Máshogy érzi az ételek ízét? Nem csak a Covid okozhatja!
Főleg a Covid kapcsán kerül szóba, ám sok más probléma is okozhatja azt, ha már nem tudja élvezni kedvenc ételei ízét.
Bizonyos ételek ízét általában abban az esetben érezzük másnak, ha előtte olyan italt vagy ételt fogyasztottunk, ami befolyásolja az aromáját. Igen ám, de előfordulhat, hogy látszólag minden ok nélkül lép fel - ilyenkor dysgeusia-ról beszélünk, amit a legtöbbször a következő okok generálnak.
Ne keverje össze az ízérzékelés teljes elvesztésével
Az ageusia és a dysgeusia két különböző ízérzékelési rendellenesség, amelyek az ízlelést érintik. Az ageusia a teljes ízérzékelési képesség elvesztését jelenti, vagyis ekkor az érintett személy egyáltalán nem képes ízeket érzékelni. Ezzel szemben a dysgeusia egy torzult ízérzékelés, melynek során az ízek megváltoznak, furcsának esetleg fémesnek tűnhet.
Leggyakoribb okok a háttérben
A torzult ízérzékelés mögött számos ok állhat, amelyek lehetnek átmenetiek vagy tartósak.
Fertőzések
A probléma mögött gyakran fertőzések (például felső légúti fertőzések, mint a megfázás vagy az influenza) húzódnak. A COVID-19 például a dysgeusia legismertebb kiváltója.
Azok az állapotok és fertőzések, melyek a nyelv gyulladásával járnak, szintén megváltoztathatják ízérzékelést, így szokatlan ízt eredményezhetnek evés közben.
Gyógyszerek
Számos gyógyszer mellékhatása is lehet az, hogy máshogy érzi az ízeket. Ide tartoznak bizonyos antibiotikumok, antihisztaminok, vérnyomáscsökkentők, antidepresszánsok és kemoterápiás szerek is.
Rossz szájhigiénia
Az ínybetegségek, a rossz szájhigiénia vagy a fogászati problémák szintén hozzájárulhatnak a torzult ízérzékelés kialakulásához. Emellett a szájszárazság és bizonyos szájsebészeti beavatkozások is okozhatnak átmeneti vagy tartós ízérzékelési zavarokat.
Máj-és vesebetegségek
Belső szervi betegségek, például máj- vagy vesebetegségek szintén dysgeusiát okozhatnak, mivel a test általános egészségi állapota nagyban befolyásolja az ízérzékelést.
Hormonzavarok
Bizonyos hormonális változások, például terhesség vagy menopauza szintén okozhatnak ízérzékelési zavarokat, de az olyan endokrin problémák, mint pajzsmirigy alulműködés is kiválthatja.
Neurológiai problémák, sérülések
A Parkinson-kór, Alzheimer-kór, vagy akár a sclerosis multiplex is összefüggésbe hozható a torzult ízérzékeléssel, csakúgy, mint a fej-és az agysérülések, ha az ízérzékelést irányító idegek károsodnak. A fül- illetve nyakműtétből vagy Bell-féle bénulásból eredő idegkárosodás szintén dysgeusia kialakulásához vezethet.
Gyógyszerek, vegyi anyagok
Bizonyos gyógyszerek mellékhatásaként is jelentkezhet torzult ízérzékelés. Ilyen készítmények közé tartozik péládul az amoxicillin, a metronidazol, diuretikumok, kalciumcsatorna-blokkolók és bizonyos vérnyomáscsökkentők.
A kemo-vagy sugárterápiában részesülő betegek szintén gyakran szenvednek dysgeusia-tól, különösen azok, akiket fej- és nyakrák kezelésére kezelnek. Végül bizonyos vegyi anyagoknak való kitettség (peszticidek, nehézfémek) szintén okozhatja a zavart.
Reflux
A reflux betegség során a gyomorsav visszaáramlik a nyelőcsőbe és a szájüregbe, ami irritálhatja és károsíthatja az ízlelőbimbókat. Ez az irritáció, valamint a következtében fellépő gyulladás és az esetleges fertőzések mind hozzájárulhatnak a dysgeusia kialakulásához.
Mit lehet tenni?
Dysgeusia esetén első körben fontos az okok felderítése és annak kezelése. Ha a torzult ízérzékelést gyógyszerek okozzák, akkor gyógyszerváltásra vagy a készítmény adagjának módosítása lehet indokolt. A szájhigiénia javítása is segíthet, valamint bizonyos esetekben a cink vagy a B-vitamin pótlása is hasznos lehet.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Szaglás-és ízérzékelés elvesztése: a nőknél később állhat helyre