Koronavírus: ezekben a boltokban könnyebb elkapni
Mekkora az esélye annak, hogy a karácsonyi bevásárlás alkalmával Covid-19 vírussal térünk haza?
Dr. David Hirschwerk, egy new yorki kórház fertőző betegségek orvosa kifejtette, hogy számos tényezőt kell figyelembe venni:
- a vásárlás beltéren vagy szabadban van-e, mert a szabadban biztonságosabb
- a vásárlók száma - a kevesebb azt jelenti, hogy könnyebb betartani a távolságtartás szabályait
- mennyi ideig fog tartani a vásárlás - minél gyorsabban végez, annál jobb
- mekkora a COVID-19 pozitivitási arány a helyi lakosok körében
"De mivel az ország legtöbb részében rohamosan nő a koronavírus-fertőzöttek aránya, ezért a beltéri vásárlás kockázata aggályos" - figyelmeztetett Hirschwerk és hozzátette, hogy semmilyen olyan tevékenység, ahol sok ember gyűlik össze, nem biztonságos.
Mindazonáltal, ha mégis személyesen megyünk vásárolni, hordjunk az orrot és a szájat eltakaró maszkot, és tartsuk be a 1,5 méter távolságot a vásárlók és az eladók között is.
Hozzátette: bár a termékcsomagolás nem jelent jelentős kockázatot, ha olyan üzletben járunk, ahol sokan fogják meg az árut, ajánlatos a tárgyak érintése után kezet mosni.
"De ami a leginkább aggasztó, az a levegő, amit beszívunk" - mondta Hirschwerk. Ez a közös levegő akkor a legtelítettebb, ha közel vagyunk egymáshoz, és a szellőzés sem optimális - magyarázta.
Itt a legnagyobb a megfertőződés kockázata
Egy tanulmány nemrég azt találta, hogy az alacsony jövdelmű városrészek élelmiszer-áruházaiban kétszer akkora a koronavírus-fertőzés kockázata, mint a a magas jövedelmű területeken.
A Stanford Egyetem kutatói a népességmozgást elemezték úgy, hogy az ország tíz nagyvárosában élő csaknem 100 millió lakos mobiltelefon-adatait összevetették. Arra voltak kíváncsiak, hogy a növekvő fertőzési arány visszavezethető-e az alacsony jövedelmű környékek zsúfolt üzleti negyedeire.
A kutatók szerint ezek a területek általában kisebbek voltak, és négyzetméterenként több embert tartalmaztak, ami szerintük megmagyarázhatja, hogy az alacsony jövedelmű városrészek miért voltak az elsők és a leginkább érintettek a járvány idején.
Az összes városban azt találták, hogy az alsó jövedelmi kategóriába tartozó egyének lényegesen nagyobb valószínűséggel fertőződtek meg a vizsgálat végére, annak ellenére, hogy a megfertőződés valószínűsége mindannyiunk számára ugyanakkora.