Majomhimlő: emelkedik az esetek száma, újabb megyében azonosítottak fertőzöttet
Az új fertőzöttek mind férfiak és harmincasok.
Hatra emelkedett a magyarországi majomhimlős fertőzöttek száma - közölte a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) csütörtökön. Az új fertőzött egy 37 éves Somogy megyei, valamint egy 39 éves és egy 33 éves budapesti férfi. Mindhárman majomhimlőre utaló tünetekkel keresték fel a területileg illetékes egészségügyi szolgáltatót.
A kontaktkutatás még folyamatban van
A szakrendelők az eljárásrendnek megfelelően mintát vettek, melyeket beküldtek a Nemzeti Népegészségügyi Központ veszélyes kórokozókkal foglalkozó Nemzeti Biztonsági Laboratóriumába, ahol igazolták és megerősítették a majomhimlő-fertőzést.
A betegek általános állapota kielégítő, a kórházi kezelés szükségessége egyik esetben sem merült fel. A fertőzöttek otthonukban tartózkodnak elkülönítve. A területileg illetékes járványügyi hatóságok megkezdték a járványügyi vizsgálatokat, a kontaktkutatások folyamatban vannak.
Megjegyezték, ezzel hatra emelkedett a Magyarországon igazolt majomhimlős esetek száma, valamennyien 20-40 év közötti férfiak. Az NNK arra kéri a lakosságot, hogy aki majomhimlőgyanús tüneteket észlel magán, mielőbb forduljon orvoshoz.
Az országos tisztifőorvos korábban elmondta: a majomhimlő egy emberről emberre nem túl könnyen terjedő úgynevezett zoonózis-fertőzés (állatról emberre terjedő), a megbetegedéshez mindenképpen szoros kontaktus kell.
Pestis, kolera, himlő: ma is félnünk kell ezektől a betegségektől?
A majomhimlő tünetei és jelei
A majomhimlő tünetei nagyon hasonlítanak a himlő tüneteihez, de sokkal enyhébbek azoknál. A majomhimlő lehetséges tünetei közé tartozik:
- fejfájás
- izomfájdalmak
- hátfájás
- láz és hidegrázás
- általános gyengeség
- fáradékonyság
- nyirokcsomó-duzzanat
- az egész testen megjelenő, pattanásokra emlékeztető, hólyagos kiütések
- a kiütések a tenyér, a talp, a fejbőr, a szájüreg és a nemi szervek környékén egyaránt megjelenhetnek
Orvosnál a majomhimlővel
Majomhimlő vagy annak gyanúja esetén érdemes összegyűjteni néhány információt, melyeket az orvosunkkal megosztva segíthetjük a betegség diagnosztizálását és a megfelelő terápia megválasztását.
- Voltunk-e Afrikában (elsősorban Közép- és Nyugat-Afrikában) a tünetek megjelenése előtti két-három hétben?
- Kapcsolatba kerültünk olyan személlyel, aki a tünetek megjelenése előtti 2-3 hétben Afrikában (elsősorban Közép- és Nyugat-Afrikában) járt?
- A tünetek jelentkezése előtti két hétben kapcsolatba kerültünk vagy kerülhettünk olyan személlyel, akinél majomhimlőt diagnosztizáltak, vagy fennáll nála a majomhimlő alapos gyanúja?
- A tünetek jelentkezése előtti két hétben kapcsolatba kerültünk egzotikus, elsősorban Afrikából származó emlősállattal, kisállattal, rágcsálóval?
- A bőrtüneteink jelentkezése előtt voltak-e más tüneteink, és ha igen, azok mennyi ideig tartottak?
- Kezdtünk–e a tünetek előtti 2-3 hétben új gyógyszert szedni?
- Van-e valamilyen ismert, a bőrt érintő allergiánk, krónikus bőrbetegségünk?
A majomhimlő lefolyása és kimenetele
A majomhimlő tünetei, súlyossága eltérő lehet, annak függvényében, hogy mely kláddal fertőződött meg valaki, illetve, hogy kapott-e korábban védőoltást (akár kifejezetten majomhimlő ellenit, akár himlő ellenit). Akik védőoltást kaptak, azoknál általában enyhébb tünetek és kevesebb szövődmény megfigyelhető.
- A betegség lappangási ideje átlagosan 10-14 nap.
- A tünetmentes lappangás utáni első, prodomális tünetek közé tartozik a fejfájás, az általános gyengeség és a láz.
- Ritkábban hasi fájdalmakról, hasmenésről, torokfájásról is beszámoltak a betegek.
- Ezt követően 1-3 nappal a nyirokcsomók duzzanata figyelhető meg, főként a nyakon, az állkapocs alatt, valamint a combhajlatban, lágyékban.
- A nyirokcsomó-duzzanat általában 1-2 nappal megelőzi a legjellegzetesebb tünetek, a bőrkiütések, hólyagok megjelenését.
- A legtöbb kiütés 0,2-0,7 cm átmérőjű. A kiütések először az arcon, illetve a mellkason alakulnak ki, majd innen terjednek szét az egész testre. A tenyér és a talp is érintett lehet.
A kiütések száma rendkívül változó lehet, néhány darabtól száznál többig is terjedhet. A beteg a majomhimlő első egy-két hetében, a kiütések megjelenése utáni 7-10 napban fertőz. A hólyagok a megjelenésük után 8-9 nappal elkezdenek leszáradni, közepükön bemélyedés lesz megfigyelhető. 14-16 nappal a megjelenésük után pedig kemény var keletkezik rajtuk, később pedig le is hámlanak. Ritkábban, de előfordulhat, hogy a kiütések a szájüreg, illetve a nemi szervek környékének nyálkahártyáján is megjelennek.
Övsömör vagy majomhimlő? Ez a különbség köztük - olvasson tovább!