Hogyan zajlik a mandulaműtét? Ez történik a beavatkozás előtt, alatt és után
A mandulák a test immunrendszerének részei.
A szájüreg hátsó végében két oldalt elhelyezkedő mirigyszövet-párnácskákat nevezzük garatmandulának. Feladatuk, hogy a szájon át történő fertőzésektől védjék a szervezetet, ezért maguk gyakran begyulladnak, megduzzadnak. Ez a mandulagyulladás. Ha a mandulagyulladások gyakran és súlyos formában jelentkeznek, vagy komplikációkat okozva elhúzódnak, az orvos műtétet javasolhat.
A beavatkozás majdnem mindig a választható kategóriába tartozik, a betegen (esetleg szülein, gondviselőin) múlik, elvégzik-e. Orvosi szempontból ritkán sorolják a feltétlenül szükséges műtétek közé.
Mi a baj oka?
A gyermekek garatmandulája nagyon sok limfocitát, a fertőző organizmusokat azonosító és azonnal hatástalanító fehérvérsejtet tartalmaz. Amikor a pubertás után ez a szövet összezsugorodik, védő szerepe csökken, a fertőzések gyakoribbá válhatnak. A kiskamaszok vérében már jelen van annyi antitest, hogy a sűrűn előforduló fertőzések ellen megfelelő védelmet nyújtson, ezért nem valószínű, hogy a mandulaeltávolítás hatással lenne a szervezet immunrendszerére.
A műtétet ezekben az esetben szokták javasolni
- ismétlődő mandulagyulladás, ha az magas lázzal, fájdalommal és rossz közérzettel jár;
- elhúzódó, krónikus mandulagyulladás;
- a mandulával szoros kapcsolatban levő nyaki nyirokcsomók állandóan duzzadtak;
- a mandulák gyulladásával összefüggésben lévő ismétlődő középfülgyulladás;
- a mandulák olyan méretű megduzzadása, hogy az a légzést vagy a nyelést akadályozza;
- mandulatályog;
- visszatérő hörgőhurut- vagy más mellkasi gyulladás, mely a mandula- gyulladásokkal van kapcsolatban.
Nem gyakori, hogy streptococcus okozta torokgyulladás teszi szükségessé a műtétet. Ennek a betegségnek súlyos komplikációi lehetnek, reumás lázat vagy vesegyulladást is okozhat. Még ritkábban fordul elő, hogy a gyermek megnagyobbodott és állandóan gyulladt mandulája miatt nem tud megfelelően táplálkozni, és emiatt kell megoperálni.
Hogyan zajlik a műtét?
Műtét előtt a beteg teljes körű kivizsgáláson esik át. A páciensnek (esetleg szülőjének vagy gondviselőjének) válaszolnia kell korábbi betegségeivel, különösen esetleges vérzékenységgel (haemophilia) kapcsolatos kérdésekre. Pontosan felmérik a mandulák állapotát. A heveny gyulladás altatás közben komplikációkat okozhat, és növeli a műtét utáni vérzés lehetőségét. Heveny gyulladás esetén a sebészi beavatkozást két-három hetes antibiotikumkúra előzi meg. A mandulákat gyakran altatásban veszik ki.
Előkészületek
Műtét előtt egy órával a beteg injekciót kap, melynek hatására elálmosodik és belső váladékkiválasztása csökken. Az injekció szinte egyáltalán nem okoz fájdalmat, és gyerekek számára különösen fontos lehet, hiszen ők esetleg fokozottan feszültek és izgatottak. (Ha már az injekció maga is riadalmat okozna, a műtét kezdete előtt szükséges szereket tablettában lehet kérni.)
Mi történik a műtét alatt?
- Altatás után a sebész az orron és a légcsövön keresztül ledug egy csövet. Segítségével a levegő szabad áramlása akkor is biztosított, amikor a torkot a vér hátra folyását akadályozó, nedvszívó anyaggal töltik ki.
- A szájat rozsdamentes acélból készült szájterpesszel szélesre feszítik. Az eszköz abban is segít, hogy a nyelv ne legyen útban.
- A sebész először fogazott csipesszel megfogja az egyik mandulát, előrehúzza, és ezzel megfeszíti. A mandula mellett óvatosan bemetszi a szájüreget borító nyálkahártyát, és rétegenként szétválasztva, a lehető legkisebb metszéssel, kiemeli helyéről az eltávolítandó szervet. A vérzést csipeszekkel állítja el; a nagyobb ereket fonállal elköti, a kisebbeket leégeti. Ha valahonnan szivárog még vér, azt elszívóval eltávolítják vagy tamponnal felitatják.
- Amikor mindezt a másik oldalon is megismételték, az operáló orvos ellenőrzi, van-e még vérzés, eltávolítja a torokból a nedvszívó anyagot, a szájból a merevítő pecket, végül a csövet is kihúzza az orrból.
Mire lehet számítani közvetlenül a műtét után?
Akármilyen gondos a sebész, a műtét után elkerülhetetlen a torokfájás. Egy ideig még a folyadékok nyelése is fájdalmas lesz, szilárd ételé pedig egyenesen elképzelhetetlen. Műtét után a beteg legalább négy órán át (amíg vérzés várható) semmit sem ehet vagy ihat, de ehhez nem is nagyon lesz kedve. Ez alatt az idő alatt valószínűleg oldalán kell feküdnie, ezzel az esetleges vérzés okozta fulladástól védik. Később javasolni fogják a páciensnek, használja a torkát: a nyelés annál könnyebb, minél többet gyakorolja. Sokan fagylaltot szeretnének ilyenkor. Helyette inkább fájdalomcsillapítót és nyugtatót kapnak a műtétet követő éjszakára. Másnap már felkelhetnek az ágyból, és visszatérhetnek megszokott étrendjükhöz. Egy-két napnál nem kell többet a kórházban tölteni. A torokfájás azonban csak két-három hét múlva fog elmúlni, étkezéskor különösen érezhető lesz.
Néha a műtét után néhány órával erős vérzés léphet fel, ekkor a beteget sürgősen visszaviszik a műtőbe, ahol, ismét általános érzéstelenítést alkalmazva, elkötik a bajt okozó eret.
Melyek a műtét hosszú távú hatásai?
Szinte egyáltalán nincsenek hosszú távú hatások, bár a mandulák eltávolításával jelentősen csökken a torokgyulladás gyakorisága.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!
Orr- és garatmandula betegségek hatékony kezelése: ezeket kell tudni róla