Meghaladta a százat a sertésinfluenza áldozatainak száma
Szerdán a sertésinfluenza áldozatainak száma átlépte a százas határt, miután egy újabb halálesetet jelentettek az Egyesült Államokból és négyet Mexikóból, abból a két országból, ahol először kitört a járvány. A legújabb észak-amerikai halálozások előtt az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 95 halottról, továbbá 48 országban 13 398 influenza A-val fertőzött betegről számolt be a múlt hónap óta.
Chicagóból a második sertésinfluenzával kapcsolatos halálesetet jelentették, így az Egyesült Államokban már 15-en estek áldozatul a fertőzésnek. A négy halottal együtt Mexikóban már 89-en hunytak el, továbbá az egészségügyi minisztérium szerint a 100 friss fertőzéssel már 4821-en betegek.
Világszerte folytatódik a harc a betegség ellen, miután újabb eseteket fedeztek fel. Két újabb ország, a karibi Dominikai Köztársaság és a dél-amerikai Uruguay is első két, igazoltan sertésinfluenzás esetéről számolt be, így már 50 országot érint a betegség. Chile kedd este már 119 esetről beszélt, ezzel messze ők a leginkább érintett dél-amerikai ország. Argentínából, Brazíliából, Kolumbiából és Ecuadorból szintén jelentettek eseteket.
Kanadában a fertőzöttek száma az egészségügyi hatóságok szerint a szerdán igazolt 197 új esettel átlépte az ezret. Az országban összesen 1118 H1N1-fertőzés történt, közülük kettő végződött halállal. Mexikó és az Egyesült Államok után itt a legmagasabb a betegek száma.
Másutt az élet lassan visszatér a megszokott kerékvágásba. Egy hónap kihagyás után az óceánjárók újból kikötnek a mexikói Cozumelben. Ezzel szemben Ausztrália szigorú intézkedéseket vezetett be a sydney kikötőben horgonyzó hajókra, hogy megállítsák a járvány terjedését. Az új szabályok szerint minden Sydneyben horgonyt vető óceánjárót a sertésinfluenza szempontjából potenciálisan veszélyes helynek tekintenek és az utasok nem szállhatnak partra, amíg nem bizonyosodik be az ellenkezője.
Az ausztrál szigorítások a H1N1 ázsiai tovaterjedését követően születtek meg, azonban a WHO eddig még nem nyilvánította valódi pandémiának a betegséget. A fertőzés továbbterjedt Ázsiában, már Szingapúrban is felütötte a fejét, továbbá az első ázsiai fertőzés helyén, Hongkongban, ahol egy héten át tartották karanténban egy szálloda háromszáz vendégét és alkalmazottját, tíz újabb esetről számoltak be. Japánban meredeken emelkedik a fertőzöttek száma, szerdán már a 350-et is meghaladta.
Európában Románia jelentette az első esetét, egy asszonynál igazolták a fertőzést, aki május 23-án tért vissza az országba New Yorkból két kisgyermekével. Görögországban a harmadik fertőzés után sürgős megbeszélést hívtak össze, de hangsúlyozták, hogy "teljesen ellenőrzésük alatt" tartják a vírust.
Az emberi áldozatok mellett Mexikó gazdaságát is sújtotta a vírus. A mexikói étteremtulajdonosok szerint mintegy 6500 vendéglő maradt zárva a járvány miatt elszenvedett veszteségek miatt, így mintegy 55 ezer munkahely szűnt meg. A bezárásra kényszerült vendéglők közel fele a fővárosban található, ahol a kormány a járvány csúcsán minden éttermet bezáratott, állítja az étteremtulajdonosok országos kamarája.