Hirdetés
Az oltást követően azonnal védettek vagyunk?
Beoltottak. Védett vagyok?
Egyre többen kapják meg a koronavírus elleni oltást, és sokan szeretnék tudni ezt követően, hogy biztonságban érezhetik-e magukat, kialakult-e a védettségük. Ezt ellenőrizhetjük az otthoni covid-tesztekkel is, de egyáltalán nem mindegy, hogy milyet választunk. Mutatjuk, miért!
Mit mutat ki az otthoni Covid-teszt?
A járvány elején az elsődleges cél az volt, hogy mindenki biztosan tudja magáról vagy a környezetében élőkről, hogy nem hordozza-e tünetmentesen a vírust. Épp ezért megváltás volt, amikor az első otthoni gyorsteszt megjelent a patikákban. Ettől kezdve a tesztet elvégzők lemérhették, hogy szervezetükben van-e antitest, azaz találkoztak-e már a SARS-CoV-2 vírussal. A védőoltások megkezdése óta a tesztnek egy új szerepe is van, a vakcina beadása után megtudhatjuk, hogy megkezdődött-e a szervezetben az antitest termelődés, azaz kialakult-e ez a fajta védettség.
Mi az az antitest, és hogyan mutatható ki?
A különböző vírusokkal szemben, így a koronavírussal szemben is immunrendszerünk antitestek termelésével védekezik. Ezek lényegében a vírus egy-egy fehérjetípusára válaszként jönnek létre. Van olyan antitest, ami a vírus részét képező S-fehérjére, vagy más néven tüskefehérjére termelődik, mások az N-fehérjére reagálnak.
Antitest termelődhet akkor, ha megfertőződünk és védekezni kezd az immunrendszerünk, vagy akkor is, ha védőoltást kapunk. A különböző típusú oltások ugyanakkor eltérő módon működnek. A Magyarországon forgalomban lévő vakcinák közül inaktivált vírust egyedül használó Sinopharm az S- és az N-antigének ellen egyaránt termel antitestet. Ezzel szemben az mRNS-alapú oltások (a Pfizer és a Moderna), valamint a vírusvektorral működők (az Astra Zeneca, a Szputnyik, és a Johnson & Johnson) csak az S-antigént tartalmazzák, így ezen oltások után csak ez ellen termelődik antitest.
Melyik teszt eredménye a legmegbízhatóbb?
Ha az oltás utáni antitestes immunreakciót szeretnénk vizsgálni, akkor olyan tesztet válasszunk, amelyik minden jelenleg itthon használt vakcinára reagál. Ilyen a Biosynex otthoni gyorsteszt, mivel az az S-fehérjére képződő antitestet mutatja ki az ujjbegyből vett vércseppből, tehát bármilyen vakcinát kaptunk, biztos lesz az eredmény.
Mikor érdemes használni a tesztet?
Fontos, hogy a második oltást követően legalább két hét teljen el a tesztelésig, mert ennyi idő kell ahhoz, hogy a vakcina hatására megfelelő immunreakció alakuljon ki. Maga a teszt gyors és egyszerű, a részletes útmutató lépésről lépésre segít, a doboz pedig mindent tartalmaz, amire szükség van. Így tíz percen belül megtudhatjuk a várt eredményt.