Koronavírus: ezeket a gyógyszereket viszik a magyarok
Vajon a koronavírus járvány óta milyen gyógyszerekből vásárol többet a lakosság, és hogyan fogynak a nyugtatók?
Annak ellenére, hogy a koronavírus őszi-téli hulláma látványosabb, ami a számokat illeti, mint az első, a támogatott vényköteles gyógyszerek őszi forgalma eltér a tavaszitól -írja a Napi.hu
A Covid-19 járvány mindkét hullámának első hónapjában megugrott a gyógyszerek iránti kereslet, utána azonban jelentősen alábbhagyott, nyilatkozta Virág Zsolt, a Hiflylabs szakértője és hozzátette, hogy a koronavírus második hullámában nem tapasztalható az a fajta gyógyszerfelhalmozás, mint az elsőben.
Az októberi vényköteles gyógyszerek forgalma 1,4 százalékkal kevesebb, mint a szeptemberi, és 1,1 százalékos lassulást jelent a 2019-es év azonos időszakához képest. A regionális eloszlás szempontjából Budapesten csökkent, az agglomerációban és vidéken nőtt a gyógyszertárak forgalma.
Olvasson tovább!
- Koronavírus-gyanús vagyok: milyen tesztet csináltassak?
- Koronavírus teszt: így vegye le magának otthon
- Természetes stresszoldók: mielőtt bekapna egy bogyót, próbálja ki ezeket
Több savlekötő és trombózis elleni gyógyszer fogy
Mivel a távolságtartás miatt csökkent az ilyenkor jellemző fertőző vírusok terjedése, ezért kevesebb antibiotikumot és vírusellenes készítményt veszünk, viszont nőtt a vényköteles vitaminok - főleg vényköteles D-vitaminok -, a savlekötők és az antidiabetikus, valamint az antitrombotikus szerek forgalma.
Az említett gyógyszerek forgalmának növekedése jó eséllyel azzal magyarázható, hogy a koronavírus mind a cukorbetegekre, mint a szívbetegekre nagyobb veszélyt jelent, valamint a covid növeli a szívproblémák kialakulásának kockázatát.
Mi a helyzet a nyugtatókkal?
Az EgészségKalauz.hu patikusokat kérdezett arról, hogy tapasztalnak-e növekedést az antiderpesszánsok, nyugtatók forgalmánál. Az egyik belvárosi gyógyszertár vezetője elmondta, hogy gyógyszertáruk fogyási adatai alapján a 2019-es évben abszolút az eddigi tendenciának megfelelően alakultak a fogyási adatok, tehát a téli időszakban - valószínűleg a szezonális depressziónak köszönhetően - mind 2019 elején, mind a végén forgalomnövekedést tapasztaltak:
- clonazepam hatóanyagcsoport esetén 25%-os emelkedést
- alprazolam esetén 15%-os emelkedést
- valeriana tartalmú, vény nélkül kapható készítmények esetében nem volt kiugró változás
A 2020-as évben viszont a COVID időszak lényeges változásokat hozott. A betegek otthonaikhoz közeli patikákban váltották ki a gyógyszereket inkább, a telemedicinának köszönhetően. Így a központi, belvárosi patikák fogyása visszaesett, ami érezhető volt ebben a hatóanyagcsoportban is.
Arról, hogy a karácsony közeledtével tapasztaltak-e forgalomnövekedést úgy nyilatkoztak, hogy a mostani időszakot tekintve még nem volt kiugró felvásárlás. Ebben a patikában érdekes módon az augusztus, szeptember hónap volt kicsit erősebb.
Egy másik belvárosi patika ugyanerről a trendről számolt be, ott viszont elárulták, hogy az egyik legnépszerűbb nyugtató már hiánycikk.
Sajnos ezt a trendet egy korábbi, Nielsen-kutatás is megerősíti. A drogériákban mért 2019-es forgalmi adatotk alapján itthon 7,5 millió darab, összesen 105 ezer doboz, vény nélkül kapható antidepresszánst értékesítettek 156 millió forintért Magyarországon 2018 szeptembere és 2109 augusztusa között. Ez értékben 48 százalékkal, mennyiségben 26 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbit - idézte a Világgazdaság cikkét a napi.hu.
A Nielsen szerint az éves forgalom 30 százaléka október és december között jelentkezik. A készítmények bő háromnegyedét drogériákban adják el, a gyógyszertárak forgalmát nem méri a cég.
Vényköteles termékek forgalmáról a hatályos jogszabályok értelmében sem a gyártók, sem a forgalmazók nem adhatnak információt.