Ezeket látta már?

Mennyit segít a maszkviselés a légúti vírusok terjedése ellen?

maszkviseléslégúti vírusok terjedése ellen

A covid vírus terjedése körülbelül kilencszer alacsonyabb lett volna, ha mindenki maszkot viselt volna minden lehetséges expozíció során - mutatott rá egy tudományos modell becslése.

A maszkok használata a Covid-19 világjárvány idején a fertőzések megelőzésének egyik legfontosabb nem gyógyszeres eszközévé vált. Bár a maszkviselés megosztó téma maradt, a tudományos kutatások és modellek egyértelműen alátámasztják, hogy megfelelő viselésük jelentősen csökkentheti a légúti vírusok, köztük a SARS-CoV-2 terjedését. Ha mindenki helyesen viselte volna a maszkot, a fertőzésátvitel akár kilencszeresére is csökkenhetett volna - derült ki Richard P. Sear, PhD, a Surrey Egyetem (Guildford, Anglia) elméleti tanulmányából.

A maszkok hatékonyságát igazoló tanulmányok

A maszkviselés fontos szerepet játszott az influenza terjedésének csökkentésében. Hatékonyságukat számos tanulmány és szisztematikus áttekintés támasztja alá a légúti vírusok széles körében.

Matematikai modell az Egyesült Királyságból

Egy, a Physical Review E folyóiratban 2024-ben publikált tanulmányban Dr. Richard P. Sear a Covid-19 fertőzések terjedését vizsgálta matematikai modell segítségével, amely 7 millió kontaktust elemzett az Egyesült Királyság Covid-19 alkalmazásának adatai alapján. Az eredmények szerint, ha minden lakos következetesen viselt volna maszkot minden potenciális expozíció során, a vírus átvitele akár kilencszeresére is csökkent volna.

Norvégiai randomizált klinikai vizsgálat

Egy, a British Medical Journal-ban 2024 májusában megjelent tanulmány 4647 norvég résztvevő adatait elemezte. Az eredmények szerint a maszkot viselők körében a légúti tünetek előfordulása 27%-kal alacsonyabb volt, mint a maszkot nem viselők esetében.

Japán maszkhasználati adatainak elemzése

Japánban, ahol a maszkhasználat kulturálisan elfogadottabb, a 2022-es 97%-os maszkviselési arány 63%-ra csökkent 2023-ra, ami egy becslés szerint 3500 további halálesetet eredményezett a Covid-19 miatt.

Maszkok és légszennyezés elleni védelem

Egy, a BMC Public Health folyóiratban publikált kínai tanulmány szerint a maszkhasználat a Weifang városában élő 7,8 millió ember körében 38,6%-kal csökkentette a stroke-esetek számát, részben a finom részecskeszennyezés elleni védelem révén.

A maszkhasználat hatása a légúti betegségekre

Influenza és RSV: a járványügyi intézkedések, köztük a maszkok széleskörű használata, hozzájárultak egy influenza törzs (B/Yamagata) lehetséges kihalásához, ami javíthatja a jövőbeli influenzavakcinák hatékonyságát. Emellett az RSV (respiratory syncytial virus) terjedése is jelentősen csökkent.

Légúti tünetek csökkentése: a maszkok hatékonynak bizonyultak a különféle légúti vírusok terjedésének megelőzésében, így nemcsak a Covid-19, hanem más betegségek ellen is védelmet nyújthatnak.

Mennyire elfogadott a maszkhasználat

A maszkok viselése Nyugat-Európában és Észak-Amerikában gyakran politikai megosztottsággal jár, míg Kelet-Ázsiában szélesebb körben elfogadott. A tudományos adatok azonban egyértelműen alátámasztják a maszkhasználat közegészségügyi előnyeit, különösen a jövőbeni világjárványok elleni felkészülés részeként.

Milyen módon segíthet a maszkviselés?

  • Légúti fertőzések megelőzése: csökkenti a cseppek és aeroszolok által terjedő vírusok terjedését.
  • Légszennyezés elleni védelem: a finom részecskék kiszűrése csökkenti a légzőszervi betegségek kockázatát.
  • Kölcsönös védelem: nemcsak a viselő személyt védi, hanem azokat is, akik körülötte vannak.

Leggyakoribb kérdések és válaszok a maszkhasználattal kapcsolatban

A maszkviselés nem csak a COVID-19 estek megelőzésére, hanem egyéb légúti betegségek terjedésének megelőzésére is alkalmas.

Valóban hatékonyak a maszkok a vírusok ellen?

Igen, számos tanulmány bizonyítja, hogy a maszkok csökkentik a légúti vírusok, köztük a SARS-CoV-2 terjedését.

Milyen maszkot érdemes viselni?

A FFP2/KN95 maszkok nyújtják a legnagyobb védelmet, de a helyesen viselt sebészi maszk is hatékony.

Hogyan győzhetem meg másokat a maszkviselésről?

Tényekkel és tudományos adatokkal támogathatjuk álláspontunkat, kiemelve a közösségi hasznokat.

A maszkok károsak lehetnek?

Az egészséges emberek számára a maszk viselése nem okoz egészségügyi problémát. Hosszan tartó viselés esetén fontos a szünetek beiktatása.

Kötelező lehet-e újra maszkhasználat?

Bár politikailag kevésbé valószínű, hogy kötelezővé teszik, az egyéni választás szintjén a maszkhasználat hasznos eszköz marad.

Hogyan kell helyesen használni a maszkot?

A maszk helyes felvétele: mielőtt felveszi a maszkot, alaposan mosson kezet szappanos vízzel, vagy tisztítsa meg a kezét alkoholos fertőtlenítővel. Illessze a maszkot az arca elé, és úgy vegye fel, hogy az takarja el az orrát és a száját.

Rögzítse a gumipántokkal vagy kötőkkel, és ha a maszk rendelkezik orrmerevítővel (ez főként az egyszer használatos maszkoknál fordul elő), azt formázza az orrára. Igyekezzen mindent úgy beállítani, hogy a lehetőségekhez mérten kényelmes legyen, mégis hézagmentesen fedje az orrát és a száját.

A maszk helyes levétele: mielőtt leveszi a maszkot, mosson kezet szappanos vízzel, vagy tisztítsa meg kezét alkoholos fertőtlenítővel. A maszkot a pántjainál fogva emelje le az arcáról. A szájat és orrot eltakaró elülső részéhez ne érjen hozzá, mert azt fertőzött felületnek kell tekinteni.

Az egyszer használatos maszkot azonnal dobja a szemetesbe (közterületen külön zacskóba helyezve), a mosható textilmaszkot pedig mossa ki, majd vasalja át. A maszk levételét követően ismételten tisztítsa meg a kezét alkoholos fertőtlenítővel vagy szappanos vízzel.

A maszk viselése közben: a szájmaszk viselése közben ne tapogassa a maszkot, illetve ne nyúljon hozzá az arcához, szeméhez, orrához, szájához, mert a vírus gyakran pont a szennyezett kézről kerül át a nyálkahártyára.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

FFP2 vagy sebészi maszk? Kiderült, melyik maszk mennyi vírust enged át

FFP2 vagy sebészi maszk? Kiderült, melyik maszk mennyi vírust enged át

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



Források

  • Sear RP. Physical Review E. 2024.
  • British Medical Journal – Randomized Clinical Trial, 2024.
  • BMC Public Health – Retrospective Study on Mask Use and Stroke Incidence, 2024.
  • American Medical Association – Guidelines on Mask Efficacy.
  • WHO and CDC – Non-Pharmaceutical Interventions in Pandemic Settings.
Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához