Húgyhólyaggyulladás: ezeket teheti a nászutasbetegség ellen
Már a kezdeti, enyhébb tünetek észlelésekor kezdjük el a kezelést.
A cisztitisz, vagyis a húgyhólyaggyulladás gyakori betegség. Igen kellemetlen, de általában néhány napon belül meggyógyul, és csak ritkán jár együtt szövődményekkel. Mit érdemes tudni róla?
A cisztitisz a húgyúti fertőzések közé tartozó gyulladásos betegség, melynél a húgyvezetékbe kerülő baktériumok egészen a húgyhólyagig jutnak, annak falán megtapadnak és elszaporodnak. Ennek következményeként a hólyag gyulladttá és irritálttá válik, melynek igen kellemetlen, sőt fájdalmas tünetei lehetnek.
A hólyaggyulladásos esetek közel háromnegyedét baktériumok okozzák, melyek a bélrendszerből jutnak a húgyvezetékbe. Ezek a baktériumok a legtöbbször a normális bélflóra részét képezik, vagyis az egészséges szervezetben is megtalálhatóak, de ha "rossz helyre" kerülnek, akkor bizony betegségeket okozhatnak. A nők sokkal hajlamosabban ezekre a fertőzésekre, a húgycső nyílása ugyanis sokkal közelebb található a végbélhez, mint a férfiaknál, ráadásul a húgyvezetékük is rövidebb.
A cisztitisz kellemetlen tünetei
A hólyaggyulladásnak jellegzetes, sokak által jól ismert tünetei vannak: például a gyakori vizelési inger, a fájdalmas vizeletürítés, a vizeletürítéskor jelentkező égető érzés. Azt is érezhetjük, hogy tele van a hólyagunk, mégsem tudjuk teljesen kiüríteni, vagy csak néhány cseppet sikerült kipréselni magunkból. Ezeken kívül a hólyaggyulladásra utalhat, ha a vizelet véres, a szokásosnál sötétebb, zavaros vagy éppen nagyon erős, kellemetlen szaga van. A cisztitiszt kísérheti fájdalom is, mely főként a hát vagy a has alsó részében érezhető.
Cisztitisz lenne a nászutasok betegsége?
A baktériumok számos módon bekerülhetnek a húgycsőbe, onnan pedig a hólyagba. A nem megfelelő higiénia vagy a katéterhasználat sokszorosára növelheti a betegség rizikóját, akárcsak azok a problémák, melyek akadályozzák vagy megnehezítik a vizelet eltávolítását (ilyen lehet például a megnagyobbodott prosztata vagy a vesekő). A rossz szokások közül a legtöbb problémát az okozhatja, ha valaki túlságosan sokáig "tartogatja" a vizeletet, nem megy időben vécére. Növeli a rizikót a legyengült immunrendszer, a krónikus betegségek (pl. a cukorbetegség) is.
A hölgyek esetében egyéb tényezők is hajlamosíthatnak a betegségre: ezek közé tartozik például a várandósság, a menopauzával együtt járó hormonális változások, vagy bizonyos fogamzásgátló eszközök (elsősorban a pesszárium).
A cisztitiszt időnként a nászutasok betegségeként is emlegetik, ugyanis a gyakori és intenzív szexuális együttlét szintén nagy mértékben növelheti annak esélyét, hogy baktériumok a húgyvezetékbe, illetve a húgyhólyagba jussanak!
Mi a gyógyszer a cisztitiszre?
A legtöbb esetben a húgyhólyaggyulladás néhány napon belül elmúlik, de ha négy napon túl is tapasztalunk tüneteket, vagy éppen az állapotunk nem javul (esetleg romlik), mindenképpen konzultáljunk orvossal! Ilyenkor ugyanis antibiotikum-kúrára is szükség lehet.
A kellemetlen tünetek otthoni enyhítéséhez igyekezzünk minél több folyadékot inni, szükség esetén vegyünk be fájdalomcsillapítót, és igyekezzünk kerülni azokat az ételeket, italokat, melyek irritálhatják a húgyhólyagot (ezek közé tartozik a kávé vagy az alkohol). A gyógyulásig tartózkodjunk a szexuális együttléttől is!
Ismerje fel a hólyaghurut jeleit
A felfázás gyakori betegség, aki már átélte valaha, pontosan tudja, milyen panaszokat okoz. Kezdetben legfeljebb egy kicsit sűrűbben jár mosdóba az ember, aztán később a vizelet már csípő érzés kíséretében ürül, sőt sok esetben alhasi görcsök is kialakulnak.
Véssük az eszünkbe, hogy minél nagyobbra nő a húgyhólyagban megtelepedő „baktériumtenyészet”, annál nehezebb lesz legyőznünk a kórokozókat, illetve kitessékelnünk őket a szervezetünkből. Pontosan emiatt fontos, hogy a lehető leghamarabb, már a kezdeti, enyhébb tünetek észlelésekor felvegyük a kesztyűt, és megkezdjük a célzott „hadviselést” a betolakodók ellen.
Ha vérzés, véres vizelet, erős deréktáji fájdalom vagy súlyos görcsök jelentkeznének, illetve ha a házi kezelés hatására sem javul néhány nap után az állapotunk, feltétlenül keressük fel orvosunkat!
A húgyhólyaggyulladás megelőzése
A húgyhólyaggyulladás nem minden esetben előzhető meg, de az alábbi életvitelbeli tanácsok betartásával csökkenthető a betegség kialakulásának kockázata:
- illatosítás nélküli higiéniai termékek (szappan, tusfürdő stb.) használata tisztálkodás során;
- fürdés helyett zuhanyzás;
- nemi szervek elölről hátrafelé irányban történő tisztítása;
- húgyhólyag teljes kiürítése vizeletürítéskor;
- vizelet visszatartásának kerülése;
- pamut fehérnemű viselése a szintetikus anyagból készültek helyett;
- szűk alsónemű és ruházat viselésének mellőzése;
- dohányzás mellőzése, illetve abbahagyása;
- a fizikális és mentális állapotot javító rendszeres testmozgás.
Olvasta már?
- Ezek a vesekő legtipikusabb tünetei - a székrekedés az egyik
- Véres a vizeletem - lehet, hogy rák? Ekkora az esélye rá
- A véres vizelet okai és kezelése
- Véres vizelet: magas vérnyomás is okozhatja - ebből derítheti ki
- Húgyhólyagrák: nem csak véres vizelettel jelezhet a tumor
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!