Ezeket látta már?

Mit kell tenni lázgörcs esetén?

Mit kell tenni lázgörcs esetén

Ismerje meg jobban, mi is az a rettegett lázgörcs.

Az epilepsziás rohamokat már az ókori orvos, Hippokratész is alaposan tanulmányozta, és a középkorban „szent betegségként” emlegették. Mai napig sokan titokzatosnak és ijesztőnek találják ezeket a rohamokat. Az agy és az idegrendszer működésének ismerete nélkül nehéz megérteni, mi is játszódik le ilyenkor. Ebben a cikkben a lázgörcsökről, az egyik leggyakoribb epilepsziás jellegű rohamtípusról lesz szó (fontos, hogy a lázgörcs nem epilepszia).

Bármelyik szülő komoly riadalmat élne át, ha a náthás vagy köhögős kisgyereke hirtelen elvesztené eszméletét, végtagjai pedig kontrollálhatatlanul rángatóznának, majd a roham után lázasan mély álomba merülne. A legtöbb ilyen eset hátterében szerencsére csak egy egyszerű lázgörcs áll. Ahhoz, hogy jobban megértsük, mi történik, érdemes némileg érteni az agy és idegrendszer működését.

Amikor mozdulatot végzünk, az agyunkban lévő idegsejtek egymással jól koordináltan működnek együtt. Az izommozgásokhoz szükséges információk precíz átadása biztosítja, hogy a mozgás simán és zavartalanul történjen. Egy növekvő kisgyereknél az idegsejtek még fejlődési szakaszban vannak, ami miatt az idegrendszerük érzékenyebb az ingerekre.

Ezért fordulhat elő, hogy egy lázas, megfázással járó betegség elején görcsroham lép fel, amely az egész testre kiterjedhet. Ezt lázgörcsnek nevezzük, és általában legfeljebb öt percig tart, majd elmúlik. Fontos tudni, hogy ezek a rosszullétek lázmentes állapotban nem ismétlődnek meg, és nem kell hosszú távú következményektől tartani. Érdekes módon a lázgörcsre való hajlam gyakran családon belül ismétlődik.

Mit kell tenni lázgörcs esetén?

Lázgörcs esetén nagyon fontos, hogy a szülők megőrizzék a nyugalmukat, hogy hatékonyan tudjanak cselekedni. Először is, helyezze a gyermeket egy biztonságos helyre, lehetőleg a földre, ahol nem tud leesni vagy megsérülni. Távolítson el minden éles vagy veszélyes tárgyat a közeléből. Próbálja megjegyezni, mikor kezdődött a roham, és figyelje, mennyi ideig tart, mivel ez az információ fontos lesz az orvos számára.

A gyermek feje alatt legyen valami puha, például egy párna vagy egy ruhadarab. Soha ne próbálja lefogni a gyermeket vagy korlátozni a mozgását, mivel ekkor sérülések keletkezhetnek. Engedje, hogy a roham természetes módon lefolyjon, de biztosítsa, hogy a gyermek ne tudjon megsérülni.

Fontos, hogy a gyermeket az oldalára fordítsa, hogy elkerülhesse a fulladást, ha esetleg nyál vagy hányás jelentkezne. Sose tegyen ekkor semmit a gyermek szájába (gyógyszert sem), mivel ez fulladást okozhat.

Ha a roham több mint 5 percig tart, azonnal hívjon mentőt! Ha a roham után a gyermek nehezen lélegzik vagy kékül, szintén azonnal kérjen segítséget. Miután a roham véget ért, a gyermek valószínűleg nagyon fáradt lesz és mélyen elalszik. Ebben az esetben is figyeld folyamatosan a gyermek légzését és bőrszínét!

Fontos megkülönböztetni az epilepsziától

Nem szabad azonban elfelejteni, hogy a láz mellett jelentkező görcsroham lehet egy idegrendszeri fertőzés vagy akár valódi epilepszia jele is. Ezért minden ilyen esetben alapos gyermekorvosi vizsgálat szükséges, és ha nincs gyanú idegrendszeri fertőzésre vagy epilepsziára, akkor további vizsgálatok, mint EEG vagy képalkotó vizsgálat, nem szükségesek.

Máskor is felléphet

Ha egy gyermeknél egyszer már előfordult lázgörcs, valószínű, hogy későbbi betegségek során is jelentkezhet ez a tünet. Fontos ilyenkor a láz időben történő és hatékony csillapítása, hogy megelőzzük a roham újbóli előfordulását. Amennyiben mégis megismétlődik a lázgörcs, szükség lehet speciális görcsoldó gyógyszer alkalmazására, amely szerencsére rektálisan adható be, így nem kell aggódni amiatt, hogy a gyerek nem tudja lenyelni a gyógyszert az eszméletvesztés miatt.

Bár a lázgörcs ijesztőnek tűnhet, megfelelő előkészületekkel és kezeléssel jól kontrollálható. Bízhatunk benne, hogy a gyermek idővel kinövi ezt az állapotot, és hosszú távon nem lesznek egészségügyi következményei.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Lázgörcs, lázcsillapítás: 5 dolog, amivel sokat árthatunk magunknak, vagy másnak!

Lázgörcs, lázcsillapítás: 5 dolog, amivel sokat árthatunk magunknak, vagy másnak!

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

láz

Felhasznált irodalom: Babainfo Kézikönyv

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához