Még mindig a Candidáról...!
A sokak által rettegettnek tartott Candida változatos tünetekkel járó helyi és szervi fertőzéseket okozhat emberen. Ezek közül most a beleket érintő, és az ún. szisztémás candidiasist, tehát a belszervi fertőzést mutatjuk be.
A részletes igényű ismertetését illetően utalunk az oldalunkon található betegségleírásra. Ebben a rövid cikkben csak a beleket érintő, és az ún. szisztémás Candida-fertőzést vesszük górcső alá. Éppen elég különlegesek ezek is a maguk nemében...
Mit is jelent, hogy szisztémás egy fertőzés? Minden, bakteriális, víruseredetű, vagy éppen gombás fertőzés akkor tekinthető szisztémásnak – mint a neve is jelzi – amikor már nemcsak felületi, tehát bőrön és nyálkahártyákon jelentkezik, hanem a kórokozók a véráram útján eljutottak a szervekbe, szövetekbe, és ott okoznak különböző tüneteket, melyek az enyhétől egészen az életet veszélyeztetően súlyosig is terjedhetnek.
Maga a szisztémás candidiasis egyes fajtái a világon évről évre egyre több embert, beteget érintenek. Mivel tünetei nem mindig jellemzőek, nagyon sokan nem, vagy szinte alig veszik észre, akár évekig is megbújhat a háttérben különösebben jellemző tünetek, panaszok nélkül. Azért sem egyszerű a diagnózis, mert a tünetek akár egyénenként is variálódhatnak, tehát az orvos egyáltalán nincsen könnyű helyzetben a korai diagnózist illetően. Sokszor csak gyanítani lehet, hogy esetleg Candida áll a háttérben.
Lássuk, milyen tüneteket okozhat a beleket érintő Candida-fertőzés! Igen sokféle, színes lehet a tüneti "paletta". Ezek nagyrészt gyakran előforduló tünetek, tehát nem számítanak különleges ritkaságnak. Sokszor érintik pl. a gyomor-béltraktust. Gyomorégés, székrekedés, vagy éppen hasmenés, bélgörcsök jelentkezhetnek, a bél puffadt, gázok halmozódnak fel. Jellemző lehet egyfajta krónikus fáradtságérzés, főként étkezéseket követően, romlik a memória, a koncentrálóképesség, esetleg diffúz izomgörcsök lépnek fel, végbélviszketés, allergiás jelenségek észlelhetőek.
Más, talán kevéssé jól megfogható – inkább egymással nem összefüggő tünetek még: impotencia, prostatagyulladás, a már említett "étkezést követő memóriazavar", esetleg szédülés, gyengeség, nőkön súlyosabb menstruáció előtti tünetegyüttes, ízületi fájdalom, akne, irritáltság, visszatérő hüvelyi fertőzések, húgyúti fertőzések. Mindezek a tünetek jellegzetesek, ha a Candida "beszűri" a bélfalat, és toxinjai onnan áramolnak a vérbe.
A belszervi Candida Ha a toxinok a véráram útján más belső szervekbe is eljutnak, pl. a májba, a tüdőbe, de akár az agyszövetbe is. A máj amúgy is "nagy nyomás alatt áll", hiszen a szervezet méregtelenítéséért, a különböző toxinok, méreganyagok, gyógyszerek stb. lebontásásért elsősorban e szervünk felelős.
A szisztémás candidiasis kialakulására természetesen egyéb tényezők is "hajlamosítanak", pl. a fennálló cukorbetegség, immunműködési zavar, esetleg a HIV/AIDS, mononucleosis, a meglévő tumoros betegség gyógyszeres kezelése, szteroid terápia, stressz, alultápláltság, egyéb faktorok.
Diagnózis és kezelés A Candida-diagnosztika elsősorban a kórokozó kitenyésztése és mikroszkópos azonosítása útján történik.
A kezelést illetően a lehetőségek, elsősorban a célzott gombaellenes gyógyszeres terápia, ebben az ún. azol típusú gombaellenes szerek (ketoconazol, fluconazol stb.) Tudnunk kell, hogy ma már – sajnos – nemcsak a baktériumok, hanem a gombák is kezdenek rezisztenssé válni a nagyhatású szerekre, tehát ezeket kellő körültekintéssel kell adni, adagolni! A nagyhatású szerek valóban "erősen" hatnak a candidára, azonban számos mellékhatással is rendelkeznek, amelyeket a kezelőorvos ismertet. Mindig az mérlegelendő, hogy a beteg állapotát tekintve – főleg ha tényleg súlyos belszervi gombás fertőzés áll fenn – mi a fontosabb, nyilvánvalóan a hatás, azaz a fertőző ágens legyőzése...
A gyógyszeres kezelés kiegészíthető ún. candida-ellenes diétákkal, melyet az érdeklődő könyvekben, vagy épp az interneten is meg tud találni. Ezekben közös, hogy valamely probiotikum is része a diétának, amelyet egyébként akár hosszabb kúraként, tehát hónapokon (esetleg éveken) át kell alkalmazni. Orvosi szempontból igen fontos még, hogy egy diéta önmagában, tehát gyógyszer nélkül nem fogja tudni teljes egészében leküzdeni a gombás fertőzést!