Ezeket látta már?

Eddig marad életben a rühatka a bőrön kívül

Rühesség ellen mi jó

Mivel a rühesség lappangási ideje hosszú, különösen az első fertőződés alkalmával, a tünetmentes beteg is továbbadhatja a parazitákat.

Mi tehetünk rüh ellen, ha már megfertőződtünk?

A rühesség kezelése során elsődleges a fertőzés megszüntetése. A leggyakoribb orvosi kezelési módok közé tartoznak a helyileg alkalmazott permetrin vagy benzil-benzoát tartalmú krémek, amelyek az atkák elpusztítására szolgálnak. Az érintett bőrfelületekre kell felvinni, általában este, és az egész testet le kell fedni, mivel a rüh atkák elsősorban éjszaka aktívak. Az ivermektin tabletta formájában szintén hatékony kezelési mód lehet súlyosabb esetekben.

Fontos a környezet fertőtlenítése is, mivel az atkák a bőrön kívül is életben maradhatnak rövid ideig. Az ágyneműt, ruházatot és egyéb textíliákat magas hőfokon kell mosni, és lehetőség szerint vasalni vagy magas hőmérsékleten szárítani. A lakás fertőtlenítése érdekében érdemes speciális atkairtó spray-t is alkalmazni a bútorokon és más felületeken.

Viszketés kezelése

A rühesség egyik legkellemetlenebb tünete a viszketés, amely még a kezelés után is fennállhat néhány hétig. Ezt általában antihisztaminokkal vagy szteroidtartalmú kenőcsökkel enyhítik. Ezek a gyógyszerek segítenek csökkenteni a gyulladást és a viszketést, így a bőr gyorsabban gyógyulhat.

Szövődmények és megelőzés

Amennyiben a rühességet nem kezelik megfelelően, a bőr sérülései elfertőződhetnek, ami bakteriális fertőzésekhez vezethet, például impetigóhoz. Fontos tehát, hogy a kezelést időben kezdjük meg, és ne hagyjuk figyelmen kívül a rühesség tüneteit.

A rühesség megelőzése érdekében kerülni kell a szoros fizikai érintkezést fertőzött személyekkel, valamint fertőtleníteni kell minden olyan tárgyat, amely érintkezhetett a fertőzött bőrrel.

Meddig marad életben a rüh a gazdatesten kívül?

Az atkák egész életciklusa az emberi bőrhöz kötődik. Az apró élősködők nőstényei befúrják-berágják magukat a bőrünk legfelső, elhalt hámsejtekből álló rétegébe, és oda helyezik el a petéiket. Egy-egy atka naponta akár 3-4 petét is rakhat. A petékből 10-12 napon belül újabb atkák kelnek ki, melyek akár négy hétig tovább élhetnek a bőrünkben, és ott is szaporodnak, a megtermékenyített nőstények pedig újabb és újabb petéket raknak le a bőrben. A rühatkák 20 C-fok alatti hőmérsékleten mozgásképtelenné válnak, de képesek túlélni. A magas hőmérsékletet azonban rosszul tűrik, elpusztulnak.

A rühatkák a bőrön kívül, például ruházaton vagy ágyneműn, általában 48-72 órán át maradnak életben. Meleg és párás környezetben hosszabb ideig is túlélhetnek, míg hideg és száraz körülmények között gyorsabban elpusztulnak. Ezért fontos a ruházat és ágynemű rendszeres fertőtlenítése, különösen magas hőfokon történő mosás és szárítás, hogy elkerüljük a visszafertőződést vagy a fertőzés továbbterjedését.

Rühatka-fertőzés esetén nagyon lényeges az alapos takarítás, fertőtlenítés

  • A ruhákat, ágyneműket, törülközőket mossuk ki magas hőfokon, és lehetőség szerint tegyük szárítógépbe is.
  • Azokat a ruhaneműket, amelyeket nem tudunk kimosni, tegyük lezárható műanyag zsákba és legalább 72 óráig ne nyúljunk hozzájuk
  • Alaposan porszívózzuk ki a szőnyegeket, bútorokat, a használt porzsákot azonnal dobjuk ki! Még hatékonyabb, ha gőztisztítót alkalmazunk a takarításhoz.

Mely házi módszerek segítenek a rüh ellen, és melyek nem?

A házi módszerek önmagukban nem elegendőek a rühatkák teljes elpusztításához (ha magukat az atkákat meg is ölik ezek, a bőr mélyebb rétegeiben lévő petéket nem), a fertőzés kezeléséhez orvosi segítségre, gyógyszerekre is szükség van. Az egyszerű házi szerek alkalmazásának a célja inkább a kellemetlen bőrtünetek, például a viszketés enyhítése.

  • Segíthet a rühatkák elleni küzdelemben a teafaolaj , a szegfűszeg és a rozmaring illóolaja. Mivel ezeknek antimikrobális tulajdonságaik is vannak, a felülfertőződések rizikóját is csökkentik. Használatuk során legyünk óvatosak, mert egyeseknél allergiás reakciót is kiválthatnak.
  • Az aloe vera növényből kinyert zselés anyag hűsíti a bőrt és enyhíti a viszketést is.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Veszély a tömegközlekedésen: piros,viszkető kiütésekkel jár ez a fertőzés

Veszély a tömegközlekedésen: piros,viszkető kiütésekkel jár ez a fertőzés

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

rühesség

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához