Koronavírus: átoltott felnőttek, védtelen gyerekek? Hogyan védhetjük a családot?
Mennyire van biztonságban a család, ha a felnőtteket beoltották, a gyerekeket viszont nem? Mit lehet biztonsággal tenni, és mit hanyagoljunk még?
Világszerte egyre több ember kapja meg a SARS-CoV-2 elleni védőoltást, sőt azoknak a száma is folyamatosan növekszik, akik több adag vakcinát is kaptak, vagyis a védettségük szinte „teljesnek” tekinthető. Bár országonként eltérőek a koronavírus oltási tervek, a legtöbb helyen először a fokozott rizikócsoportokba tartozókat oltották, például azokat, akik életkoruk, krónikus betegségeik vagy munkájuk miatt jobban ki vannak téve a fertőződésnek. Ahogy azonban a felnőttek jó része már védettséget szerez az oltással, többször merül fel a kérdés, kaphatnak-e, kapjanak-e védőoltást a gyerekek. Hiszen, bár a tapasztalatok szerint a gyerekeket kevésbé érinti a koronavírus, mégis van némi esély arra, hogy megbetegszenek, és még több a kockázata annak, hogy hordozóként továbbadják a fertőzést.
Mit tehetnek meg biztonsággal a családok oltás után?
Bármennyire is kicsi a rizikója annak, hogy egy gyermek megbetegszik, ne adj´ isten, kórházba kerül, nem lehet teljesen kizárni ennek a lehetőségét. Fokozottan igaz ez azokra, akiknek gyengébb az immunrendszere, például egy krónikus betegség miatt. Hiába van tehát oltva az anya, az apa, a szakemberek szerint alaposan meg kell fontolni, milyen tevékenységekben vesznek részt a családok.
A családi találkozók, rokonlátogatások érzelmi szempontból is rendkívül fontosak, felnőtteknek és gyerekeknek egyaránt. Ha valaki mindkét koronavírus védőoltást megkapta, együtt lehet azokkal, akik esetleg még nem védettek, feltéve, ha nincs olyan családtag, akinél fokozott a rizikója a fertőződésnek vagy a COVID-19 komplikációinak – áll az amerikai Betegségmegelőzési -és Ellenőrzési Központ (CDC) ajánlásában. Vagyis, a gyerekek nyugodtan meglátogathatják a nagyszüleiket, ha az utóbbiak már be vannak oltva. Hangsúlyozzák azonban, hogy a javaslat egy-egy háztartásra vonatkozik (vagyis a nagyobb összejövetelekkel még mindig óvatosnak kell lenni), és ha van olyan rokon, aki még nincs beoltva, célszerűbb kültéren, maszkot viselve találkozni.
Mi a helyzet a családi utazásokkal, vagy azzal, hogy étterembe menjünk?
Hazánkban is megnyíltak a vendéglátóhelyek teraszai, és sokan tervezgetik azt is, hogy nyáron elutaznak néhány napra. A szakemberek szerint a kültéri étkezés, például egy teraszon vagy kerthelyiségben a gyerekekkel is elfogadható, beltéren, zárt környezetben azonban nagyobb a fertőződés esélye.
A családi utazások során pedig érdemes azokat a szabályokat betartani, melyeket otthon is követnénk: maradjunk távol a tömegtől, tartsunk távolságot másoktól, mossunk rendszeresen kezet és viseljünk maszkot. Az autós túrák a szakemberek szerint kevésbé kockázatosak, mint a repülés vagy a vonatozás, hiszen az autóban csak a közvetlen családtagjainkkal vagyunk együtt.
Mehet-e a gyerek sportolni, ha a felnőtteket már beoltották?
Nagyon sok gyermeknek kellett lemondania a rendszeres sportolásról, mozgásos különórákról az elmúlt időszakban, most azonban, hogy egyre több felnőtt kapta meg a megfelelő koronavírus védőoltásokat, lassan újra kezdődhetnek az edzések. A fertőződés kockázata azonban különbözik az egyes sportoknál. Egyrészt, figyelembe kell venni, hogy kültéren, a szabadban tartják-e az edzéseket, vagy beltéren, egy tornateremben, edzőteremben. Másrészt, számít, hogy mennyien vannak együtt összezárva.
Ez is érdekelheti:
- Baj, ha oltás után nem érzünk semmit?
- Ennyi antitestet termelnek a vakcinák az 1. és a 2. oltás után
- Erősebb az AstraZeneca? Pfizerrel hasonlították össze az immunválaszt
- Mikortó véd a kínai vakcina?
A kültéri, kisebb csoportokban végzett sportolás jóval biztonságosabb, mint a beltéri, ahol sokan vannak összezárva. A kockázatok és az előnyök mérlegelésénél természetesen arról sem feledkezhetünk el, hogy a gyerekek nagyon ritkán viselnek maszkot sportolás közben, de sokkal közelebbi kontaktusba kerülhetnek másokkal: kiabálnak, visítoznak, szaladgálnak, játszanak, örömükben megölelgetik egymást (vagyis, normális gyerekként viselkednek), ezzel pedig nagyobb eséllyel adják át egymásnak a fertőzéseket.