Koronavírus vakcina: nem lesz elegendő oltóanyag az EU-ban?
Előfordulhat, hogy nem lesz elegendő vakcina az EU-ban?
Tény, hogy az EU papíron elegendő mennyiségű koronavírus oltóanyagot rendelt, azonban a sorban mások már megelőzték az EU-t, így ők kapnak előbb a covid vakcinákból. Sőt, a beszállítók között vannak olyan gyógyszergyártók is, amelyek koronavírus vakcinája még vár az engedélyeztetésre.
A Napi.hu szemlézte a Spiegel International cikkét, ami az EU-s és a német helyzetet elemezte. A német lap megírta, hogy az USA-ban a következő 2-3 hétben 20 millió embert akarnak beoltani, és március végére 100 millióan kaphatják meg a koronavírus vakcinát, ami körülbelül a lakosság 30 százaléka. Ezzel szemben a németeknél az első körben 200 ezer ember beoltásához elegendő vakcina áll rendelkezésre, márciusig pedig 11-13 millió embert láthatnak el a védelemmel, azaz a lakosság kevesebb mint 15 százalékát. Ez azt jelentheti a gyakorlatban, hogy Németországban még 2021 őszén is lehetnek korlátozások a hiányos védettség miatt.
Ahhoz, hogy a németek 60-70 százaléka védetté váljon 100-120 millió dózis koronavírus oltóanyagra van szükség, mivel - egy kivétellel - mindegyik vakcina kétszúrásos. Az EU összesen 1,3 milliárd dózist rendelt, ebből 18,6 százaléka jut a németeknek, ami 250 millió adag. Vagyis, elméletben elegendő lenne, a gyakorlatban azonban egyelőre a Pfizer és a Moderna vakcinája érhető el, amikből összesen körülbelül 60 millió adagra számíthatnak 2021 első felében.
Ez is érdekelheti:
- Koronavírus teszt: ezt jó ha tudja,különben kidobott pénz a szűrés
- Influenza vagy koronavírus? Ez a teszt mindkettőt kimutatja
- Így végezheti el otthon a PCR-tesztet
Az EU csak augusztus és október között írt alá koronavírus vakcina szállítására vonatkozó szerződést, ráadásul a Pfizer/BioNTech és a Moderna helyett, a Sanofival, a Johnson & Johnsonnal és az AstraZenecával, akik még jelenleg messze vannak az engedélyeztetésektől. Az USA viszont az előbbi 2 gyártóval 600, illetve 500 millió dózisra szerződött júliusban, Japán, Kanada, Hongkong és más országok nyár végén-ősz elején tették ugyanezt. Az EU csak november közepén szerződött, ráadásul jóval kevesebb adagra, mint kellett volna. A koronavírus vakcinákat pedig a szerződések sorrendjében szállítják.