Koronavírus: a WHO globális egészségügyi vészhelyzetet léptetett életbe!
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a ma esti genfi tanácsülésén életbe léptette a globális egészségügyi vészhelyzetet a kínai Vuhanból kiindult koronavírus járvány miatt.
A WHO vezetője, Tedros Adhanom a tanácsülést követő sajtótájékoztatón hosszan méltatta a kínai kormány és hatóságok munkáját. Adhanom a héten Pekingben is járt és azt mondta, soha nem látott még járványhelyzetben olyan mozgósítást, mint amit Kínában látott, és ha a kínai hatóságok nem reagálnak ilyen gyorsan, biztos, hogy már több halálos áldozatot követelt volna a koronavírus. A főtitkár azt is mondta, hogy a krízishelyzet bejelentése egyáltalán nem azt jelenti, hogy a szervezet nem találná megfelelőnek a kínai reakciót. A WHO vezetősége azt is bejelentette, hogy nem javasolja, sőt, ellenzi, hogy bármilyen ország kereskedelmi vagy utazási korlátozásokat vezessen be Kínával szemben - írja az Index.
Olvasson tovább! Mikor érhet véget a koronavírus okozta járvány?
Mit jelent a globális egészségügyi vészhelyzet?
A WHO szabályzata szerint vészhelyzetet kihirdetni akkor lehet, ha egy "rendkívüli esemény történik, amely közegészségügyi veszéllyel jár más államokra nézve is", ami koordinált nemzetközi fellépést igényel. Ha úgy döntenek, hogy elrendelik a vészhelyzetet. Ez azzal jár, hogy a WHO igazgatója ajánlásokat ad minden ország számára arra vonatkozóan, miként kezeljék a járványt. Ilyen ajánlás lehet például a határokon történő átvizsgálás, az áruforgalom korlátozása.