Koronavírus: az e-cigaretta is ronthat a tüneteken
Az e-cigaretta sem jó választás a koronavírus időszakában.
Az életkor, bizonyos krónikus betegségek és az elhízás mellett a dohányzás is megnöveli a súlyos lefolyású koronavírus-fertőzés kockázatát. A Massachusettsi Általános Kórház kutatóinak felmérése szerint a dohányosok egy része többször gyújtott rá a járvány időszakában, de egyúttal többen a leszokás útjára is léptek.
Dr. Hidvégi Edit tüdőgyógyászt, a Tüdőközpont orvosát a dohányzás és a COVID kapcsolatáról kérdeztük.
A stressz miatt nőtt a fogyasztás
A felmérés során 1024 felnőtt dohányzási és e-cigaretta fogyasztási szokásait figyelték meg 6 hónap alatt. A résztvevőket e-mailben vagy telefonon keresték meg, az így kitöltött kérdőívek összesítése alapján pedig kiderült, hogy a válaszadók egy része nem változtatott dohányzási szokásain, de voltak, akik csökkentették vagy épp növelték a napi elszívott cigaretta mennyiséget.
A dohányosok 44%-ánál nem volt változás, de 33%, a járvány időszakával járó fokozott stressz – egzisztenciális problémák, munkahely megszűnése vagy épp a fokozott munkahelyi terhelés - miatt még gyakrabban gyújtott rá. Az e-cigarettázók esetében 41% nem jelzett változást, a résztvevők 23%-a viszont többet dohányzott.
Sokan a leszokás mellett döntöttek
A kutatásból az is kiderül, hogy a fertőzés súlyosabb lefolyásától tartva többen a leszokás mellett döntöttek. Ez az arány a dohányosok esetében 26%, az e-cigarettázók körében pedig 41%. A dohányzás elhagyása mellett döntők száma az Egyesült Királyságban különösen magas, a University Collage of London által végzett kutatás szerint 1 millióan tették le a cigarettát egy év alatt, és a leszokók fele a koronavírust jelölte meg indokként.
Dr. Hidvégi Edit elmondta, hogy a koronavírus-járvány kezdete óta egyre többet tudunk arról, hogy a dohányzás hogyan változtathatja meg a betegség lefolyását. Több kutatás is jelent meg a témával kapcsolatban, ám mindegyik ugyanarra az eredményre jutott. A Nicotine & Tobacco Research egy korábbi számában például 19 tudományos cikk eredményeit összegezték, s az eredmények alapján megállapították, hogy az igazoltan koronavírusos nemdohányzók 17,6 százalékban alakult ki kezelést igénylő betegség. A dohányosoknál 29,8 százalék volt ez az arány. A kutatók azonban kiemelték, hogy ez az eredmény minden bizonnyal nem a teljes képet mutatja, feltételezésük szerint a nem dohányzók körében még több lehet a nem súlyos eset, amiket emiatt nem is regisztrálnak.
Ez is érdekelheti:
- Szputnyik V: hogyan működik az orosz vakcina?
- Ezek a brit mutáció tünetei
- Ezt jó, ha tudja a kínai vakcináról
- Koronavírus tünetei napról napra
Az e-cigaretta is ronthat a tüneteken
Dr. Hidvégi Edit kiemelte, hogy különösen jó hír az e-cigarettázók körében is jelentős azok száma, akik a leszokás mellett döntenek. A korábban ártalmatlannak vélt füstölgésről ma már tudjuk, hogy károsítja a tüdő működését. A kutatások alapján az e-cigaretta használata olyan változásokat idézhet elő a tüdőben, amivel csökkentheti annak a természetes védekezőképességét. Ha pedig nem tud megfelelően fellépni a kórokozók ellen, akkor egy fertőzésnek nagyobb valószínűséggel lesz negatív hatása, jelentkezik szövődménye.
Forrás: Tüdőközpont