Ezeket látta már?

Majomhimlő: a spanyolokhoz már megérkezett az ellenszer

majomhimlő, Tecovirimat, Imvanex, védőoltás

Megérkezett Spanyolországba a majomhimlő kezelésére használt Tecovirimat nevű vírusellenes készítmény első adagja.

A majomhimlő elleni készítmény az uniós központi beszerzésből származik - jelentette be Carolina Darias egészségügyi miniszter a parlament egészségügyi bizottságának csütörtöki ülésén Madridban.

A tárcavezető nem részletezte a beérkezett mennyiséget, de hangsúlyozta, hogy az antivirális szert elsősorban azoknál a betegeknél fogják alkalmazni, akiknél a kór súlyos tüneteket okoz.

Mint mondta, az uniós Egészségügyi Szükséghelyzet-reagálási Hatóságon (HERA) keresztül "hamarosan" 200 adag érkezik az Imvanex nevű feketehimlő elleni védőoltásból, amelyet a tapasztalatok szerint eredményesen alkalmaznak a majomhimlő esetében is.

Imvanex : ezt tudjuk a vakcináról amit az EU-ban szereznek be majomhimlő ellen >>

Ismertetése szerint már 156-ra emelkedett a Spanyolországban igazolt fertőzések száma, a legtöbb fertőzöttet a fővárost is magában foglaló madridi autonóm tartományban azonosították. A legtöbb esetet, 139-et, ebben a régióban diagnosztizálták. Az eddig azonosított fertőzések mindegyike enyhe lefolyású.

A madridi tartományi kormány korábbi tájékoztatása szerint a fertőzések többsége az egyik fővárosi szaunához kapcsolható, amelyet már be is zártak a hatóságok.

A Közép- és Nyugat-Afrika trópusi esőerdeiben is ritka vírust Európában először 2018-ban, az Egyesült Királyságban azonosították. A majomhimlő tünetek közé a jellegzetes kiütések mellett a

  • láz,
  • fejfájás,
  • izomfájdalom,
  • hátfájás,
  • duzzadt nyirokcsomók,
  • hidegrázás
  • és fáradtság tartozik.

Az ember és ember között nehezen terjedő betegségnek nincs ellenszere, az eredetileg feketehimlő ellen készült vakcinák mindazonáltal magas fokú védelmet nyújtanak ellene.

Hogy terjed a majomhimlő, mik a tünetek a fertőzés során?

Állatról, a fertőzött állat vérével, testváladékaival vagy majmok esetében kiütéseivel történő érintkezés során, míg emberről a fertőzött ember kiütéseivel vagy a kiütések által kontaminált felületekkel (pl: ruha, ágynemű) való érintkezéssel. Testváladákokkal és légúti cseppekkel is terjedhet ám semmiképp se keverjük össze a Covid-19-nél megismert, rendkívül hatékony légúti terjedéssel. Itt egy nehézkes, hosszú és közeli kontaktust követelő terjedés ismert, így főként családtagok, közeli hozzátartozók kerülnek látókörbe egy-egy terjedési esemény során.

  • Az inkubációs idő, tehát a fertőzéstől a tünetek megjelenéséig tartó időtartam nagy általánosságban 5-től 13 napig tart.
  • A kezdeti tünetek könnyen összekeverhetőek más megbetegedéssel: fáradtság, láz, nyirokcsomó duzzanat, izomfájás, hátfájás stb.
  • A karakterisztikus kiütések 1-3 nappal a láz megjelenését követően jelentkeznek, főként az arcon és végtagokon hangsúlyosak.
  • A kiütések, más himlőfertőzéshez hasonlóan kiemelkednek, feltelnek majd idővel kifakadnak és leszáradnak.
  • A kiütések a nyálkahártyákon és egyéb testrészeken is megjelenhetnek, de kifejezetten a nyálkahártyán való megjelenést feltételezik a cseppfertőzéses terjedés mögött, mint erősítő tényező.
  • A tünetek 2-4 hétig eltarthatnak, specifikus terápiára nincs lehetőség, támogató kezelést szoktak nyújtani.
Forrás: Egészségkalauz/MTI
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához