Mit tegyünk, ha pozitív lett a HPV-tesztünk? Ezek a legfontosabb lépések
Nincs ok a pánikra, de figyelmet igényel a helyzet. Mutatjuk, mire ügyeljen.
A HPV-teszt (humán papillomavírus-teszt) egy laboratóriumi vizsgálat, amelynek célja a HPV-fertőzés kimutatása. A HPV egy vírus, amely több mint 200 különböző típust tartalmaz, és szexuális úton terjed. A HPV egyes típusai – különösen a 16-os és 18-as típusok – fokozottan összefüggésbe hozhatók a méhnyakrák és egyéb daganatos megbetegedések kialakulásával. Más HPV-típusok jóindulatú elváltozásokat, például nemi szemölcsöket okozhatnak.
HPV-fertőzés: hogyan értelmezhető helyesen a lelet?
A HPV-tesztet általában méhnyakszűrés részeként végzik el, hogy időben felismerjék a méhnyakrák kialakulásának kockázatát. A HPV-teszt a méhnyakról vett sejtek mintáját elemzi, hogy megállapítsa, jelen van-e a magas kockázatú HPV típusok DNS-e.
Mit kell tenni, ha a HPV-teszt pozitív?
Pozitív HPV-teszt esetén fontos megérteni, hogy önmagában a HPV-fertőzés nem jelent azonnal rákot, de figyelmet igényel, mert a magas kockázatú HPV-típusok hosszú távon növelhetik a méhnyakrák kockázatát. A pozitív HPV-teszt eredmény esetén az alábbi lépések ajánlottak:
1. Ne essen pánikba – a HPV-fertőzés gyakori és gyakran átmeneti
A HPV-fertőzés rendkívül gyakori, és a legtöbb nő és férfi életében valamikor találkozik a vírussal. Szerencsére a legtöbb esetben a fertőzés magától elmúlik, mivel az immunrendszer legyőzi a vírust. Az esetek többsége nem vezet rákos megbetegedéshez, különösen akkor, ha a HPV-fertőzés csak átmeneti.
Ezt teheti a gyorsan terjedő HPV fertőzés ellen
2. Orvosi konzultáció és rendszeres nyomon követés
Ha a HPV-teszt pozitív, az első lépés a nőgyógyászati konzultáció. Az orvos valószínűleg javasolni fogja a HPV-fertőzés nyomon követését, rendszeres méhnyakszűréssel és további vizsgálatokkal.
A következő lépések közé tartozhat:
- Ismételt HPV-teszt: 6-12 hónappal az első pozitív eredmény után újabb HPV-tesztet javasolhatnak annak megállapítására, hogy a fertőzés fennáll-e még.
- Pap-teszt: a Pap-kenetvizsgálat (citológiai vizsgálat) célja, hogy ellenőrizze, vannak-e rendellenes sejtváltozások a méhnyakon, amelyek a rák előjeleire utalhatnak. Ha a Pap-teszt eredménye normális, a HPV-fertőzés általában nem jelent akut veszélyt, de rendszeres ellenőrzést igényel.
3. Kolposzkópia és biopszia
Ha a HPV-teszt pozitív, és a Pap-kenetvizsgálat során rendellenes sejteket találnak, az orvos kolposzkópiát javasolhat. A kolposzkópia során a méhnyakat speciális nagyítóeszközzel (kolposzkóppal) vizsgálják, hogy részletesebben láthassák a rendellenes területeket.
Ha az orvos gyanús elváltozást talál, szövetmintát (biopsziát) vesz, amelyet laboratóriumi vizsgálatra küldenek. Ez segít megerősíteni, hogy van-e jelen rákmegelőző állapot (diszplázia) vagy rákos elváltozás.
Mi jó HPV ellen? Ezt fogadja meg
4. Kockázatcsökkentő életmód és HPV-prevenció
Mivel a HPV szexuális úton terjed, bizonyos lépések segíthetnek csökkenteni a fertőzés vagy az újrafertőződés kockázatát:
- HPV-vakcina: a HPV elleni oltás hatékonyan megelőzi a magas kockázatú HPV-típusok fertőzését. Az oltás ajánlott mind fiatal lányoknak, mind fiúknak, de bizonyos esetekben felnőtteknek is adható.
- Biztonságos szex: az óvszerhasználat csökkenti a HPV-fertőzés kockázatát, bár nem nyújt 100%-os védelmet, mivel a vírus a bőrkontaktussal is terjedhet.
- Dohányzás mellőzése: a dohányzás csökkenti az immunrendszer hatékonyságát, és növeli a HPV-fertőzések súlyosbodásának kockázatát. A dohányzás elhagyása hozzájárulhat a fertőzések gyorsabb leküzdéséhez.
Ez a korcsoport a legveszélyeztetettebb, ha HPV fertőzésről van szó
5. További kezelés szükségessége
Ha a kolposzkópia vagy biopszia során rákmegelőző állapotot vagy rákos sejteket találnak, az orvos különféle kezelési lehetőségeket javasolhat. A kezelés típusát a rendellenesség súlyossága határozza meg:
- Kriosebészet: a rendellenes sejteket fagyasztással távolítják el.
- Lézeres kezelés: a rendellenes sejteket lézerrel égetik el.
- Loop elektrosebészeti eljárás (LEEP): elektromos hurkot használnak a rendellenes szövetek eltávolítására.
- Kúpkimetszés (konizáció): A méhnyakból egy kúp alakú szövetdarabot távolítanak el, amely tartalmazza a rendellenes sejteket.
7 szabály, hogy erős legyen az immunrendszerünk a HPV-vel szemben
Ez is fontos pozitív HPV-teszt esetén
- Nem minden HPV okoz rákot: a HPV többnyire tünetmentes, és sok esetben a fertőzés magától elmúlik. Az immunrendszer a legtöbb esetben képes legyőzni a fertőzést anélkül, hogy súlyos következményeket okozna.
- A HPV-teszt a megelőzés része: a rendszeres szűrések és az időben elvégzett HPV-teszt kulcsfontosságú a méhnyakrák megelőzésében.
- Tünetmentes hordozás: sokan nem tudják, hogy fertőzöttek, mivel a HPV-fertőzés gyakran tünetmentes. Ezért a szűrővizsgálatok még akkor is fontosak, ha a páciensnek nincsenek panaszai.
Összegezve
A pozitív HPV-teszt esetén nincs ok a pánikra, de figyelmet igényel a helyzet. A rendszeres ellenőrzések, például a Pap-tesztek, kolposzkópiák és esetenként a biopsziák, lehetővé teszik a méhnyakrák korai felismerését és megelőzését. A HPV-fertőzések többsége átmeneti, és az immunrendszer legyőzi őket. Fontos az orvosi konzultáció, a kockázatcsökkentő életmódbeli változtatások és a rendszeres nyomon követés, különösen, ha magas kockázatú HPV-típus okozza a fertőzést.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
HPV vírus: hogyan lehet elkapni?
Források:
- Mayo Clinic - HPV infection
- Cleveland Clinic - HPV Test and Pap Smear
- American Cancer Society - HPV and Cancer
- Centers for Disease Control and Prevention (CDC) - HPV and Pap Testing