Nem csillapodik az influenza, ezekben a vármegyékben rengeteg a fertőzött
Több százezer ember fordult orvoshoz valamilyen akut légúti fertőzéssel.
A múlt héten 44 400 embernél diagnosztizáltak influenzaszerű megbetegedést a figyelőszolgálatban részt vevő orvosok jelentései szerint - közölte a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NKK) heti jelentésében. Az év hatodik hetében 264 ezer ember fordult orvoshoz akut légúti fertőzés tüneteivel, közülük 44 400-nál influenzaszerű megbetegedést diagnosztizáltak. Utóbbiak közül a betegek 43,2 százaléka gyerek, 29 százaléka 15-34 éves volt. A 35-59 évesek korcsoportjába tartozott a betegek 20 százaléka, 7,8 százaléka pedig a 60 éven felüliek közül került ki.
Influenza: ezek a legfertőzöttebb vármegyék
Az adatok szerint február 6. és 12. között Budapest, továbbá Fejér, Hajdú-Bihar és Heves vármegye kivételével valamennyi közigazgatási területen nőtt az influenzás tünetekkel orvoshoz fordulók gyakorisága az előző héthez viszonyítva. A százezer lakosra jutó orvoshoz fordult betegek száma Békés, Somogy és Csongrád-Csanád vármegyében volt a legmagasabb, Vas, Heves és Pest vármegyében pedig a legalacsonyabb. Laboratóriumi vizsgálattal igazolt, influenzavírus által okozott megbetegedéseket Tolna, Vas és Zala kivételével minden vármegyében diagnosztizáltak.
Közölték azt is, hogy az 6. héten 237 betegtől érkezett légúti minta az NNK laboratóriumába. A beküldött 148 légúti mintából 52-ben az influenza valamelyik típusát, hat esetben koronavírust, 21 beteg mintájából a légúti óriássejtes vírust (RSV) mutatták ki. Influenzaszerű megbetegedések halmozódásáról négy helyről érkezett jelentés; Fejér vármegyében két szociális intézményt, Somogy vármegyében egy bölcsődét, Tolna vármegyében pedig egy óvodát érintett tömeges megbetegedés.
Kórházba a múlt héten 265 ember került súlyos, akut légúti fertőzés miatt, közülük 47-en intenzív ellátásra szorultak. A kórházi ápolást igénylő 265 beteg 45,3 százaléka 2 éves vagy annál fiatalabb, 31,7 százaléka 60 éves vagy annál idősebb volt. A kórházi ápolást igénylő betegek közül 67-nél az RSV, 48-nál koronavírus és 32-nél influenzavírus állt a megbetegedések hátterében. Az RSV-pozitív betegek 80,6 százaléka 2 éves vagy annál fiatalabb, a Covid-19 fertőzöttek 70,8 százaléka 60 éves vagy annál idősebb volt.
Az influenza főbb tünetei
Az influenzafertőzés változatos tüneteket okozhat az egyéni adottságoktól függően. A vírusfertőzés lappangási ideje 1-4 nap. Fontos tudni, hogy az érintett személy a tünetek megjelenése előtt 1 nappal – cseppfertőzéssel – már terjesztheti a betegséget.
Leggyakrabban az alábbi tünetek jelentkeznek:
- hidegrázás,
- magas láz,
- fejfájás,
- rossz közérzet,
- izom- és ízületi fájdalom,
- fáradékonyság,
- torokfájás,
- száraz köhögés,
- orrfolyás, orrdugulás,
- étvágytalanság,
- hányás,
- hasmenés.
Jellemzők lehetnek továbbá a jellegtelen emésztő szervrendszeri, gyomortáji panaszok, és ritkább esetekben kötőhártya-gyulladás is előfordulhat.
Miután a Covid-19-megbetegedés is felső légúti betegségként indul, nehéz lehet a két betegséget megkülönböztetni egymástól. A COVID-19-fertőzés esetében a láz, a köhögés, a torokfájás, a rossz közérzet (gyengeség, elesettség) sokkal tovább tart, szemben a többi betegséggel.
Olvasta már?
- Berobbant az influenza - ezekben a kórházakban rendelték el a látogatási tilalmat
- Általános immunerősítőnek hiszi a C-vitamint? Csalódni fog: ennyire véd nátha ellen
- Fészekimmunitás: most az unokák védhetik meg a nagyszülők egészségét
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!