Koronavírus: erre nagyon figyeljenek a cukorbetegek
A cukorbetegekre nézve a koronavírus különösen veszélyes. Hogyan csökkenthetik a fertőzés és a súlyos szövődmények kialakulásának rizikóját?
A cukorbetegségben szenvedőknél sajnos legalább kétszer nagyobb az új típusú koronavírus okozta COVID-19-cel összefüggő halálozás kockázata egy friss tanulmány szerint. Ebben azt is megállapítják a kutatók, hogy azok a cukorbetegek, akik nem, vagy nem megfelelően kezelik a diabéteszüket, vagy más betegségeik is vannak, különösen veszélyeztetettek.
Az Amerikai Diabétesz Társaság is úgy véli, hogy azoknak a betegeknek, akiknek már vannak a cukorbetegség következtében egészségügyi problémáik, valószínűleg rosszabb kimenetelre számíthatnak COVID-19 fertőzés esetén, mint azok, akik a diabéteszt leszámítva – bármelyik típusról legyen is szó – egyébként egészségesek.
Legtöbbek számára a koronavírus fertőzés enyhe lefolyású betegséget okoz, de néhány embernél a koronavírus fertőzés súlyosabb formája alakul ki, ami halálos lehet. Nagyobb a rizikó a rossz anyagcsere-helyzet, illetve a cukorbetegség szövődményeinek megléte esetén.
Ezek a koronavírus tünetei és szövődményei, kattintson!
Fontos, hogy a cukorbetegek készüljenek a betegnapra (lent részletezzük a teendőket). Ha otthon rendszeresen ellenőrzik a vércukorszintjüket, akkor a betegség során ezt még gyakrabban kell megtenni - legalább négy óránként, éjszaka is.
Ha a vércukorszint tartósan magas vagy éppen alacsony tartományban van, vagy ha a hiperglikémia jeleit észlelik, akkor tanácsos kapcsolatba lépni a kezelőorvossal és orvosi segítséget kérni.
Ezt ajánlja a Nemzetközi Diabétesz Szövetség (IDF) cukorbetegeknek:
- Készüljön fel arra az esetre, ha esetleg megbetegedne.
- Gondoskodjon arról, hogy szükség esetén kéznél legyen minden kapcsolattartási információ/adat.
- Különösen figyeljen oda a vércukor ellenőrzésére.
- Ha influenzaszerű tünetei vannak (hőemelkedés-láz, köhögés, nehézlégzés), fontos, hogy forduljon orvoshoz. Ha váladékot köhög fel, az fertőzésre utalhat, ezért azonnal orvoshoz kell fordulnia a mielőbbi kezelés érdekében.
- Bármely fertőzés megnövelheti a vércukorszintet és a folyadékigényt is, ezért ügyeljen arra, hogy legyen hozzáférhető elegendő folyadék.
- Gondoskodjon róla, hogy legyen megfelelő mennyiségű diabétesz gyógyszere. Gondolja át, hogy mire lenne szüksége, ha néhány hétig karanténba kellene vonulnia.
- Gondoskodjon arról, hogy elegendő élelmiszer álljon rendelkezésre.
- Gondolja át, hogy képes lesz-e kezelni a helyzetet, ha a vércukorszintje hirtelen leesik.
- Ha egyedül él, akkor gondoskodjon arról, hogy valaki tudjon az Ön cukorbetegségéről, mert elképzelhető, hogy megbetegedés esetén szüksége lesz segítségre.
Ez is érdekelheti:
Koronavírus: mit tud a TOP3 vakcina?