Ezeket látta már?

Veszélyes kutyapuszik - ezért ne hagyja, hogy a kutyája nyalogassa az arcát!

kutya nyal arc veszély egészség

Valóban tisztább a kutyák szája, mint az emberé?

A kutyabarátok körében közkedvelt mondás, hogy "a kutya szája tisztább, mint az emberé". De vajon mennyi igazság rejlik ebben az állításban? Különösen akkor, ha kedvencünk előszeretettel csócsálja az állati tetemeket vagy a friss "meglepetéseket"?

Azok, akik valódi családtagként kezelik a kutyájukat, a legtöbbször örömmel fogadják a kutyapuszikat, ám valljuk be, ez nem a legegészségesebb. Hogy miért?

Veszélyes mikrobák

Dr. Tessa LeCuyer, a Kaliforniai Egyetem állatorvosi klinikai mikrobiológusa a HuffPost-nak elmondta, mint minden száj, így a kutyáké is tele van mikrobákkal. Ráadásul kutyák étkezési szokásai miatt szájukban olyan baktériumok és paraziták is megtalálhatók, mint a szalmonella, amelyek komoly veszélyt jelenthetnek az emberre.

Vannak olyan paraziták és baktériumok, amelyeket a kutyák felszedhetnek az ürülékevés során.

- A kutyák más állatok ürülékéből képesek lenyelni a baktériumokat, például a szalmonellát - mondta LeCuyer. - Ráadásul azok a kutyák, amelyek előszeretettel fogyasztják más állatok ürülékét, férgeket is bejuttathatnak.

Hogy a kutya milyen kórokozókat szed fel, az attól is függ, hogy melyik állat ürülékét választja. LeCuyer szerint a madarak ürüléke nagyobb valószínűséggel tartalmaz szalmonellát, mint az emlősöké.

Ugyancsak veszélyes az, ha elhullott állatok tetemét rágcsálja a kutya, hiszen ekkor is számtalan kórokozót bejuthat kedvencünkbe, és ezáltal belénk is.

5 gyakori kórokozó, amely a kutyáról az emberre átterjedhet

  • Capnocytophaga Canimorsus: a kutyák szájában található rettegett kórokozó, ami súlyos, életveszélyes szepszisfertőzést okozhat.
  • Staphylococcus Aureus: a kutyák gyakran hordozzák ezt a baktériumot anélkül, hogy saját egészségükre káros lenne. Azonban, ha emberre kerül, súlyos és életveszélyes fertőzéseket okozhat.
  • Ótvar, kampósféreg: ezek a paraziták fájdalmas, viszkető fertőzéseket, gyulladásokat, sőt, akár bélvérzést is előidézhetnek, attól függően, hogy a test mely részét támadják meg.
  • E. Coli: ez a baktérium, amely hasmenést, émelygést, és bélvérzést okozhat.
  • Szalmonella: fájdalmas hasmenést, bélgörcsöket, hányingert és hányást eredményezhet.

Halálos eset is történt már az ártalmatlan kutyapuszi miatt

Egy Németországban élő, korábban egészséges 63 éves férfi pár éve tragikus hirtelenséggel elhunyt, miután kutyája megnyalta. A férfi szervezetébe a Capnocytophaga Canimorsus nevű baktérium került, ami gyakori a kutyák és macskák szájában.

A fertőzés influenzaszerű tünetekkel indult, majd súlyos véralvadási zavar és szervleállás lépett fel. Az orvosok minden igyekezetük ellenére sem tudták megmenteni a férfi életét.

Bár a Capnocytophaga Canimorsus általában harapás útján terjed és leginkább legyengült immunrendszerű emberekre veszélyes, ez az eset rávilágít arra, hogy ritkán egészséges egyéneknél is halálos kimenetelű fertőzést okozhat.

A bőr, mint kapu

A kutyanyálban található kórokozók elsősorban akkor okozhatnak fertőzést, ha bőrünkön sérülés, vágás vagy kiütés található. Az arcunk különösen érzékeny lehet ezekre a baktériumokra. Ráadásul a kutyanyálban lévő fehérje irritáló kontakt dermatitist is okozhat, ami száraz, hámló kiütéseket és sebesedést eredményezhet.

Általánosságban az is elmondható, hogy a kutya szájából származó baktériumok legnagyobb veszélyt akkor jelentenek, ha a kutya megharap minket, így a baktériumok a mélyebb szövetekbe jutnak. Ez különösen az immunhiányos betegek esetében veszélyes és szükséges lehet ekkor antibiotikumos kezelés is.

Óvatosan a kutyapuszival!

Bár nehéz ellenállni kutyánk szeretetteljes puszijainak, fontos megfontolni, mikor és hol engedjük meg neki. Ha egészséges és ép a bőre, nem okoz problémát az, ha egyszer-egyszer megnyalja az arcát a kedvence, ám, ha gyakran megengedi neki, az már bajt okozhat. Bőrirritáció vagy sérülés esetén kerüljük a kutyapuszikat, már csak azért is, mert a kozmetikumainkban található bizonyos összetevők, mint pl. a xilit (bizony, néhány termékben használják), illetve cink-oxid, károsak lehetnek a kutyákra, ha lenyalják azokat.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Miért nyalogat a kutyánk? Íme a leggyakoribb okok!

Miért nyalogat a kutyánk? Íme a leggyakoribb okok!

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

kutya

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához