Közönséges, mint a piszok? Egy szenzációs új antibiotikum nyomában
Kutatók számára egyáltalán nem meglepő, hogy a talaj alkotórészeként találtak meg egy új típusú antibiotikumot. A korai vizsgálatok szerint azért tűnik igazán fontosnak, mert eredményesen leküzdheti az antibiotikumokra rezisztens szuperbaktériumokat… A Bostoni egyetem és egy NovoBiotic nevű kisebb amerikai gyógyszercég újonnan kifejlesztett módszerével találták meg az új vegyületet, amely egyelőre úgy tűnik, a baktériumok sokféle trükkje, mutációja és rezisztenciája esetén is hatásos.
Egereken végzett vizsgálatok alapján a molekula számos baktérium ellen hatékony, a staphylococcusoktól a tbc-baktériumokig bezárólag.
Az új vegyület a teixobactin. Valódi talajlakó baktérium, eddig elkerülte a kutatók figyelmét. Éppoly hatékony a meticillinre rezisztens Staphylococcus aureus-ra (az igen veszélyes MRSA kórokozóra) mint pl. az egyik leghatékonyabbnak tekintett vancomycinre rezisztens enterococcus ellen.
A kutatók egyik vezetője szerint: "talán az egészben az a legizgalmasabb, hogy ez még csak a jéghegy csúcsa..."
Tudnunk kell, hogy a baktériumok rezisztenciája, az antibiotikumok hatásával szembeni ellenállás bizony gyorsan kialakul. Már a penicillin 1943-as első bevezetése előtt tudott volt, hogy a staphylococcusokban egyes gének mutálódhatnak, és ezekre nem fog hatni az antibiotikum. A tetraciklin (Tetran) 1950-es bevezetése után kilenc évvel rezisztens Shigella törzset találtak. Az MRSA-ra utaló első jelentős rezisztencia 1962-ből származik, két évvel a meticillin bevezetését követően. 2010-ben került piacra a ceftaroline nevű új vegyület, amelyre egy év alatt (!) kialakult a stephylococcusok rezisztenciája...
Az új vegyületet az Eleftheria terrae nevű talajbaktériumban találták meg és igen hatékony új vegyületcsalád első tagjának tűnik.
"Egyre nagyobb szükségünk van új antibiotikumokra" – említi Dr. Allan Coukell tudományos igazgató (Pew Charitable Trusts). "Napjainkban egyre szaporodik a fertőző betegségek száma, melyek a meglévő gyógyszerkinccsel nem kezelhetőek".
"A betegek egy része kórházi felvételre szorul, különböző orvosi beavatkozásokon esik át, és sajnos egy részük azért hal meg, mert nincsenek hatékony új antibotikumaink a terápiában".
Az amerikai (USA) betegségmegelőző szervezet, a CDC szerint évente mintegy 2 millió ember kap rezisztens baktériumok okozta fertőzést, és 23 ezer emiatt az éves halálozás mértéke. Amerikában a legfőbb bakteriális halálok a Clostridium difficile nevű kórokozó.
A WHO szerint a világon a hasmenés, vérmérgezés, nemi szervi fertőzés (gonorrea) és tüdőgyulladás miatt alakul ki a legtöbb nehezen, vagy egyáltalán nem kezelhető fertőzés.
A mikrobákban eddig is számos új antibiotikumot találtak, főként a talajban, szennyezésekben található gombák, baktériumok formájában. Az első antibiotikum, a penicillin gombából származik (Penicillium), amely szintén igen sok anyagban megtalálható a természetben, főképpen a talajban is.
http://www.nbcnews.com/health/health-news/common-dirt-new-antibiotic-may-conquer-superbugs-n281011