Láz és fájdalmas kiütések - újabb betegség terjed a gyerekek között
Akár súlyos szövődményeket is okozhat. Vegye nagyon komolyan!
A gyerekek körében terjed a kéz-láb-száj betegség, amely néhány napos lappangás után tör ki lázzal, kiütésekkel. A szájban megjelenő kiütéseknél nagy a veszély, hogy a gyermek nem iszik, kiszárad, erre figyelni kell. A gyermekorvos szerint viszonylag sokáig fertőz ez a betegség, a gyerekek viszonylag sokáig ürítik széklettel, nem lehet pontosan megmondani, ennek mikor van vége - mondta Fábián Dóra háziorvos az ATV Start műsorában.
A kéz-láb-száj betegség tünetei
- Láz
- Torokfájás
- Rossz közérzet, levertség
- A nyelven, a pofa belső részén és az ínyen jellegzetes hólyagok
- Viszketés nélküli vöröses felhólyagosodó kiütések a tenyéren, a lábujjak között, vagy a farpofán.
- Csecsemőkön, kisgyermekeken irritáltság
- Étvágycsökkenés
A fertőzés inkubációs (lappangási) ideje 3-6 nap. Sok esetben a láz az első jel, majd a torokfájás, az étvágy romlása és a rossz közérzet. A láz kialakulását követő 1-2 napon belül megjelennek a szájban, torokban a fájdalmas kiütések. Ezt követi a kézen, a lábon és a farpofákon észlelhető viszketés.
Mi okozza a kéz-láb-száj betegséget?
A betegséget leggyakrabban a Coxsackie vírus A16-os típusa okozza. Ez a vírus a gyermekbénulást nem okozó enterovírusok csoportjába tartozik. Egyéb vírusfajok is okozhatják.
A fertőzés kontakt úton terjed, pl. az alábbiak révén:
- Orr- illetve torokváladék
- Nyál
- a hólyagok váladéka
- Széklet
- Cseppfertőzés, a levegőbe kerülő köhögés, orrfúvás cseppecskéi révén
Kéz-láb-száj betegség: ezeken a helyeken terjed a leggyakrabban
Értelemszerűen bölcsődében, óvodában a leggyakoribb, főleg az előzőben ahol még a kicsik pelenkásak, vagy ujjukat szopják, bilizni tanulnak stb. Bár a fertőzőképesség főként a betegség első hetében a legerősebb, de a tünetek elmúltával is megmarad néhány hétig, tehát a gyermek megfertőzhet másokat.
A felnőttek körében pedig általában tünetmentes hordozók vannak, akiken semmilyen tünet nem mutatkozik, a fertőzést azonban gyermeknek át tudják adni.
A kéz-láb-száj betegség nem azonos a száj- és körömfájással
Vigyázat a két betegség nem azonos, az utóbbi leggyakrabban a párosujjú patás háziállatok körében (marha, sertés, kecske, vagy pl. bivaly, szarvas stb.) előforduló vírusbetegség. Az állatokon erősen ragályos, esetenként halálos betegség. Emberre ritkán terjed át, főként influenzaszerű tüneteket okozhat. A kéz-láb-száj betegség viszont állatról emberre nem terjed – és viszont sem.
A kéz-láb-száj betegség leginkább az 5 éves kor alattiakat érinti, de kb. 10 éves korig előfordulhat nagyobbakon is. Miután közvetlen kontaktus útján terjed, ezért leginkább a közösségben lévő gyermekeket érinti. A nagyobb gyermekeken már fejlettebb az immunrendszer, több az antitest, és védettebbek e betegséggel szemben. Nem kizárt azonban, hogy serdülőn vagy felnőttön is megjelenjen.
A kéz-láb-száj betegség szövődményei
A leggyakoribb szövődmény a kiszáradás, dehidráció. A szájban kialakuló fájdalmas kiütések nehezíthetik a nyelést is. A betegség a legtöbb esetben enyhe lefolyású, néhány napig tart a láz, és a többi tünet is enyhe marad.
Igen ritkán a Coxsackie-vírus azonban bejuthat az agyba, ahol súlyos szövődményeket okozhat:
- Vírusos agyhártyagyulladás: ritka fertőzés, a nagyagyat körülvevő hártyás állomány és a környező agy-gerincvelői folyadék kerül gyulladásos állapotba.
- Agyvelőgyulladás: ritka, de súlyos, az életet veszélyeztető kórkép, a vírus az agy velőállományát támadja meg.
Az orvos számára a diagnosztikus elkülönítés fontos az egyéb vírusfertőzésektől:
- A betegek életkora alapján,
- A tünetek mintázata alapján
- A viszketés, kiütések megjelenése alapján
Az orvos vehet a kicsitől torokváladék-mintát, és ebből laboratóriumi tenyésztést készítenek a vírus azonosítására.
A kéz-láb-száj betegség kezelése
A kéz-láb-száj szindrómának oki kezelése nincsen. A tünetek mérsékelhetőek, de egyébként is 7-10 nap alatt elmúlnak. Adható lázcsillapító, emellett külsőleges oldatban helyi érzéstelenítő a szájban lévő elváltozások okozta fájdalom mérséklésére.
Miután a kezelés a tünetekre összpontosít, számos egyszerű otthoni megoldás is szóba jöhet a kéz-láb-száj szindróma kezelésére. Egyes ételek, élelmiszerek, italok irritálhatják a szájüregi gyulladást, ezért a betegség idején ezeket kerülni kell. Lássuk, mi ajánlható és mi nem javasolt a kicsik számára!
- Jégkockák szopogatása
- Fagylalt, hűtött szörpök .
- Hideg italok (tej, víz, tea).
- Kerülendőek a savas ételek és italok, pl. citrusfélék, gyümölcslevek, szénsavas italok, valamint a sós, fűszeres ételek.
- Puhább, pépesebb, vagy jobban átfőtt ételek ajánlottak, amelyeket kevésbé kell rágni.
- Étkezés után szájöblítés langyos vízzel.
Olvasta már?
- Sokszor náthás? Nem csak megfázás, reflux is okozhatja
- Kiújuló arcüreggyulladás: orrpolip és reflux is lehet az oka
- Rendszeresen torokfájással ébred? Ezek lehetnek a kiváltó okok
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!