Koronavírus szövődményei: ezek a tünetek a fertőzés után fél évvel is előjöhetnek
A szívet, a veséket, a tüdőt, a májat vagy akár a mentális egészséget érintő betegségek is jelentkezhetnék a Covid-fertőzésből való felgyógyulás után, állítja egy friss kutatás.
Ez derül ki egy amerikai kutatásból, amelyben több mint 260 ezer olyan, 18–65 év közötti fertőzött adatait vizsgálták, olyanokét, akik tavaly október 31-ig elkapták a koronavírust.
Az akut fertőzés lezárultát követő időszakban a betegek jelentős részénél alakult ki olyan állapot, amely kezelésre szorult: a posztakut szakaszt a fertőzés kezdete utáni 21. naptól számították a kutatók. Annál nagyobb volt az esély valamilyen új betegség kialakulására, minél idősebb volt az érintett, de a meglevő alapbetegségek, illetve a koronavírus miatti kórházi kezelés is növelték a rizikót, írja a MedicalXpress.
Poszt-Covid: ez az 5 tünet marad velünk a legtovább, kattintson!
A kutatás kontrollcsoportjába más, alsó légúti megbetegedést átvészelők mellett egészséges emberek két csoportja is bekerült. Az eredmények szerint az érintettek 14 százalékánál alakult ki legalább egyféle, kezelést igénylő állapot a koronavírus-fertőzést követően. Ez 5 százalékkal magasabb az egészségeseknél tapasztalt aránynál, és 1,65 százalékkal magasabb annál, amit az alsó légúti vírusfertőzésen átesetteknél észleltek.
Hosszú Covid: 50-féle betegség maradt meg
Mintegy ötvenféle betegséget jegyeztek le a kutatók, akik egyelőre nem tudják még megjósolni, kiknél és mikor fognak bizonyos tünetek kialakulni, mert a diagnózisok kockázati tényezői eltérőek. A kutatók arra mutattak rá, hogy mivel a fertőzöttek száma világszerte nő, a koronavírus szövődményként kialakuló állapottal együtt élők száma is jelentős.
Ezeket a Post-Covid tüneteket jegyezték fel:
- a krónikus légzési elégtelenség,
- a szívritmuszavarok,
- az amnézia,
- a cukorbetegség,
- a szorongás,
- fáradtság
és ezeknek a betegségeknek a rizikója négy hónappal a koronavírus-fertőzést követően magasabb volt, mint a kontrollcsoportokban.
Az életkorral nőtt a rizikó
A betegségek kialakulásának a kockázata nőtt az életkorral, az alapbetegséggel és a koronavírus miatti kórházi kezeléssel, és nőtt azoknál az ötven év alatti felnőtteknél is, akiknek nem volt alapbetegségük.
Korai lenne megjósolni, hogy mennyi ideig állnak fenn ezek az állapotok, de a tünetek sok ember számára jelenthetnek nagy terhet, mondja Elaine Maxwell, a National Institute for Health Research munkatársa. Ráadásul a a különböző diagnózisok kockázati tényezői eltérőek, ami megnehezíti az arra irányuló kísérleteket, hogy megjósoljuk, hogy kiknél és mikor fognak bizonyos tünetek kialakulni.
"Az egészségügyi szakembereknek figyelniük kell a hosszú Covid lehetőségére mindazoknál, akiknél igazolják a fertőzés meglétét – tette hozzá. – A hosszabb távú következmények kezelésének módja most kutatási prioritást jelent."
Ez is érdekelheti: