Magyar kutatók szabadalma: a Sigma-1 molekula áttörést hozhat a koronavírus gyógyításában
Magyar kutatók jöttek rá, hogy a Sigma-1 nevű receptort már eleve meglévő gyógyszerrel is aktiválhatják, ennek pedig nagy jelentősége lehet a koronavírus kezelésében. A kutatók azon dolgoznak, hogy a szer mielőbb kipróbálható legyen a Covid-19-ben szenvedő betegeknél.
Sigma-1 receptor serkentése áttörést hozhat a koronavírus megbetegedések szövődményeként kialakuló tüdőgyulladás és szöveti hegesedés kezelésében – mondja dr. Fekete Andrea, az I. Sz. Gyermekgyógyászati Klinika adjunktusa, a SigmaDrugs gyógyszerfejlesztő startup társalapítója és vezetője.
Az egyetemi spin off cég szabadalmát arról, hogy a Sigma-1 serkentése jó lehet a szöveti hegesedés gátlására, 2019-ben jegyezték be. Ezek az eredmények adják az alapot a mostani, COVID-19-cel kapcsolatos vizsgálatokhoz, amelyek szerint az említett molekula aktiválása megvalósítható egy piacon elérhető, de teljesen más betegség kezelésére szolgáló gyógyszerrel. A kutatóorvos jelenleg a humán fázis-vizsgálatokhoz szükséges protokollt készíti elő, hogy megkezdődhessen a szer engedélyezése koronavírus fertőzés esetén. - írja a SOTE.
Mi az a Sigma-1 receptor?
A Sigma-1 receptor egy viszonylag újonnan felfedezett molekula, azt pedig, hogy a központi idegrendszeren kívül is jelentős szerepe van az emberi szervezetben, csak az utóbbi 4-5 évben ismerték fel és vizsgálják. Dr. Fekete Andrea, az I. Sz. Gyermekgyógyászati Klinika adjunktusa munkatársával, dr. Vannay Ádámmal leírta, hogy a Sigma-1 receptornak a szöveti hegesedésben, a fibrózisban is jelentősége lehet, és nemcsak a vesében, hanem a tüdőben is, vagyis megfelelő célpontja lehet akár a tüdőfibrózis kezelését segítő gyógyszerek kifejlesztésének.
Ezt a felfedezést 2019 óta az USA-ban, majd idén Kínában és számos más országban bejegyzett szabadalom is védi, amelynek 95 százalékban az MTA, 5 százalékban a Semmelweis Egyetem a tulajdonosa, kizárólagos hasznosítója pedig a SigmaDrugs nevű, a Semmelweis Egyetemhez kapcsolódó spin off cég, amelynek egyik tulajdonosa, valamint vezetője dr. Fekete Andrea.
Mint azt dr. Fekete Andrea hangsúlyozta: a szabadalomban a tüdőre gyakorolt hatásokat korábban pont egy olyan példán mutatták be, ahol tüdőgyulladás és szöveti hegedés történt – a COVID-19 is pontosan ezeket a szövődményeket váltja ki.
A klorokin is Sigma-1 receptoron keresztül hathat
A molekula gyors gyulladáscsökkentő hatása ismert, és a kutatók irodalmi adatok alapján azt is felvetik, hogy a klorokin, amit a malária ellenszereként ismertünk eddig - a Sigma-1 receptoron keresztül hat. Mindez megerősítette őket abban, hogy a molekula főszerepet játszhat a COVID-19 jövőbeli terápiájában.
A piacon ma is elérhető olyan gyógyszer, ami a fő terápiás hatás mellett mintegy „mellékhatásként” serkenti ezt a receptort. Éppen ezért dr. Fekete Andrea jelenleg egy kutatási protokollt állít össze, amelyet a SigmaDrugs hamarosan benyújthat az OGYÉI-nek, hogy indikációbővítéssel mielőbb kipróbálható legyen ez a szer koronavírusban szenvedő betegeknél.
Forrás: SOTE