórokozókat, és talán nem is alkalmaznak megfelelő higiéniát a hús elkészítése után. Valószínűleg nem gondolnak arra, hogy a kutyájuk szervezetébe is bejutnak ezek a kórokozók, ha nyers koszttal etetik" – mondják a tanulmány szerzői.
A tanulmány megerősíti, hogy a nyers hús többféle rezisztens E. coli-t hordoz, az emberi egészség szempontjából fontos, antibiotikumokkal szembeni rezisztenciát is. Ha bejutnak ezek a baktériumok a bélbe, fertőzéseket (pl. húgyúti fertőzéseket) okozhatnak. Ezért nagyon fontos, hogy a húst fogyasztás előtt alaposan megfőzzük és a hús elkészítése során megfelelő higiéniai szabályokat betartsuk. A nyers kutyaeledel hasonlóan szennyezett rezisztens baktériumokkal, ami magyarázatot ad arra, hogy a nyers hússal etetett kutyákban miért fordulnak elő nagyobb számban ezek a baktériumok.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!