Koronavírus: életet mentettek egy reumára kifejlesztett gyógyszerrel itthon!
A gyerekeket érintő sokszervi gyulladással került kórházba itthon egy kisfiú elesett állapotban, csillapíthatatlan lázzal, de az időben megkezdett biológiai terápiával sikerült megelőzni az intenzív osztályra kerülését.
Panaszmentesen otthonába távozott a Semmelweis Egyetem II. Sz. Gyermekgyógyászati Klinikájáról az a 6 éves, sokszervi gyulladásban szenvedő kisfiú, akinek a kezelése során az országban elsőként alkalmaztak célzott biológiai terápiát - olvasható a SOTE honlapján.
Koronavírus okozta sokszervi gyulladás
A gyereket 2 héttel ezelőtt egy budapesti kórházban vették fel először, aki az ilyenkor javasolt szteroid és immunglobulin terápiát kapta, azonban átmeneti javulás után újra belázasodott, romlottak a laborértékei, ezért kérték átvételét a Semmelweis Egyetem gyermekreumatológiai centrumába.
„Az elsődleges, úgynevezett standard kezelési eljárásokra a sokszervi gyulladásban szenvedő gyerekek döntő többsége azonnal reagál, és gyorsan, néhány nap alatt megszűnnek a panaszaik. Vannak azonban terápia-rezisztens esetek, illetve olyan viharos tünetekkel járó súlyos esetek, ahol egyéb kezelésekre is szükség van. Ilyenkor hozhat gyógyulást a biológiai terápia” – hangsúlyozta dr. Constantin Tamás, a Semmelweis Egyetem II. Sz. Gyermekgyógyászati Klinikájának egyetemi docense.
A biológiai terápia lényege, hogy a kezelés során a betegség kialakulásában szerepet játszó szabályozó fehérjéket veszik célba. „Ha a szteroidot a betegséget támadó sörétes puskaként képzeljük el, akkor ezek a modern készítmények a mi távcsöves puskáink” – magyarázta szemléltetésül dr. Constantin Tamás.
Ez is érdekelheti:
- Koronavírus: ilyen rombolást végez, ha bejut az agyba
- Koronavírus: így károsítja a szívet a Covid
- Koronavírus: hallucinációkat is okozhat, nem csak fejfájást
Eredetileg a reuma kezelésére fejlesztették ki a terápiát
A szakember az alkalmazott biológiai terápiáról szólva elmondta: az anakinrát nevű hatóanyagot eredetileg a felnőttkori rheumatoid arthritis kezelésére fejlesztették ki, de nem hozott átütő eredményeket, így nem került be a reumatológusok mindennapi klinikai gyakorlatába. A gyermekreumatológusok ezzel szemben gyakran alkalmazzák, ugyanis bizonyos extrém gyulladásos állapottal járó betegségekben – ide tartozik a sokszervi gyulladás is – nagy hatékonysággal bír.
Bár a kisfiú nagyon elesett állapotban, csillapíthatatlan lázzal került a klinikára, az időben megkezdett, biológiai terápiával sikerült megelőzni nemcsak a szervi károsodást, de azt is, hogy a gyermek újra intenzív osztályra kerüljön. Pár napos kezelés után laborértékei is normalizálódtak, tünet és panaszmentesen távozhatott a Semmelweis Egyetem klinikájáról.